Kuru Fırçalama Bilimsel Faydaları Nelerdir

  • 08 Mayıs 2024
  • 36 kez görüntülendi.
Kuru Fırçalama Bilimsel Faydaları Nelerdir

Kuru Fırçalama Bilimsel Faydaları Nelerdir
Hayal edin: Sadece beş dakikanızı alan, olağanüstü sıhhatli hayat avantajları sunan, nerdeyse ücretsiz, cildinizi parlatan ve gerçekte iyi hissettiren günlük bir rutin. Kuru fırçalama uzun vakittir var olsa da, bu basit uygulanabilir natural cilt bakım rutini bugünlerde pek de uygulanmıyor.
Kuru fırçalama, tıkalı gözeneklerin açılmasına ve cildin altında sıkışan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
Cildimizin bir organ olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Doğru, hem de insan bedeninin en büyük organı.
Vücudun toksinlerinin üçte biri cilt yolu ile atıldığı amacıyla, bu devasa organ günlük bakıma lüzumsinim duyar.
Cilt aynı vakitte sizi enfeksiyondan güvenliğini sağlamak amacıyla antibakteriyel maddeler üretmekle görevlidir. Güneşe maruz kaldığınızda ise, cilt bedeninizin çok lüzumsinim duyduğu D vitamini üretmesine yardımcı olur.
Kuru Fırçalama Nedir
Kuru fırçalama yüzsenelardır İskandinavlar ve Ruslar doğrulusunda kullanılıyor gibi görünüyor. Hatta 30 sene öncesinden Finlandiyalı bir hekim olan Paavo Airola, hastalarına bedenlarını detoks etmek, ölü deriyi temizlemek ve cildi canlandırmak amacıyla bu tekniki öneriyordu.
Kuru fırçalama, gerçekte bir tür peeling tesiri oluşturarak çalışan ve Ayurveda tıbbının da bir parçası olarak görülen bir teknikdir. Bu programda, genelde natural liflerden meydana gelen sert bir fırça ile beden belirli bir yönde fırçalanır. Doğal lifler, ölü deriden kurtulmaya yardımcı olurken aynı vakitte cildin detoks becerisini güçlendirir.
Kuru Fırçalamanın Faydaları
1. Ölü Deriden Arındırma
20’li yaşların başındaysanız kuru fırçalamaya şimdilik lüzum yoktur. Bunun namacıylai, cildin kendini natural olarak yenilemesidir. Fakat yaşlandıkça, haftada bir ya da iki kez peeling gerçekleştirme yararlıdır. Bu sayede ölü deri hücrelerini temizleyerek cildin yenilenmesine yardımcı olur ve daha taze, daha sıhhatli bir görünüme kavuşursunuz.
Unutmayın, ölü deriden arındırma prosedürünü nazikçe gerçekleştirme mühimdir. Amacınız cildi yırtmak ya da titiz ciltte tahrişe namacıyla olmak değil. Fazla peeling gerçekleştirme da cildi kuruturbilir, bu yüzden peeling sıklığına ilgi edin.
2. Lenf Sistemini Destekleyebilir
Cildiniz bedenin detoks vakitcinde mühim bir rol oynar, bu amaçla sıhhatli tutmak işlevini yerine getirmesi amacıyla lüzumlidir. Fakat cildiniz aşırı toksin ya da ölü deri hücreleriyle kaplıysa, atık maddeleri bedeninuzdan lüzumtiği gibi atamayabilir.
Kuru fırçalama, lenf sisteminizi desteklemeye yardımcı olabilir. Lenf sistemi, bedentaki toksinlerin atılmasını gerçekleştiren ve bundan dolayı hastalanmayı önlemeye yardımcı olan bir sistemdir. Vücutta iltihaplanma oluştuğunda, bedenin bu iltihapla savaşması zorlaşabilir. Sağlıklı bir cilt, bu toksinlerin salınmasına yardımcı olarak bedenin kendisini temizlemek amacıyla çok çaba harcamamasını sağlayabilir.
3. Kuru Fırçalama Selülit Görünümünü Azaltabilir mi?
Hepimiz selülitten nefret ederiz ve ondan kurtulmak lüzumtiğince zor gibi görünür. Selülit, genelde bacaklarda, popoda, karnında ve kollarda portakal kabuğu manzarası olarak kendini gösterir. Sıvı birikimi, dolaşım bozukluğu, zayıf kolajen yapısı, çoğalan beden yağı, hormonal dengesizlikler, tıbbi durumlar, genetik, kötü beslenme ve toksin birikimi gibi faktörlerin bir araya gelmesi ile oluşur.
Selülit en çok buluğ ve erişkin kadınlarda görülür, fakat erkeklerde de meydana çıkabilir. Selülit amacıyla çoğu tedavi iddiası olsa da, kuru fırçalama yağ birikintilerini parçalamaya ve cilt altındaki toksinleri atmaya yardımcı olabilir. Lenf sistemi uyarımının selüliti iyileştirebileceğini gösteren incelemeler ışığında, kuru fırçalama selülit manzarasınü azaltıcı ve natural bir çözüm olarak düşünülebilir. Hatta çatlak manzarasınü hafifletmede bile yarar sağlayabilir.
4. Gözenekleri Açar
Harvard mezunu kardiyolog ve “Yüreğinizin Sağlığı” kitabının yazarı Dr. Cynthia Thaik, vakitle ölü deri hücreleri, kirleticiler ve kozmetik ürünlerinin gözenekleri tıkayabildiğini söylüyor. Bu durum, karaciğer ve böbreklerin bedentaki atıklardan arınmak amacıyla daha çok işlevini gerçekleştirmesine namacıyla oluyor.
Kuru fırçalama, tıkanmış gözenekleri açarak cildinizin daha çok gıda emmesine yardımcı olur. Bu sayede sıhhatli bir cilde kavuşurken toksinlerin atılması da basitlaşır.
5. Stresi Azaltır
Kuru fırçalamanın bir başka yararı ise gerilimi azaltmada masaj aynısı bir tesir göstermesidir. Sağlıklı bir hayat amacıyla harika olan bu özellik, kaygıyı gidermeye yardımcı olur. Bir incelemede bütün beden masajının, akut koroner rahatsızlığı olan hastalarda kaygıyı azaltmada ve hayati bulguları dengelemede tesirli bulunduğu görülmüştür. Kuru fırçalama kendiniz yapabileceğiniz ve çok daha ideal maliyetli bir teknik olsa da, rahatlamanıza yardımcı olarak masajın benzer tesirini gösterir.
Ellerinize oluşturulan masaj gibi, kuru fırçalama da size natural ve lüzumsinim duyduğunuz gerilimden arınma olanağı sunar. Daha az gerilimli bulunduğunuzda, bedeninuz hastalıklara namacıyla olabilecek iltihaplarla daha süratli mücadele eder.
Doktor muayenehanelerinin yüzde 75 ila 90’ının gerilim kaynaklı hallerle alakalı bulunduğunu biliyor muydunuz? Stres, iltihaplanmayı artırabilecek ve detaylı problemlere yol açabilecek hormon seviyelerinde değişikliklere namacıyla olur. Gerilimin uzun vakit devam etmesi tehlikeli olabilir ve şu riskleri artırabilir:
Kalp hastalığı
Diyabet
Kilo alımı ya da obezite
Psikolojik rahatsızlıklar
Otoimmün hastalıklar
Sindirim sistemi sorunları
Hatta kanser
Bu amaçla gerilimi azaltmaya yardımcı teknikler bulmak çok mühimdir. Kuru fırçalama, bunu başarmanın basit bir yoludur.
Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?
Kuru fırçalamanın doğru bir şekilde yapılması amacıyla birkaç ismim atmanız lüzumir. Biraz basit yardımıyla bu harika avantajların keyfini çıkartabilir ve cildiniz size teşekkür edecektir. Kendinizi daha iyi hissetmekle kalmayacak, cildiniz de gençleşmeye başlayacak.
Kuru Fırçalama Rehberi
Doğal Fırça Seçin: Doğal kıllı bir fırça edinin. Sentetik fırçalardan kaçının.
Hazırlık: Giysilerinizi çıkarın ve dökülen kuru deriyi toplamak amacıyla küvette ya da duşta durun.
Kuru Cilde Uygulayın: Cildinizi ıslatmayın. Fırçalama prosedürünü kuru cilt üstünde gerçekleştirin.
Hareket Yönü Önemli: Ayaklarınızın altından başlayarak, kalbinize doğru uzun ve süpürme hareketleriyle fırçalayın. Kalbinizden uzağa doğru fırçalamak, damarlar ve lenf damarlarındaki valflere ekstra baskı uygulayarak damarların yırtılmasına ve varisli damarlara namacıyla olabilir.
Tekrarlayın ve Dikkat Edin: Her bölgeyi birkaç kez fırçalayın. Hiçbir yeri atlamamak amacıyla fırçalarken üst üste gelin. Göğüsler gibi daha titiz bölgelerde alakalı olun. Meme ucu bölgesinden uzak durmak isteyebilirsiniz. İlk birkaç sefer daha titiz gelebilir fakat derli toplu kuru fırçalama ile cildiniz daha az titiz duruma gelecektir.
Duş ve Nemlendirme: Bütün bedeninizi fırçaladıktan sonra duşa girin ve normalde yaptığınız gibi banyo yapın. Sonra cildinizi havluyla hafifçe kurulayın ve bütün beneninize natural bir yağ (zeytinyağı, she yağı, jojoba yağı ya da hindistan cevizi yağı) uygulayın.
Kuru Fırçalama: Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kuru fırçalama harika avantajlar sunsa da ilgi edilmesi lüzumen birtakım noktalar var:
1. Hassas Cilt
Eğer titiz bir cildiniz varsa, bedeninizin ufak bir bölgesinde tecrübe ederek kuru fırçalamaya reaksiyon verip vermediğinizi denetim edin. İlk etapta haftada bir kez bütün bedeninizi kuru fırçalayabilirsiniz.
İşleme alıştığınızdan ve rastgele bir tahriş hayatadığınızdan emin olduktan sonra, haftada birkaç kez kuru fırçalama yapabilirsiniz. Daha sık program cilt kuruluğuna yol açabilir. Kuru fırçalama, cildin en dıştaki koruyucu tabakasını kaldırdığı amacıyla çok sık yapılmaması mühimdir.
2. YumUşak Fırça ve Nazik Hareketler
Kuru fırçalama sırasında nazik olmak mühimdir. Cildinizi yırtmamalı ve daha çok tahrişe yol açmamalısınız. Bu amaçla yumUşak kıllı bir fırça tercih edin. Fırçalama prosedürü size iyi hissettirmelidir.
3. Hareket Yönü
Lenf ve damar sistemindeki valflere ekstra baskı programmak amacıyla fırçalama prosedürünü kalbinize doğru hareketlerle gerçekleştirin.
4. Stresi Azaltın
Kuru fırçalamanın avantajlarından biri de gerilimi azaltmasıdır. Rahatlayın, çabuk etmeyin ve kendinize ayırdığınız bu vakitten keyif alın.
5. Fırçanın Temizliği
Fırçanızı haftada en az bir kez sabunlu suyla yıkayın ve küf oluşumunu önlemek amacıyla havada kurutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ