İçeriğe geç

Lavantanın Bilimsel Faydalari Nelerdir

Lavantanin Bilimsel Faydalari Nelerdir

Lavantanın Bilimsel Faydalari Nelerdir
Baş ağrısı artrit kramplar kas ve mafsal ağrılarını dindirir. Kaygı ve depresyona iyi gelerek ruh durumunu sakinleştirir. Lavanta yağı virüs ve mikroplara karşı koruyucudur. Serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önleyebilir
Lavanta, tatlı çiçek kokusuyla basitçe tanınan, nane ailesinden çiçekli bir bitkidir. 2.500 sene evveline dayanan bir geçmişe sahip olan Akdeniz, Orta Doğu ve Hindistan’a özgü olduğuna inanılıyor. Eski vakitlerde lavanta mübarek bir bitki olarak kullanılmıştır. Giysi ve saç gibi detaylı şahsi eşyalara tazelik vermek ve hafif bir koku vermek amacıyla sık sık kullanılırdı.
Günümüzde lavanta yalnızca kokulu bir bitkiden daha çoksıdır. Görünüşe göre, bu bitki tıbbi avantajlar amacıyla de süregelen olarak kullanılıyor. Gelin lavantanın avantajlarına beraber göz atalım.
1-Lavanta Uykuyu İyileştirmeye Yardımcı Olabilir. Uykusuzluk, sizi gece süresince savurup dönmenizi gerçekleştiren rahatsız edici bir sorundur. Kafeini kesmek ve daha çok egzersiz gerçekleştirme uykuya namacıyla olabilir. Fakat bazı durumlarda bu çabalar ve başka çareler işe yaramıyor. Gece uyumadan evvelce yastığınıza birkaç damla lavanta esansiyel yağı damlatın.
2-Lavanta Cilt Lekelerinin Tedavisine Yardımcı Olabilir. Akne, egzama ya da cilt iltihabınız varsa, büyülenen bölgelere lavanta yağı sürmek lekelerin tedavisinde ve iltihaplanmayı hafifletmede rol oynayabilir. Lavanta antioksidan etkinliği de yara iyileşmesine katkıda bulunabilir.
3-Lavanta Ağrı İçin Doğal Bir Çözüm Sunabilir. Ağrıyı hafifletmek amacıyla geleneksel rotaya gitmeden evvelce, suyla seyreltilmiş yüzde 2 lavanta esansiyel yağı ile aromaterapiyi deneyin.
4-Lavanta Astım Belirtilerini Giderebilir. Lavanta antiinflamatuar etkilerinden ötürü bronşiyal astımı da
iyileştirebilir. Fareler üstünde 2014 senesinde oluşturulan bir araştırma, lavanta esansiyel yağının solunum sağlığı üstünde olumlu bir tesire sahip olduğunu, alerjik iltihabı ve mukus hiperplazisini hafiflettiğini buldu5-
5-Lavanta Menopoz da Sıcak Basmasını Azaltır. Sıcak basmaları (ya da sıcak basmaları), çoğu kadını etkileyen süregelen bir menopoz semptomudur. Vücutta ani bir sıcaklık hissine namacıyla olur ve yüzün kızarmasına ve terlemeye namacıyla olabilir. Günde iki kez 20 dakikalık lavanta aRomaterapisi menopoz alevlenmelerini azaltmaya ve hayat niteliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir