İçeriğe geç

Cevizin Bilimsel Faydaları Nelerdir

Cevizin Bilimsel Faydalari Nelerdir

Cevizin Bilimsel Faydaları Nelerdir
Ceviz yemek Romatizmal iltihabı azaltır. Kalp krizi tehlikesini düşürür, unutkanlığa engel olur ve göz sağlığına karşı korur. Aynı vakitte ceviz beyni zehir gibi çalıştırır. Bu gıda ile soğuk algınlığı ve grip salgınından korunun,
Beslenme ve Diyet Eksperi Gözde Ağca, “Şekil itibariyle beyne benzeyen cevizin zekayı etkilemesi dışında bilinmeyen faydalarından bahsetti.
Cevizin daha evvelce duymadığınız faydaları
Cevizin insan sağlığı amacıyla önemine değinen Beslenme ve Diyet Eksperi Gözde Ağca, yalnızca cevizde tespit edilen gümüş iyonuna gereksinim duyan tek organın beyin olduğunu söyledi.
Beslenme ve Diyet Eksperi Gözde Ağca cevizle alakalı şu verileri verdi: “Cevizin şeklinin beyne bu kadar benzemesi ise aralarındaki kusursuz teması gösteriyor. Ceviz içerdiği gümüş ile beynin hafıza hücrelerine destek oluyor ve hafıza kayıbına karşı koruyor. Gümüşe ek olarak cevizde tespit edilen omega-3’te tam olarak beynin gıdası. Hem gümüş hem omega-3 ise çocukların beslenmesinde kesinlikle olmalı. Yapılan bilimsel çalışmalar gümüş elementinin, çocuklarda zekâ gelişimini sağladığını gösteriyor.”
Uykusuzluğun ve sivilcenin ilacı
Cevizin içi kadar kabuğunun da kıymetli olduğuna ilgi çeken Beslenme ve Diyet Eksperi Ağca sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Rahat bir uyku amacıyla de gereksiniminiz olan melatonin hormonu cevizin ortamında bulunuyor. Genellikle uykusuzluk bozukluğu çekenler, cevizlerinizi akşam yiyerek rahat ve huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz.
Şimdi tam süreyi olan taze cevizin yeşil kabuğunun ya da yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen lapanın ise sivilcelere sürülmesi, sivilceleri geçirmekte ve yaraları iyileştirmekte kullanılıyor. Tarihte ise cevizin yeşil yaprakları el ve ayak terlemesinde, ciltteki uçuk ve lekelerin tedavisinde kullanılmıştır. Hem kabuğuyla hem yaprağıyla hem de özüyle görkemli bir gıda olan ceviz, kolesterol düşürücü etkilerinden, kanserden koruyucu ve iltihaplı Romatizmayı azaltıcı etkilerine kadar, depresyon, uyku ve zekâ gelişimiyle olan etkisinden ötürü günlük beslenmenizin kesinlikle vazgeçilmeli olmalı.
Cevizin daha evvelce duymadığınız faydaları
Muhteşem faydalarını gösterebilmesi amacıyla cevizin miktarı önemli, cevizin de yağ içeriği unutulmadan tüketilmeli. Günde 3 ceviz yiyerek, cevizin görkemli etkilerinden faydalanabilirsiniz. 3 cevizin aşağı yukarı olarak 1 yemek kaşığı yağ içerdiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir