Mangonun Bilimsel Faydaları Nelerdir

  • 03 Nisan 2024
  • 24 kez görüntülendi.
Mangonun Bilimsel Faydaları Nelerdir

Mangonun Bilimsel Faydaları Nelerdir
Öncelikle mango iyi bir folik asit kaynağıdır ve yapısında bağışıklığı artıran detaylı B vitaminlerinin yanı sıra A, C, K ve E vitaminlerini barındırır. İçerisinde kalp fonksiyonunu iyileştiren magnezyum, potasyum, antioksidan ve mangiferin gibi faktör maddeleri bulundurur.
Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir
Taze mango,165 gram başına 22 gram sahibi olan başka taze meyvelerle karşılaştırıldığında natural şeker bakımından oran olarak yüksektir. Bunun diyabet gibi metabolik rahatsızlıkları olan ya da şeker alımını sınırlamaya çalışanlar amacıyla kaygı verici olma ihtimalini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, taze mango Yemenin diyabete yol açtığını ya da bu haldeki insanlar amacıyla sağlıksız bulunduğunu gösteren hiçbir ispat yoktur. Aslında, çoğu çalışma, daha yüksek taze meyve alımını genel olarak daha düşük diyabet riskiyle ilişkilendirmiştir. Taze mango ve diyabet arasındaki özel teması araştıran çok çok tetkik yok. Yine de mango, natural şekerlerde yüksek bulunduğu amacıyla, bir seferde çok çok yerseniz kan şekeri seviyelerinizde yükselmeye namacıyla olma potansiyeline sahiptir. Bu namacıylale, mangoyu ölçülü tüketmek hala en iyisi olabilir.
Sağlıklı Bitki Bileşenleri Açısından Yüksektir
Mango, bedeninizi güvenliğini sağlamak amacıyla antioksidan vazifiyeti gören bitki bileşikleri olan polifenollerle doludur. Bu meyvenin etinde, kabuğunda ve hem de tohum çekirdeğinde yoğunlaşan bir düzinamacıyla çok değişik türü vardır. Bunlar şunları içerir;
Mangiferin
Kateşinler
Antosiyaninler
Gallik Asit
Kaempferol
Ramnetin
Benzoik Asit
Antioksidanlar önemlidir zira hücrelerinizi serbest radikallere karşı korurlar. Bu gerektiğince reaktif bileşikler hücrelerinize zarar verebilir.
Bağışıklık Güçlendirici Besinler İçerir
Mango, bağışıklık güçlendirici besinlar amacıyla iyi bir kaynaktır. 165 gram mango günlük A vitamini ihtiyacınızın %10’unu sağlar. A vitamini sıhhatli bir bağışıklık sistemi amacıyla gereklidir. Bu vitaminden yeteri kadar almamak, daha büyük bir enfeksiyon riskiyle bağlantılıdır. Hem de 165 gram mango günlük C vitamini ihtiyacınızın aşağı yukarı %75’ini sağlar. Bu vitamin bedeninizin hastalıklarla savaşan daha çok beyaz kan hücresi üretmesine, bu hücrelerin daha etkili işlevini gerçekleştirmesine ve cildinizin savunmasını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Mango ilaveten bağışıklığı destekleyebilecek başka besinları de içerir;
Bakır
Folat
E vitamini
B vitamini
Kalp Sağlığını Destekler
Mango, sıhhatli bir kalbi destekleyen besinlar içerir. Örneğin, sıhhatli bir kan akışının korunmasına yardımcı olan magnezyum ve potasyum içerir. Bu besinlar kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürür. Hem de kandaki kolesterol, trigliserit ve serbest yağ asitleri civarınızı düşürmeye yardımcı olabilir.
Sindirim Sağlığını İyileştirebilir
Mango, sindirim sağlığı amacıyla onu kusursuz kılan detaylı niteliklere sahiptir. Birincisi, amilaz adı verdiği bir takım sindirim enzimi içerir. Sindirim enzimleri, büyük besin moleküllerini parçalayarak bedeninizin onları basitçe emebilmesini sağlar. Amilazlar, karmaşık karbonhidratları glikoz ve maltoz gibi şekerlere ayırır. Bu enzimler yetişkin mangolarda daha aktiftir, bu yüzden yetişkinlaşmamış mangolardan daha tatlıdırlar. Hem de mango bol su ve diyet lifi içerdiğinden kabızlık ve ishal gibi sindirim problemlerine yardımcı olabilir. Kronik kabızlığı olan yetişkinlerde oluşturulan 4 haftalık bir çalışma, günlük mango Yemenin, mangoya benzer miktarda çözünür lif sahibi olan bir takviye almaktan daha çok durumun semptomlarını hafifletmede daha etkili bulunduğunu buldu.
Göz Sağlığını Destekleyebilir
Mango, sıhhatli gözleri desteklemeye yardımcı olan besinlarla doludur. İçerdikleri iki asli besin, antioksidanlar lutein ve zeaksantindir. Bunlar, beyninizin gördüklerinizi yorumlayabilmesi amacıyla ışığı sinyallere dönüştüren kısım olan gözünüzün retinasında yoğunlaşmıştır. Bu besinlar bilhassa makula adı verdiği retinanın merkezinde yoğunlaşmıştır. Retinanın amacıylade, lutein ve zeaksantin, çok ışığı emerek natural bir güneş kremi vazifiyeti görür. Mango ilaveten göz sağlığını destekleyen iyi bir A vitamini kaynağıdır. Diyetteki A vitamini eksikliği, kuru gözlere ve gece körlüğüne bağlanmıştır. Ciddi eksiklikler kornea yara izi gibi daha ciddi problemlere namacıyla olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ