Vücutta B12 Vitamini Eksikliği Belirtiler Nelerdir

  • 06 Mart 2024
  • 31 kez görüntülendi.
Vücutta B12 Vitamini Eksikliği Belirtiler Nelerdir

Vücutta B12 Vitamini Eksikliği Belirtiler Nelerdir
Vücutta B12 vitamini eksikliği gerektiğince süregelen bir haldir ve fazlası insanın denk geldiği bir sorundur. Bu durumun bulguları genelde hafife alınır ve fazlası vakit diğer sıhhat problemleri ile ilişkilendirilir. Ancak, bedende B12 vitamini eksikliği ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir. Bu makalede, bedende B12 vitamini eksikliğinin bulguları, amaçlari ve nasıl tedavi edilebileceği ile ilgili ayrıntılı bulgular bulacaksınız.
B12 Vitamini Eksikliğinin Bulguları
B12 vitamini eksikliği, bedenin sıhhatli bir şekilde fonksiyon göstermesi amacıyla gereken bir vitamindir. Bu amaçla eksikliği halinde çeşitli açıklanan meydana çıkabilir. B12 vitamini eksikliğinin bulguları şunlardır:
Yorgunluk: Sürekli yorgunluk hissi, günlük aktivitelerden geçerli bir sebep olmaksızın yorgunluk hissi.
Zihinsel Bulanıklık: Odaklanma güçlüğü, unutkanlık ve kararsızlık hissi.
Sinir Sistemi Problemleri: Uyuşma, karıncalanma, denge problemleri, titreme ve kas güçsüzlüğü.
Çabuk Nefes Darlığı: Normal aktiviteler esnasında soluk darlığı hissi.
Cilt Problemleri: Solgun cilt, vejetasyonlar ve döküntüler.
B12 vitamini eksikliği bulguları değişik şahıslarda değişik şiddetlerde görülebilir. Eğer bu açıklananden bir ya da birkaçı sizde sahip olunan ise kesinlikle eksper bir hekime danışmalısınız.
B12 Vitamini Takviyesi ve Beslenme
B12 vitamini eksikliği halinde hekiminiz size takviye olarak B12 vitamini önerirse derli toplu olarak bu takviyeyi almaya özen göstermelisiniz. Hem de B12 vitaminin en iyi kaynakları arasında deniz ürünleri, et, tavuk, süt ve süt ürünleri bulunmaktadır. Bu gıdaları derli toplu olarak tüketerek B12 vitamini eksikliğini önlemeniz mümkündür.
B12 Vitamini Eksikliğinin Sebepleri
B12 vitamini eksikliği fazlası değişik amaçla meydana çıkabilir. Bu eksikliğin en süregelen amaçlari şunlardır:
1. Beslenme Alışkanlıkları
B12 vitamini, genelde hayvansal ürünlerde bulunur. Vegan ya da vejetaryen beslenme alışkanlığına sahip şahıslarda, hayvansal ürünleri tüketmemeleri namacıylaiyle B12 vitamini eksikliği görülebilir.
2. Sindirim Sistemi Sorunları
Bazı sindirim sistemi hastalıkları ya da operasyonları, bedenin B12 vitamini emilimini etkileyebilir. Genellikle mide asidi üretiminde azalma, bu vitamini emilimini azaltabilir.
3. İlaç Kullanımı
Bazı ilaçlar, bilhassa mide asidi salgısını azaltan ya da emilimi etkileyen ilaçlar, B12 vitamini eksikliğine namacıyla olabilir.
B12 Vitamini Eksikliğinin Sebepleri Açıklama
Beslenme Alışkanlıkları B12 vitamini, genelde hayvansal ürünlerde bulunur. Vegan ya da vejetaryen beslenme alışkanlığına sahip şahıslarda, hayvansal ürünleri tüketmemeleri namacıylaiyle B12 vitamini eksikliği görülebilir.
Sindirim Sistemi Sorunları Bazı sindirim sistemi hastalıkları ya da operasyonları, bedenin B12 vitamini emilimini etkileyebilir. Genellikle mide asidi üretiminde azalma, bu vitamini emilimini azaltabilir.
İlaç Kullanımı Bazı ilaçlar, bilhassa mide asidi salgısını azaltan ya da emilimi etkileyen ilaçlar, B12 vitamini eksikliğine namacıyla olabilir.
B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?
B12 vitamini eksikliği genelde kan testleri ile tespit edilir. Bulguları arasında halsizlik, soluk cilt, dengesizlik, sinir problemleri bulunabilir.
B12 vitamini eksikliği namacıyla olur?
B12 vitamini eksikliği beslenme yetersizliği, bağırsak problemleri, ve birtakım ilaçlar gibi çeşitli amaçlarden kaynaklanabilir.
B12 vitamini eksikliği nasıl tedavi edilir?
B12 vitamini eksikliği genelde takviye olarak ya da varlıklı gıdalar tüketilerek tedavi edilir. Doktorun önerdiği yollarla tedavi süreci planlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ