Böbrek Taşı Oluşunun Önüne Geçme Yolları

  • 22 Mayıs 2024
  • 64 kez görüntülendi.
Böbrek Taşı Oluşunun Önüne Geçme Yolları

Böbrek Taşı Oluşunun Önüne Geçme Yolları
Halk arasında protein çoğunluklu beslenmenin böbrek taşına namacıyla bulunduğu inanışı çok yaygın. Oysa böbrek taşı oluşumuna yalnızca protein çoğunluklu beslenme değil tek tip tüm beslenmeler yol açabiliyor. Genellikle Anadolu’da tahıl çoğunluklu beslenmenin çocuklarda böbrek ve mesane taşına namacıyla bulunduğu belirtiliyor. Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, “Halk arasında böbrek taşıyla alakalı kahve, çay, çikolata, kuşkonmaz ve maydanoz gibi çoğu besin amacıyla olumlu ya da olumsuz söylentiler bulunmakta. Fakat bilimsel yönden ortada yeterli bir ispat bulunmuyor. Tüketilen besinlerin çeşitlendirilmesi genel sıhhat bakımından mühim bulunduğu gibi böbrek taşlarına karşı da alıncak önlemlerin de başında geliyor” diyor.
SU TÜKETİMİNİZİ ÇOĞALTIN
Böbrek taşı teşekkülünde aniden çok faktör bulunmakta ve bunların bir araya gelmesi böbrek taşı oluşma tehlikesini artırabiliyor. Cinsiyet ve kalıtsal gibi değiştirilemeyen risk faktörlerinin yanı sıra değiştirilebilen faktörler de bulunmakta. Gün içersinde yeterli oranda su içilmemesi idrarı yoğun duruma getiriyor. Yoğunluğu çoğalan kristaller birleşerek taş oluşumunu başlatabiliyor. Böbrek taşı oluşumunu önlemek amacıyla sıvı alımı kadar vücuttan sıvı atımı da çok mühim görülüyor. Günlük idrar miktarının 2 litreye artırılması taş öncüsü olan kristallerin bir araya gelmesini engelleyebiliyor.
TUZU AZALTIN
Su kullanımının yanısıra tuz kullanımı de böbrek taşı teşekkülünde mühim görülüyor. Fazla tuz kullanımı, idrarda kalsiyum atımını artırıp taş oluşumunu hızlandırabiliyor.
HAYATINIZA HAREKET KATIN
Hareketli bir hayat tipi da böbrek taşı oluşumunun önüne geçebiliyor. Yapılan çalışmalar obezite ve insülin direnci olan şahıslarda böbrek taşı oluşumunun daha çok yaşandığını meydana koyuyor. Böbrek taşı ve mesane taşı oluşumunun yatalak hastalarda normal şahıslara oranla daha çok görüldüğüne ilgi çekilerek dinamik hayat tipinın kilo kontrolünün yanısıra vücuttan sıvı atımını da artırdığı belirtiliyor.
BÖBREK TAŞINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
Alınan tüm önlemlere karşın böbrek taşı oluşumuna engel olunamamasının olası bulunduğu belirtiliyor.Tedavi, taşın bulunduğu yer, büyüklüğü ve cinsine göre değişiklik gösteriyor. Böbrek taşının tedavisinde tek bir standarttan konuşmak doğru bulunmuyor. Böbrek taşının oluşmasını engellemek amacıyla uygulanan; tuzu azaltıp su kullanımını artırmak, dinamik hayat ve beslenme düzeni tedavinin ilk basamağını oluşturuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ