C Vitamini Eksikliği Belirtileri Ortaya Çıkardığı Hastalıklar

  • 11 Mart 2024
  • 30 kez görüntülendi.
C Vitamini Eksikliği Belirtileri Ortaya Çıkardığı Hastalıklar

C Vitamini Eksikliği Bulguları Ortaya Çıkardığı Hastalıklar
Günlük hayatta sık sık hasta oluyor ve çok uzun vakitler vakitsince iyileşemiyorsanız, bağışıklık sisteminiz sinyaller sağlıyor demektir.
Eksikliği pek çok şekilde gözlemlenebilen C vitamini, bilhassa kan dolaşımını güçlendiren ve bedene direnç gerçekleştiren bir tesire sahip.
Tükettiğimiz çoğu gıdada rahatlıkla ulaşabileceğimiz C vitamininin en mühim özelliği ise, aşırı ısı karşısında fonksiyonunu kaybetmesidir. Bu amaçla besinlerı tüketirken çiğ olanları daha çok tercih edebilirsiniz.
İşte halsizlik, yorgunluk, zayıflık ya da güçsüz olma gibi bulguları olan C vitamini eksikliği yaşadığınızı gösteren 7 hal!
c vitamini eksikliği neticeleri
1) Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması
C vitamini bedene direkt olarak girdiğinde dokuları onarır ve bedenin yenilenmesini sağlar. Fakat bedende üretilemeyen C vitamini eksikliğinde ise bağışıklık sistemi çok kısa bir vakit ortamında çöker.
Vücudun kendini yenileyememesi halinda sık sık soğuk algınlığı, grip, nezle, ateşli ya da ağrılı hastalıklar ortaya gelir.
Eğer siz de bu belirtilerden şikayetçiyseniz bir hekim denetimünde kesinlikle C vitamini takviyesi almalısınız.
bağışıklık
2) Kuru ve Pul Pul Olmuş Bir Cilt
Metabolizmanın derli toplu çalışması ne kadar mühimyse, güzel ve sıhhatli bir cilt de o kadar ciddiye sahip. Genellikle yaz aylarıyla beraber güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, hava kirliliği, zararlı gazlar ya da sigara dumanı gibi etkenler cildin süratle kurumasına ve canlılığını yitirmesine sebep olur.
İşte C vitamini bütün bu dış etkenlere karşı cildi koruyarak genç görünmeyi gerçekleştiren kolajen üretiminde etkili bir rol oynar.
Cildin kuruması ve pul pul olması hali çoklıkla C vitamini eksikliği halinda görülebileceği gibi, tek namacıylain bu olmadığı da unutulmamalıdır.
kuru cilt
3) Güçsüz Kemikler – Ağrılı Eklemler
Eğer bedeninuzda C vitamini eksikse, sık sık sakatlanmalar ya da bedenin belirli yerlerinde kırılmalar yaşayabilirsiniz.
Kemiklerin ve kas dokularının korunmasında çoksıyla yararsı tespit edilen C vitamini eksikliğinde eklemlerde kanama, şişme ve ağrılar olabileceği gibi kemik kayıpları da yaşanabilir.
Siz de bu tür ağrılardan şikayetçiyseniz kesinlikle hekiminize görünmelisiniz.
güçsüz kemikler
4) Diş Eti Kanamaları
Diş ve diş eti sağlığı bedenimiz amacıyla gerektiğince mühim bir haldur. Bu amaçla diş eti sağlığına biraz daha çok özen gösteririz.
C vitamini, içeriğindeki antioksidan bilhassar yardımıyla diş etlerinin gereksinim duyduğu gelişimi sağlar ve hücreler arasında yenilenmeye sebep olur.
C vitamininin eksik olması halinda ise başlangıçta diş etlerinin şişmesi ile başlayan problemler, diş eti kanamalarına ve hem de diş kayıplarına kadar gidebilir.
Siz de en küçük bir diş eti kanaması bile yaşıyorsanız en kısa vakitte hekiminize danışmanızı öneriyoruz.
diş eti kanamaları
5) Hızlı ve İstemsiz Kilo Kaybı
Vücudumuzda vitaminlerin eksik olması halinda görülecek ilk belirtilerden birisi, aşırı ve süratli kilo kayıbı yaşamaktır.
Bir diyet uygulaması uygulamıyor ve günlük beslenme rutininizde değişimler yapmıyorsanız fakat tekrar de ani kilo kayıplarınızdan şikayetçiyseniz, C vitamini eksikliği bu halin amaçlari arasındadır.
Vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi alamaması halinda ortaya gelen kilo kayıbı aynı vakitte pek çok sıhhat bozukluğunu de yanında getirecektir.
kilo kayıbı
6) Saç ve Saç Derisi Problemleri
Günlük hayatta saçlarımıza gereken özeni işaret ediyor muyuz?
Saç dökülmesi, saçların seyrekleşmesi ya da kepek bozukluğu gibi haller her ne kadar sık sık karşılaştığımız şeyler olsa da denetim edilmediğinde ciddi sıhhat sorunlarının habercisi olabilir.
C vitamini bilhassa saç derisini güçlendirme bakımından gerektiğince yararlı bir vitamindir.
Eğer belirli diğer bir namacıyla yoksa ve saçlarınız normalden daha çok dökülüyor, kepekleniyor ve saç derinizde kızarıklıklar ortaya geliyorsa bir eksperden destek alarak C vitamini takviyesi yapmanızda yarar var.
saç ve saç derisi
7) Demir Eksikliği Anemisi
C vitaminin mühim bir rolü de, besinlerdaki demir emilimine yardımcı olmaktır. Bu amaçla C vitamini eksikliği ve demir eksikliği anemisi beraber görülen bir haldur.
Bitkinlik ya da yorgunluk hissediyorsanız, nefes alıp vermede güçlük çekiyorsanız, kuru bir cilde, sıhhatsız saçlara ve tırnaklara sahipseniz bedeninuzun C vitamini seviyesi gerektiğince düşük demektir.
Düşük C vitamini seviyesi ise, demirin besinler üzerindeki emilimini azaltır ve demir metabolizmasını olumsuz yönde etkiler.
Demir eksikliği anemisi C vitamini ile paralel gelişen bir hal bulunduğu amacıyla şayet bu bulguları kendinizde gözlemliyorsanız kesinlikle hekiminize başvurmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ