Doğal Karaciğer Detoksu İle Yok Et

  • 15 Mart 2024
  • 20 kez görüntülendi.
Doğal Karaciğer Detoksu İle Yok Et

Doğal Karaciğer Detoksu İle Yok Et
Hayati organlarımızdan biri olan karaciğerin vücuttaki kan şekerinin çoğunu nişasta olarak depolamak, karbonhidrat ve proteinlerin yağa dönüştürüp meydana gelen bu yağların yakılarak bedene enerji olarak dönmesini sağlamak, safra üretmek gibi çoğu mühim vazifiyeti olduğunu bundan sonra derhal hepimiz biliyoruz. Diğer bir söyleyişle kanı temizleyerek bütün bedenin beslenmesini gerçekleştiren karaciğer yeri geliyor bu depolama vazifiyetinde çok yoruluyor, işte tam bu noktada da karaciğer detoksuna gereksinim duyuyor.
Bağışıklık ve sindirim sistemini düzenleyerek karaciğerin daha rahat çalışabilmesini gerçekleştiren karaciğer detoksu özetle karaciğeri temizlemenin, karaciğeri “yıkamanın” bir yolu.
Öyleyse gelin “Karaciğer detoksu nedir?”, “Karaciğer detoksu nasıl yapılır, yararları nedir?” sorularını cevaplayarak onsuz yaşayamayacağımız karaciğerimize daha iyi bakmanın yollarını öğrenelim.
Hayati fonksiyonları nedeniyle insan bedeninin en mühim organlarından biri olan karaciğer başka yandan da bedenin güç kaynağı. Çok zor ve yorucu bir vazifiyeti üstlenen karaciğer bu fonksiyonlarını yerine getirirken yorulup hasar görebiliyor. Susuz bırakıldığında, sağlıksız beslenildiğinde ya da onu yoran yiyecek ve içecekler çok sık tüketildiğinde karaciğer de iflas etme noktasına geliyor. Karaciğersiz de yaşanamadığı amacıyla bu hal insan hayatını rizikoya sokuyor.
Karaciğer yağlanmasından ve başka karaciğer rahatsızlıklarından uzak durmak kadar sıhhatli ve rahat çalışabilmesi amacıyla bizim desteğimize gereksinim duyuyor bu hayati organımız. İşte bu noktada karaciğerin toksinlerden arındırılması, temizlenip yıkanması manasına gelen “karaciğer detoksu” döneme giriyor.
İşin güzel yönü karaciğer detoksunu evde basitçe yapabilmeniz.
Karaciğer detoksu nasıl yapılır?
Yorulan, hasar gören karaciğeri temizlemek, onu toksinlerden arındırmak amacıyla detaylı natural ve sıhhatli malzemelerden yardım alabilirsiniz. Karaciğer hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacak, karaciğer yağlanmasının önüne geçecek, alkolden kalan zararlı maddeleri vücuttan atacak, sindirim ve boşaltım sisteminizi düzene sokacak bu natural detoks suyu tariflerini bir köşeye not edin deriz.
Karaciğeri temizleyen bitkisel çay tarifi, nasıl yapılır?
Karaciğeri temizleyen bitkisel çay amacıyla malzemeler:
1 yemek kaşığı zencefil
2 yemek kaşığı zerdeçal
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı tarçın
1 çay kaşığı karabiber
1 çay bardağı Hindistan cevizi sütü
Yarım su bardağı sıcak içme suyu
Karaciğeri temizleyen bitkisel çay nasıl hazırlanır, nasıl uygulanır?
Sıcak suya evvelce zencefil ve zerdeçalı ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
Ardından karabiber, tarçın ve bal ek ederek karıştırın ve 5 dakika daha dinlenmeye bırakın.
En son aşamada ise Hindistan cevizi sütü içerek karışımı tamamlayın.
Karışım tazeyken sabah kahvaltısından evvelce bir bardak olarak tüketebilirsiniz.
Limon-maydanoz kürü tarifi, nasıl yapılır?
Limon-maydanoz kürü amacıyla malzemeler:
1 adet limon
15 adet maydanoz
1 bardak su
Limon-maydanoz kürü nasıl hazırlanır, nasıl uygulanır?
Maydanozları saplarıyla beraber blenderdan geçirin.
Ardından bir bardak suyun amacıylae ekleyerek üstüne limonun suyunu sıkın.
Tekrar blenderdan geçirerek bardağa aktarın.
Bu detoks suyunu 15 gün süresince her gün sabah kahvaltısından en az yarım saat kadar evvelce içebilirsiniz. 15 günün sonucunda şayet devam etmek istiyorsanız beş gün ara verip tekrardan başlayabilirsiniz.
Karaciğer detoksu yararları nedir?
Karaciğer detoksu, bahsetmiş olduğumuz gibi karaciğerin sıhhatli çalışmasını desteklemeyi hedefleyen bir süreç. Karaciğer detoksunun potansiyel yararları arasında bunlar bulunabilir:
Toksinlerin hijyenik hale getirilmesi: Karaciğer, vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin filtrelenmesi ve hijyenik hale getirilmesi konusu ile ilgili merkezi bir rol oynar. Detoks programları, bu toksinlerin daha etkili bir şekilde uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.
Metabolizmanın iyileştirilmesi: Karaciğer, yağ, karbonhidrat ve proteinlerin metabolize edilmesinde kritik bir role sahiptir. Karaciğerin sıhhatli çalışması, metabolizmanın düzgün işlemesine ve bundan dolayı daha etkili bir kilo yönetimine katkıda bulunabilir.
Enerji seviyelerinin artırılması: Karaciğerin düzgün çalışması, bedenin enerji üretim süreçlerinde mühim bir faktördür. Detoks, karaciğerin verimliliğini artırarak genel enerji seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir.
Bağışıklık düzeneğinin güçlendirilmesi: Karaciğer, bağışıklık düzeneğinin mühim bir parçasıdır. Toksinlerin etkili bir şekilde hijyenik hale getirilmesi, bağışıklık düzeneğinin daha iyi işlevini gerçekleştirmesine imkan tanıyabilir.
Cilt sağlığının iyileştirilmesi: Vücuttaki toksinlerin azaltılması, cilt sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.
Karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesi: Karaciğer hastalıklarının önlenmesi ya da sahip olunan karaciğer problemlerinin hafifletilmesi açısından, karaciğer detoksu mühim olabilir.
Belirtmekte yarar var, karaciğer detoksu da dahil olmak üzere rastgele bir detoks programına başlamadan kesinlikle hekiminize danışmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ