3 Yıl Bozulmayan Kışlık Yaprak Tarifi

  • 12 Mayıs 2024
  • 43 kez görüntülendi.
3 Yıl Bozulmayan Kışlık Yaprak Tarifi

3 Yıl Bozulmayan Kışlık Yaprak Tarifi
Yaprakları Hazırlama: Yapraklar üzüm fidanından toplanır ve yıkanır. Saplarından ayrılması amacıyla bir bıçak ya da makas kullanılarak sapları kesilir. Daha sonra yapraklar ezilmeden ve koparılmadan açılarak hazırlanır.
Dolmanın Hazırlanması: Dolma malzemeleri (pirinç, soğan, baharatlar, vb.) hazırlanır ve bir karıştırma kabında karıştırılır.
Yaprakların Doldurulması: Her yaprak, dolma malzemeleri ile sarılır. Özellikle bir dolmalık kullanarak yaprakların hizalanması sağlanır.
Yaprakların Pişirilmesi: Doldurulmuş yapraklar, bir tencereye dizilir. Üzerlerine bir oran zeytinyağı gezdirilir ve tencereye su eklenir. Yapraklar düşük ateşte aşağı yukarı 30-45 dakika pişirilir.
Servis: Kışlık üzüm yaprakları, genelde soğuk olarak servis edilir. Üzerine yoğurt ve zeytinyağı gezdirilir.
Bu teknikler, kışlık üzüm yaprağı yapmanın en asli teknikleridir. Fakat tanımlar değişiklik gösterebilir ve değişik dolma malzemeleri kullanılabilir.
Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber kışlık hazırlıklar yapılmaya başlandı. Kısa vakitte ve yer kaplamayan üzüm yapraklarınız bu teknik ile hazırlarsanız, en az 3 sene saklayabilirsiniz. Büyük kavanozda yapabilirsiniz. İsterseniz ufak kavanozların içersinde hazırlayabilirsiniz. İçinde çok tuz kullanılmayan ve bu sayede tuzlu olmayan ve sararken bile yeni toplanmış lezzetinde olan bu salamura yaprağı kesinlikle herkes denemeli.
Yapraklarınızın muhakkak bozulmasını engel olan içersinde sarfedilen salamura yaprakta gizli. Dilediğiniz kadar üzün yaprağını kışlık olarak bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu basit kışlık tekniğin detaylı yapılışını, youtube kanalından alıntı videoda izleyerek öğrenebilirsiniz. Bulaşık makinesinde yapılan, anlar içersinde hazırlanan, kapak atma derdi olmayan ve bozulma derdi olmayan bu harika ötesi tanımı deneyecek herkese şuandan afiyet olsun.
Su bardağı ölçüsü : 250 ml
Çay bardağı ölçüsü : 125 ml
Malzemeler
4 kg asma yaprağı
Salamura kaya tuzu
Sıcak su

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ