Ihlamur Bilimsel Faydaları Nelerdir

  • 19 Mart 2024
  • 35 kez görüntülendi.
Ihlamur Bilimsel Faydaları Nelerdir

Ihlamur Bilimsel Faydaları Nelerdir
Grip, nezle, soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürüğü keser. Ateş düşürücü ve terletici özellikleri ile solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliği; öksürük giderici, boğaz ağrısı ve solunum yolundaki tahrişler için faydalıdır
Hava değişimlerinde ya da kendinizi yorgun hissettiğiniz anda, mutfaktaki kurtarıcınız sıcak su, hemen bir bitki çayı ile buluşuyor öyle değil mi? Arada sırada anne eli değen bitki çayları bazı durumlarda bir arkadaş eli doğrulusunda başucunuza bırakılıyor. Her şey sizin bir an evvelce iyileşip enerji dolu günlerinize dönmeniz amacıyla. Bu bitki çaylarından en çok tercih edileni genelde ıhlamur olmakta. Ihlamur, her evde resmen kurtarıcı bir çay olarak tüketilmektedir.
Sarı ve beyaz çiçekleri ile bahar aylarında sokakları; yoğun olarak kıyı kenarlarını süsleyen ıhlamur ağaçları, haziran ve temmuz aylarında toplanmak amacıyla hazır duruma geliyor. Ilıman iklimlerde natural eczane olarak kendisine yer bulan ıhlamur ağaçları, ülkemizde de hastalıklı geride bıraktığımız günlerin en yakın arkadaşu olmaktadır.
Ihlamurdan gelen deva ile ilgili hazırladığımız bu makaleda, her mevsim sizlerin sağlığı düşünüldü. Herkes amacıyla ıhlamurun faydaları ve başka meşrubatler yerine tercih edebileceğiniz ıhlamur çayının faydaları bu makale ile sizlerle olacak. Kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde devanız bir ıhlamur çayında saklı olabilir.
Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?
Ihlamur çayının faydaları yıllardır grip konusu ile ilgili tesirlerini göstermiştir. Ihlamur içeriğindeki bileşenler ve gıda sayısal değeri yardımıyla bedentan mikropları atma konusu ile ilgili çok güçlüdür. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri gribe ve soğuk algınlığına karşı korurken, grip olan kişileri de bir an evvelce iyileştirmektedir.
Solunum yolu enfeksiyonlarında, kuru öksürüklerde boğazı yumuşatan en etkili bitki çayıdır. Ihlamur çayını, çay firmaları detaylı aRomalarla pazara sunmaktadır. Genellikle ballı ıhlamurun faydaları yalın ıhlamurlu çaya göre daha etkili olmaktadır. Bal yardımıyla beden daha dinç olacaktır.
İş telaşlarında enerjisi tükenen şahıslarda ıhlamur çayı, enerji veren bir sıcak meşrubat olarak tercih edilmektedir. Vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi ve vitamini ıhlamur çayından alabilirsiniz.
Ihlamur çayı, damarların tıkanmasını ve sertleşmesini önler. Böylece derli toplu olarak ıhlamur çayı içenlerde kalp ve damar hastalıklarının görülme olsılığı gerektiğince düşüktür.
Bağırsak rahatsızlıklarında da ıhlamur çayı etkili olacaktır. Kabızlık gibi bağırsak bozukluğu yaşayanlar, ıhlamur çayı tüketirse bu problem ortadan kalkacaktır. Rahatlayan bağırsaklar yardımıyla metabolizma sürati da artacaktır.
Terlemeye katkısı olan ıhlamur çayı sizi hasta günlerinizde terleterek vücudunuzdan mikropların atılmasına destek olur.
Stresli günlerinizde sizi rahatlatarak kendinizi her yönden iyi hissetmenizi sağlar.
Bal ile tükettiğiniz ıhlamur çayı, mide ülserinin tesirlerini azaltacaktır.
Ihlamur çayını yalın içebileceğiniz gibi ayva aRomalı şekilde de içebilirsiniz. Bu şekilde tükettiğinizde ayvalı ıhlamurun faydaları ile sindirim sisteminiz daha aktif duruma gelecektir ve bağırsak problemleriniz bir an evvelce düzelecektir.
Öksürüklü geride bıraktığımız kış günlerinizde, elmalı ıhlamurun faydaları ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Elma ve ıhlamur aynı bardakta sıcak su ile buluştuğunda, boğazınızı yumuşatmak ve öksürüklerinizi gidermek amacıyla harekete geçecektir.
ıhlamurun faydaları
Ihlamurun Cilde Faydaları Nelerdir?
Doğanın size sunmuş olduğu ıhlamur çiçeğinin faydaları yalnızca soğuk algınlığı günlerinde değil; aynı vakitte cilt bakımında da sizlere etkili olacaktır. Cildinizin nemlenmesinde ve yenilenmesine ıhlamuru kullanabilirsiniz. Çiçeği ve yapraklarını bir suda kaynatıp cildinize masaj yolu ile uyguladığınızda, hücrelerinizin yenilendiğini kısa vakitte fark edebilirsiniz.
Cilt lekelerinden rahatsızlık duyuyorsanız, yaşlanmaya şimdilik hazır değilseniz ıhlamur yapraklarını kaynatmak iyi bir düşünce olacak. Çünkü ıhlamur sizin yaşlanmanızı geciktirdiği gibi kırışıklık etkisini de kamufle edecektir. Ihlamur ile daha genç ve enerji dolu görünebilirsiniz.
Ihlamurun Saça Faydaları Nelerdir?
Saçlarınız eski gücünü kaybetti ise, acele kırılıyor ve dökülüyor ise ıhlamur ile saçlarınızı buluşturmanın vakitı gelmiştir. Çünkü ıhlamur suyu ile yıkanan saçlar, beslenerek daha sıhhatli bir hal alacaktır. Saçlarınızın dökülmesini ve kırılmasını ıhlamur ile giderebilirsiniz.
Ihlamurun Göze Faydaları Nelerdir?
Tüm gün bilgisayar başında olanlar ve çalışanların sıkça şikayet ettiği bir hal göz ağrısıdır. Göz ağrısı bir vakit sonra baş ağrısına dönüşmektedir. Bu hal da gerilimli ve yorgun bir günü hazırlar. Ihlamur bu hususta da sizlere yararlı olmak amacıyla varlığını hatırlatıyor. Gözlerinizde yorgunluk hissettiğiniz hallarda, kaynamış ve ardından ısısını iyice bırakan ıhlamur suyu ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile de göz makyajını temizler gibi gözlerinize uygulayabilirsiniz. Ihlamur içeriğindeki bileşenler yardımıyla gözlerinizi rahatlatacak ve ağrıyı alacaktır.
Ihlamur Balı Faydaları Nelerdir?
Ihlamur ağacının faydaları ıhlamurun balı ile devam ediyor. Her bir tarafı ile sıhhat amacıyla natural ilaç olan ıhlamur bu defa balı ile sizlere sıhhat katacak. Artvin, Rize, Yalova ve Bursa’da imal edilen ıhlamur balının bilinmeyen faydaları ise şu şekilde:
Kansere yol açan hücrelerle savaşarak kanseri önlemektedir.
Sinir sistemini güçlendirerek sizi her türlü hastalıktan korur.
İshal hallerinde kurtarıcınız olacaktır.
Migren sebebiyle meydana gelen baş ağrılarından şikayetçi olanlara, ıhlamur balı önereceğiz. Çünkü migren ağrılarını kısa bir vakit içersinde dindirici özelliğe sahiptir.
Tıpkı ıhlamurun çayı gibi balı da sizi gergin günlerinizde rahatlatacak ve kendinizi iyi hissettirecektir.
Soğuk kış günlerinde yakalandığınız grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarında ıhlamur balı sizi iyileştirecektir.
Kuru öksürüklerde ve balgamlı öksürüklerde tercih edeceğiniz ıhlamur balı öksürüklerinizi kesecek ve boğazınızı yumuşatacaktır.
Korku ve stresi yok ettiği gibi beden direncinizi de güçlendirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ