Mide Yanmasına Bilimsel Ne İyi Gelir

  • 04 Haziran 2024
  • 44 kez görüntülendi.
Mide Yanmasına Bilimsel Ne İyi Gelir

Mide Yanmasına Bilimsel Ne İyi Gelir
Mide yanması, günlük yaşantımızda sıkça karşılaşabileceğimiz, genelde beslenme ya da gerilim kaynaklı olabilecek bir durumdur. Kişinin bünyesine göre değişmekle beraber yemek ardından ya da yatarken meydana çıkan bu rahatsızlık, tipik olarak göğüs bölgesindeki ağrı ve mide yanma hissiyle kendini gösterebilir.
Peki, bu rahatsızlığın altında yatan nedenler nelerdir? Nasıl önlenir ve tedavi edilir? Bu yazımızda, mide yanmasının nedenleri, semptomları, tedavi seçenekleri ve evde alınabilecek önlemler ile ilgili ayrıntılı verileri bulacaksınız.
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir
Kefir
Muz
Zencefil Çayı
Yeşil Salata
Yulaf Ezmesi
Pirinç
Yoğurt
Armut
Patates
Soda, Maden Suyu
Meyan Kökü
Nane Çayı
Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve net neticeler amacıyla netlikle bölümünde eksper bir hekime başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar amacıyla evde geçici bitkisel öneriler içerir. Sağlıklı günler dileriz,
Kefir
Kabul edelim tadı çok da iştah kabartmayan pek çok şeyin gerçekte sonsuz yararı var. İşte o kategoride yer alan içeceklerden biri de sözcüklerin tam manasıyla probiyotik kaynağı olan kefir. Fermente edilmiş süt olarak da kabul edilebilecek kefiri bütün market zincirlerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz.
Damak tadına değişik gelebilecek lezzeti dışında tanınan rastgele bir zararı yok üstelik. Mide yanmasına ne iyi gelir ilaç gibi istikbal natural bir şey var mı diyorsanız kefiri evde kendiniz yaparak en katkı bulunmayan durumuyla de tüketebilirsiniz.
Kefirin sindirim sistemi ve bağırsak florasını düzenleyen mühim gıda kaynaklarından biri bulunduğu çoğu eksper doğrulusunda onaylandı; aynı vakitte ishal ve kabızlığa da iyi gelir.
Muz
Lif kaynağı meyvelerin başında gelen muz mide bulantısı ya da yanması gibi hallerde, canınız çok bir şey yemek istemediğinde atıştırabileceğiniz sindirime yardımcı, sıhhatli bir seçenek olabilir.
Muz kısa sürede aç olmama hissi verecek, midede biriken çok asiti nötralize edecektir. Yoğun bir koku ya da tada sahip olmadığı amacıyla de bu tarz hallerde tercih edebilirsiniz. Açlık hissini bastırır, enerji verir
Zencefil Çayı
Doğal ağrı kesicilerden biri olarak kabul edilen zencefil çayını midenizde yanma ya da ağrı hissettiğiniz zamanlarda tercih edebilirsiniz. Zencefil aRomasından çok hoşlanmıyorsanız tarçın, karanfil, limon ya da bal gibi ek malzemelerle de keyfini yumuşatabilirsiniz. Zencefil çayı mide ağrısına yanmasına ne iyi gelir diyenler amacıyla bütünsel bir çözüm sunabilir.
Midedeki yanma ve ağrıyı hafifletmesinin yanı sıra bedende biriken toksin ve ödemin de atılmasına yardımcı olur. Limon ile beraber tercih edilirse mide bulantısını kesebilir.
Özellikle soğuk kış günlerinde zencefil çayı boğaz ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı gibi hallerde da iyi gelebilir. Bağışıklığı güçlendirebilir.
Yeşil Salata
Mide yanmasına ne iyi gelir, ne yemeliyim? Mideniz yanıyor, bulanıyor ya da ağrıyor olabilir. Hiç endişelenmeyin. Bu gibi hallerde çok çaba göstermeden birkaç yeşillikle salata hazırlayıp yiyebilirsiniz. Açlık hissini bastırabileceği gibi midenizi ferahlatacaktır.
Mide ekşimesi, mide yanması gibi hallerde size iyi gelebilecek tercihlerden biri olabilir. Asit seviyesi yüksek domates, soğan ya da tuz gibi malzemeler eklemekten kaçınmanız yeterli. Besleyici ve vitamin deposu olan marul, maydanoz, dereotu, semizotu gibi yeşilliklerle hazırlayabileceğiniz salatalar lif seviyesi yüksek olmasından genel algının aksine aç olmama hissi de verebilir. Salatalık da yüksek oranda su sahibi olan serinletici bir yiyecek olmasından salatalık ve marulla bir salata hazırlayıp yiyebilirsiniz.
Yulaf Ezmesi
Lif yönünden gerektiğince varlıklı bir kaynak olan yulaf, kolay diyet tariflerinin olmazsa olmazı. Birkaç yemek kaşığı yulafı sütle 5-6 dakika haşlayıp lapa durumuna getirebilirsiniz. İçerisine muz da doğrarsanız bu lapa sizi hem tok tutabilir hem de midenizdeki yanmaya iyi gelebilir. Sindirim sistemini düzenleyen yulaf ezmesi, içeriğindeki vitamin ve mineraller yardımıyla uzun süren aç olmama hissi verebilir.
Armut
Mide yanması ekşimesine ne iyi gelir? Mide yanması ve bulanması hissedildiğinde tercih edebileceğiniz bir başka meyve ise armut. Zengin bir lif kaynağı olan armut sindirime iyi gelmesi ile bilinir. Sık sık mide problemleri yaşıyorsanız mevsiminde derli toplu olarak armut tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde de sağlıksız atıştırmalara engel olarak gerektiğince tok tutacaktır.
Reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi geldiği pek çok eksper doğrulusunda onaylanan armut mide yanması hemen yenebilecek bir meyve bulunduğu gibi aynı vakitte bol vitamin içeriğiyle de gerektiğince besleyicidir. Kalp arkadaşı olan armut, derli toplu tüketildiğinde bağışıklık sistemini de kuvvetlendirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ