İçeriğe geç

Kuzukulağı Bilimsel Faydaları Nelerdir

Kuzukulagi Bilimsel Faydalari Nelerdir

Kuzukulağı Bilimsel Faydaları Nelerdir
Kuzukulağı yüksek lif özelliği ile bağırsakların daha sıhhatli çalışmasını destekler.
Tokluk hissini arttırıp, kilo vermeye yardım eder.
Kan şekerini düşürür.
Ateş düşürücü tesire sahiptir.
Kansızlık problemini gidermeye yardımcıdır.
Ispanak iskelesi olarak da adlandırılan kuzukulağı, ekşi tadı ve kuvvetli sıhhat yararları ile tanınan bir bitkidir.
Bu canlı yapraklı yeşil ve meyvesi çorbalara, soslara, salatalara ve meşrubatlere keskin, narenciye aRoması eklemek amacıyla kullanılır. Bazı türler ilaveten bitki çayları, tentürler ve takviyeler gerçekleştirme amacıyla kullanılır.
Bu yazı kuzukulağının birtakım yararlarını, olumsuz yanlarını ve kullanımlarını incelemektedir.
Kuzukulağı Nedir?
Kuzukulağı, bitki ve sebze olarak sarfedilen yeşil yapraklı bir türdür. Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın belirli yerlerinde yetiştirilmektedir.
Ekşi, limon aynısı bir tada sahiptir ve genelde çorba, güveç ve köri gibi yemeklerde bulunur. Sağlıklı sindirimi teşvik etmek, iltihaplanmayı azaltmak ve ağız ülserlerini tedavi etmek amacıyla lanse edildiği amacıyla tıbbi olarak da kullanılır.
En süregelen olarak yetiştirilen iki tür, Fransız ve adi kuzukulağı olarak bilinir. Sıradan kuzukulağı ile karşılaştırıldığında, Fransız versiyonu daha az acıdır ve daha küçük, daha yuvarlak yapraklarla uzar.
Diğer kuzukulağı çeşitleri şunları içerir:
Koyun kuzukulağı
Arktik rıhtım
Sabır iskelesi
Geniş yapraklı kuzukulağı
Kırmızı damarlı kuzukulağı
Bazı bitkiler ve yiyecekler benzer bir adı paylaşır fakat ilgisizdir. Örneğin, tahta kuzukulağı, Kuzey Amerika’da tespit edilen yenilebilir bir ot türüdür. Benzer şekilde, Jamaika’da kuzukulağı terimi, bir tür ebegümeci bitkisi olan roselle manasına gelir.
Besinler
Kuzukulağı gerektiğince besleyicidir. Düşük kalorili olmasının yanı sıra lif ve magnezyum ile C ve A vitaminleri gibi mikro gıdalar yönünden da yüksektir.
Bir fincan (133 gram) çiğ kuzukulağı şunları içerir:
Kalori: 29
Protein: 2,5 gram
Yağ: 1 gram
Karbonhidrat: 4 gram Elyaf: 4 gram
C Vitamini: Günlük Değerin (DV) %71’i
Magnezyum: DV’nin %33’ü
A Vitamini: DV’nin %30’u
Manganez: DV’nin %20’si
Bakır: DV’nin %19’u
Demir: DV’nin %18’i
Potasyum: DV’nin %11’i
Riboflavin: DV’nin %10’u
B6 Vitamini: DV’nin %10’u
Fosfor: DV’nin %7’si
Kuzukulağı, enflamasyonla savaşan ve bağışıklık işlevinde mühim bir rol oynayan suda çözünen bir vitamin olan C vitamini yönünden bilhassa yüksektir.
Ayrıca, düzenliliği teşvik edebilen, aç olmama hissini artırabilen ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olan yüksek lif içerir.
Ek olarak, kemik ve kalp sağlığı amacıyla lüzumlu olan bir mineral olan magnezyum ile yüklüdür.
Potansiyel faydalar
Kuzukulağı, birkaç kuvvetli sıhhat yararına bağlanmıştır.
Antioksidanlar yönünden varlıklı
Kuzukulağı, zararlı serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerinizi hasardan koruyan yararlı bileşikler olan harika bir antioksidan kaynağıdır.
Antioksidanlar, kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere fazlası süreğen hali önlemeye yardımcı olabilir.
Araştırmalar, bilhassa kuzukulağının alttaki antioksidanlar yönünden varlıklı olduğunu göstermektedir,
Fenolik asitler
Flavonoidler
Triterpenler
Karotenoidler
Antrakinonlar
Naftalin
Stilbenoidler
Bir test tüpü çalışması, 10 bitki özünün antioksidan bilhassarini karşılaştırdı ve kırmızı kuzukulağının en yüksek antioksidan aktiviteyi gösterdiğini buldu.
Başka bir test tüpü çalışması, belirli bir kuzukulağı türü olan Rumex hastatus’un zararlı serbest radikalleri temizlediğini gösterdi. Bu, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların tedavisinde yararlı olma ihtimalini gösterir.
Kanser hücresi büyümesini azaltabilir
İnsanlarda oluşturulan incelemeler eksik olsa da, birtakım tüp bebek ve hayvan çalışmaları, kuzukulağının belirli kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini bulmuştur.
Örneğin, bir test tüpü çalışması, birkaç kuzukulağı türünün göğüs, rahim ağzı ve cilt kanseri hücrelerini öldürdüğünü gösterdi.
Ayrıca, lösemili farelerde oluşturulan bir çalışmada, kuzukulağı özü ve dulavratotu, kaygan karaağaç ve Çin raventi gibi diğer bileşenleri sahibi olan bir karışım kilo kaybını önledi ve beyaz kan hücresi düzeylerini iyileştirdi.
Yine de, dengeli bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde kuzukulağının insanlarda kanser büyümesini nasıl etkileyebileceğini saptamak amacıyla daha çok çalışmaya gereksinim vardır.
Kalp sağlığını destekler
Hayvan incelemelerı, kuzukulağının kalp sağlığının detaylı yönlerini iyileştirebileceğini düşündürmektedir.
Sıçanlarda oluşturulan bir çalışmada, kuzukulağı özütünün, kan pıhtısı oluşumunu azaltmak amacıyla trombosit agregasyonunda (kanınızdaki trombositlerin bir araya toplandığı süreç) yer alan belirli yolları değiştirdiği gösterildi.
Diğer hayvan çalışmaları da kuzukulağı özütünün yüksek tansiyonu önlemek amacıyla kan damarlarını genişletmeye yardımcı olma ihtimalini bulmuştur.
Son olarak kuzukulağı, her ikisi de kalp sağlığını destekleyen lif ve antioksidanlar yönünden varlıklıdir.
Bununla beraber, kuzukulağı ve kalp sağlığı üstüne insan çalışmaları eksiktir. Bu yeşilin insan kalp sağlığı üzerindeki etkisini keşfetmek amacıyla daha çok incelemeye gereksinim var.

Potansiyel olumsuzluklar
Sağlıklı yetişkinlerin fazlası, sıhhatli ve çok yönlü bir diyetin parçası olarak kuzukulağının keyfini ılımlı bir şekilde çıkarabilir.
Yine de, birtakım insanların kuzukulağı alerjisi olabilir. Onu yedikten sonra rastgele bir olumsuz semptom yaşarsanız ya da aynı aileden ravent, karabuğday ve knotweed gibi diğer bitkilere karşı alerjiniz varsa, bundan kaçınmanız gerekebilir.
Kuzukulağının, kalsiyum gibi minerallerin emilimini engelleyebilen süregelen bir bitki bileşiği olan oksalat içerdiğini de belirtmek gerekir.
Kalsiyum ve oksalat da birbirine bağlanabilir. Bu, böbreklerde ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlara namacıyla olabilen sert mineral birikintileri olan kalsiyum oksalat böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilir.
Bununla beraber, kuzukulağı gibi oksalat yönünden varlıklı besinleri diyetinizden çıkarmak yerine, kalsiyum alımınızı artırmaya çalışın, tuz tüketiminizi sınırlandırın ve kalsiyum oksalat böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olmak amacıyla bol su amacıyla.
Tıbbi kullanımlar
Kuzukulağı, fazlası özel mağazada ve online perakendecide hem taze hem de kurutulmuş olarak bulunur.
Koyun kuzukulağı, genelde kanser amacıyla natural bir tedavi olarak lanse edilen Essiac çayı da dahil olmak üzere birtakım bitki çayı karışımlarında bulunur.
Kuzukulağı ilaveten tentür ya da kapsül şeklinde satın alınabilir ve fazlası takviye 400-800 mg dozlar sunar.
Bu ürünlerin detoksifikasyonu iyileştirdiği, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği ve iltihabı azalttığı iddia edilse de, bunların etkinliği, güvenliği ya da yan etkisi ile alakalı rastgele bir tetkik bulunmamaktadır.
Altta yatan rastgele bir sıhhat probleminiz varsa ya da ilaç kullanıyorsanız, rastgele bir bitkisel takviyeyi kullanmadan evvelce hekiminizle konuşmanız en iyisidir.
Tarif fikirleri
Kuzukulağı, detaylı tariflerde işe yarayan ekşi, limonlu bir tada sahiptir. Genellikle çorbalarda ve yahnilerde tanınmışdir ve genelde patates, havuç, tavuk ve ekşi krema gibi malzemelerle beraber kullanılır.
Kuzukulağı yeşilliklerini salataları renklendirmek amacıyla kullanabilir ya da ekstra bir lezzet patlaması amacıyla salata sosuyla karıştırabilirsiniz.
Kuzukulağı sosu, bu yeşillikleri kullanan bir diğer tanınmış tarif. Genellikle somon gibi deniz ürünleri yemeklerinin yanısıra servis edilir.
Çoğu tarif, kuzukulağının ekşi keyfini frenk soğanı, krema, tereyağı ve maydanozla alakalı bir bitki türü olan frenk soğanı gibi malzemelerle birleştirir.
Sonuç Olarak
Kuzukulağı, hem ot hem de sebze olarak kullanılabilen yapraklı yeşil bir bitkidir. Karayipler’in birtakım yerlerinde meyvesi meşrubat gerçekleştirme amacıyla kullanılır.
Antioksidanlar ve lif, C vitamini ve magnezyum gibi gıdalar yönünden varlıklıdir. Daha çok insan incelemesine gereksinim duyulmasına rağmen, kalp sağlığını destekleyebilir ve kanserle savaşabilir.
Bitki çayı gerçekleştirme amacıyla kullanılabilir, ek olarak alınabilir ya da çorba, salata, sos gibi yemeklerde tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir