Fıstıklı Oklava Örgü Modeli Şal Yapılışı

  • 16 Ocak 2019
  • 2.227 kez görüntülendi.
Fıstıklı Oklava Örgü Modeli Şal Yapılışı

Fıstıklı Oklava Örgü Modeli Şal Yapılışı
Bu güzel tığ işi dikdörtgen şal modeli ni sizlere baharlık şal modelleri arasında numune olarak paylaşmıştık. Şimdi bu şal örneği yapılışını buldum ve derhal sizlerle paylaşmak istedim. Bu modeli tığ işi yelek modelleri olarak da yapabilirsiniz. Yapılışında oklava , çizelge , karton kullanabilirsiniz. Hiçbirini kullanmadan ilmekleri eşit uzunlukta uzatarak da yapabilirsiniz. Artık o alanı sizin örgü şeklinize, basitlığına bağlı.
Size nasıl basit geliyorsa. Nasıl rahat örüyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Yapılışını sizlere resimli olarak paylaşacağız. Takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz. Örgü şal modelleri ve yapılışları, yelek modelleri anlatımlı olarak yapabilirsiniz.
Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça husus bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , örgü modelleri detaylı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler amacıyla sıksık araştırıyoruz.
Oklava Örgü Modeli Fıstıklı Şal Nasıl Yapılır?
Model basit ilerliyor. Güzel bir numune. İstediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlıyoruz. Zinciri çektikten sonra evvelce fıstık yapıyoruz. Sonra ilmek çıkartıyoruz. Ve çok şık şal modelleri hazırlıyoruz. Angora iplikler, simli, pullu iplikler kullanabilirsiniz. Ve aldığınız , öreceğiniz iplere ideal tığ tercih edebilirsiniz.
Modeli yapar iken örmek dilediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlayın. Daha sonra yanından devam ederek 4 zincir amacıyladen ilmek çıkartarak uzatın. İster çizelgee , ister kartona bu ilmekleri geçirin.
Daha sonra 4 ilmeği çıkarttıktan sonra 5. zincire batanı ve ilmeği uzatın. Ve tığa ilmek dolayarak aynı zincire batın , ilmeği uzatın, yine tığa ilmek dolayıp aynı yere batın bu şekilde 5 kez batarak fıstık yapın ve son ilmekleri beraber örün. 6. zincir üstüne sık iğne ile batın.
Bu prosedürü bütün zincir tamamlanana kadar aynı şekilde yine edelim. Yalnız başta 4 ilmek çıkartmıştık. Şimdi iki fıstık arasında 8 ilme çıkartalım.
İlk turu tamamladığımıza göre şimdi ikinci tura geçebiliriz. İkinci turda ilmekleri topluyoruz. İlk 4 ilmeği tek tek 1 sık iğne batarak örüyoruz. Arada hiç zincir çekmeden ileri 4 ilmeği de aynı şekilde topluyoruz. 5 zincir çekip başka 4 ilmeği sık iğne ile topluyoruz. Bu prosedürü sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz.
Modelin yapılışı bu kadar. Tekrar 1 turu fıstıklı turu yine ediyoruz. 1 . turu tamamladığımızda 2. tura geçiyoruz.
Şalı istediğimiz uzunluğa ulaşana kadar 2 turun yineını yaparak bitiriyoruz.
Kesinlikle yapılacaklar listemde . Kız çocuklarının çeyizinde olması gereken bir parça diye düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ