Isırgan Otu Bilimsel Faydaları

  • 26 Mart 2024
  • 28 kez görüntülendi.
Isırgan Otu Bilimsel Faydaları

Isırgan Otu Bilimsel Faydaları
Cilt sağlığı üstünde de gerektiğince fayda gerçekleştiren otun sivilce oluşumunu engel olarak cildi güzelleştirdiği görülür. Emzirme döneminde olan annelerin sütünü artırmaya yardımcıdır. İshal ve mide bulantısına iyi gelen ot, aynı vakitte kireçlenmeyi, Romatizmayı ve mafsal ağrılarını da büyük ölçüde azaltır,
Hazır taze taze toplanılıyorken ısırgan otunun faydalarına değinelim istedik. Öncelik ile hepimizin bildiği gibi ısırgan otuna çıplak elle dokunmamak gerekiyor. Üzerindeki tüylerde aseltilkolin ve histemin isimli maddeler bulunduğundan cildi yakabiliyor.
Isırgan otunun yapraklarında; glikozit, potasyum, sekretin, kalsiyum nitrat, C vitamini, formik asit, demir, klorofil, demir, mineral tuzlar köklerinde; sterolen, lignin ve steril glikozit tohumlarında ise; sabit yağlar, proteinler, musilaj, karotinoid, ve klorofil bulunuyor. Bütün bunların faydalarına değineceğiz merak etmeyin.
Yazımızda çay olarak önerdiğimiz ısırgan otunu hazırlama önerisi: 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atarak 10 dakika demleyin. Otları süzerek servis yapın.
Kısacık bir not daha: Isırgan otu başka çoğu bitki ve otların aksine kaynatıldığında ya da pişirildiğinde vitamin ve bulundurduğu başka bilhassarini yitirmiyor. Bu gaye ile taze ısırgandan oluşturulan börekler, çorbalar ya da ısırgan yemeği de gerektiğince faydalıdır.
Egzamanın iyileşme sürecini destekler
egzama
Yağ olarak kullanıldığında egzamanın tedavisinde yardımcı olarak görülen ısırgan otunun bu gaye ile sarfedilen kremlerinden de faydalanabilirsiniz.
Saçları kökten uca besler
Taze olarak kaynattığınız ısırgan otu suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Günümüzde çoğu saç bakım ürünlerinin ısırgan otu esanslı bulunduğunu düşünürsek, saçları güçlendirme, saç derisini rahatlatma özelliğinden natural yöntemlerle evimizde hazırladığımız suyla faydalanabiliriz.
Direncimizi arttırır, hastalıklardan korur
Çay olarak tüketeceğiniz ısırgan otu, içerdiği C vitamini yardımıyla bedenin hastalıklara karşı direncini bir anda arttıracaktır.
Çocuklarda idrar söktürücü özelliği var
Isırgan Otu Faydaları
Yapılan bilimsel incelemeler ısırgan otu suyunun/çayının -doktor onayı ile birlikte- bilhassa çocuklarda idrar söktürücü ve iltihap kesici özelliği bulunduğunu meydana çıkarmıştır.
Kan şekerini düzenler
Isırgan Otu Faydaları
Yine çay olarak demlenerek içildiğinde, pankreasa direkt olarak bir tesir yaptığı amacıyla kan şekerini düzenlediği de bilinmektedir.
Regl dönemindeki ağrıları yok eder
null
Kadınların regl zamanlarında kan akışını düzene sokması ve ağrıları azaltması da bir başka özelliğidir.
Hastalıklardan arda kalan öksürüğü keser
Hastalıklar geçse de halk arasında “kuru öksürük” diye tabir edilen öksürüğün tedavisinde çok mühim bir rol oynar. Bir bardak ısırgan otu çayının amacıylae isteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.
Bu arada hastalıklardan arda kalan dedik ama, hastalığınız sırasında da içebilirsiniz.
Kabızlığa iyi gelir
Kabızlık Nedir
Kabızlık bozukluğu çektiğiniz hallerde ısırgan otu çayını hazırlayıp aç karnına bir bardak içtiğinizde kısa süreli bir tedavi sürecine sahip olarak bu bozukluğu ortadan kaldıracaktır.
Emziren annelerin sütünü artırır
Özellikle lohusalık döneminde çayı ve yemeği tüketilmelidir. Önemli derecede süt yapan bu ot aynı vakitte sütün niteliğini de arttırmaktadır. Bunun amacıyla tekrar bir ekspertize danışmanızda fayda olacağını hatırlatalım.
Demir eksikliğine iyi gelir
B12 vitamini eksikliği belirtileri
İçerisinde yüksek miktarda demir vitamini bulunduğu amacıyla demir eksikliği yaşam sürdüren bireylerin problemini giderir
Romatizma ağrılarını giderir
Romatizmaya ne iyi gelir
Romatizma ağrısı amacıyla, içersinde ısırgan otu tespit edilen suyla ayakları yıkayarak nazik bir şekilde masaj gerçekleştirme önerilmektedir.
Ağız-diş sağlığına katkı sağlar
Anti-bakteriyal özelliğe sahip bulunduğu amacıyla tonik olarak, ağız ve diş bakımında faydalıdır. Bunun amacıyla yapmanız gereken tek şey kaynattıktan sonra soğuttuğunuz ısırgan otu suyu ile gargara gerçekleştirme.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ