İçeriğe geç

Ispanak Bilimsel Faydaları Nelerdir

Ispanak Bilimsel Faydalari Nelerdir

Ispanak Bilimsel Faydaları Nelerdir
Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu amaçla besin sayısal sayısal değeri yüksektir. Ispanak, içerdiği A vitamini namacıylaiyle göz sağlığı amacıyla yararlıdır. Ispanak, sıhhat yönünden mühim bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar
Sevgili kıymetli takipçilerim bugün sizler amacıyla Ispanak Faydaları ve Vitaminleri nelerdir bunları inceleyeceğiz. Ispanak ( Spinacia oleracea ), Amaranthaceae familyasından yaprağı etli koyu parlak yeşil,
sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek senelik otsu bir bitkidir. Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın çoğu değişik bölgesinde besin olarak tüketilir.
İran’dan 11. yüzseneda Araplar doğrulusunda Avrupa’ya, İspanya’ya götürülmüştür. Ispanak, sofralarınızda ve diyet listenizde yer alması amacıyla harika bir asli besindir. Bu yeşil yapraklı sebze bütün sene süresince yetişir. İçeriği, vitamin ve mineralle doludur. İki asli ıspanak türü bulunmaktadır bunlar; düz yapraklı ve savoy. Marketten taze, salkımlı ıspanak aldığınızda genelde savoy ıspanak olur.
Savoy ıspanak yaprakları tipik olarak buruşuk ve kıvrımlıdır. Bebek ıspanak olarak da tanınan yassı ıspanak, Dünyanın bir çok üklesinde gerektiğince popülerdir ve genelde poşetlenmiş, konserve edilmiş ya da dondurulmuş olarak satılmaktadır. Yiyeceklerin en heyecan vericisi olmasa da, ıspanak Yemenin sağlığa faydaları gerektiğince çokdır.
Ispanak lif dolu bir takozdur . Çok çok lif yemek gaz, kramp ve karın ağrısına namacıyla olabilir. Ispanak, derhal derhal bütün bitkilerde tespit edilen natural olarak tespit edilen bir madde olan oksalat yönünden varlıklıdir. Kalsiyum oksalat böbrek taşı geliştirme riski taşıyan şahıslar , oksalat yönünden varlıklı besin alımlarını azaltmalıdır. Bu risk grubundaysanız, diyetinize ıspanağı dahil etmek amacıyla hekiminizle konuşun.
Ispanağın Yararları Nelerdir?
Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu amaçla besin sayısal sayısal değeri yüksektir.
Ispanak, içerdiği A vitamini namacıylaiyle göz sağlığı amacıyla yararlıdır.
Ispanak, sıhhat yönünden mühim bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.
Zengin lif miktarı ile kabızlığı önler.
Vücudun kan yapımına katkıda bulunur.
Ispanağın bir başka mühim tesiri ise kansere karşı koruyucu tesir göstermesidir.
Alzheimer hastalığına karşı koruyucu tesiri tespit edilen ıspanak hafızanın güçlenmesini sağlar.
Karaciğerin ve akciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.
Ispanağın amacıyladeki magnezyum metabolizmayı hızlandırır.
Kadınların bilhassa hamilelik zamanlarında gereksinim duydukları folik asidi elde etmelerinin en natural yolu ıspanak yemekten geçer. Çünkü ıspanakta bolca folik asit bulunur.
Demir yönünden gerektiğince varlıklıidir.
Ispanağın bir başka yararı ise kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Ispanakta tespit edilen K vitamini menopoz ardından kemik erimesi olasılığını düşürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir