Daha İyi Bir Cilt İçin Beslenme Önerileri

  • 16 Nisan 2024
  • 356 kez görüntülendi.
Daha İyi Bir Cilt İçin Beslenme Önerileri

Daha İyi Bir Cilt İçin Beslenme Önerileri
Cilt sağlığı amacıyla cilde yapılan mamüller kadar tüketilen gıdalar de mühimdir. Bu amaçla sıhhatli beslenmeye özen gösterilmelidir.
Beslenme beden sağlığı amacıyla son derece mühimdir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir ve kilo almanıza namacıyla olabilir. Aynı vakitte cildinizin bozulmasına da namacıyla olabilir. Bu amaçla cilt sağlığı amacıyla de sıhhatli beslenilmesi gerekir.
Yediklerimiz Cildimizi Gerçekten Değiştirebilir mi?
Beslenmenin cilt sağlığı ve yaşlanmasını mühim ölçüde etkileyebileceği giderek daha net duruma gelmektedir. Sağlıklı bir cildin asli taşı iyi beslenmedir. Dolayısıyla sıhhatli cilt amacıyla sıhhatli beslenmek gerekmektedir.
Ağzınıza aldığınız mamüller cildinize uyguladığınız mamüller kadar mühimdir. Gıdalar sindirildikten sonra vücudunuzun sıhhatli bir cilt meydana getirmek amacıyla kullanabileceği vitaminlere, minerallere ve amino asitlere ayrılır.
En iyi cilt diyeti; değişik renkte sebzeler ve meyvelerden oluşan, cildi güçlendiren omega-3 yağ asitleri, kollajeni artıran C vitamini ve antioksidan A ve E vitaminlerini barındıran beslenmedir. Çoğumuz yalnızca meyve ve sebzeleri antioksidan kaynaklar olarak düşünüyoruz. Fakat muazzam bir şekilde bitkiler ve baharatlar da antioksidanlardan varlıklıdir. Örneğin; Hint mutfağında sık sık tespit edilen bir baharat olan zerdeçal en iyi antioksidanlardan bir tanesidir.
Vitaminler ve esansiyel yağ asitleri dışında, yeterli karbonhidrat ve protein aldığınızdan da emin olmanız gerekmektedir. Karbonhidratlar size enerji sağlayacak; protein, kasların onarılmasına ve inşa edilmesine yardımcı olacaktır. En muhimi de yeterli su kullanımının ihmal edilmemesidir. Çünkü bedende biriken toksinler su yardımıyla dışarı atılmaktadır. Dolayısıyla her şey sıhhatli bir denge ile ilgilidir.
Öte yandan, birtakım yiyecekler cilt hasarıyla temaslı görünmektedir. Bazı incelemeler işlenmiş ve rafine şekerler ve sağlıksız yağlar bakımından varlıklı bir diyetin cilt yaşlanmasına namacıyla bulunduğunu öne sürmektedir. Aynı vakitte düşük glisemik indeksli diyetlerin – yani şeker seviyesi düşük diyetlerin, akneye eğilimli ciltler amacıyla yararlı bulunduğu görülmüştür. Dolayısıyla cilt sağlığı ve akne oluşumunu azaltmak amacıyla şekeri oldukça azaltmalısınız.
Süt Ürünleri
Süt, akneye namacıyla olan süreci başlatmak amacıyla derideki hormon reseptörlerini etkileyen testosteron ve başka androjenlerin öncüllerini içermektedir. Dolayısıyla bu mamüller akneyi tetikleyebilir ya da kötüleştirebilir. Akneye meyilli bir cildiniz varsa süt mamüllerini azaltmalısınız.
Sağlıksız beslenir ve yüksek oranda işlenmiş gıdalar tüketirseniz cildiniz olabileceği kadar kuvvetli ve elastik olmayacaktır. Örneğin; yeteri kadar protein yemiyorsanız, cildinizi kollajen (cildinizi kuvvetli kılan) ve elastik dokunun (cildinizi elastik kılan) yapıtaşı olan amino asitlerden mahrum edersiniz.
Peki cilt sağlığı amacıyla ne yemelisiniz? Cildinizin sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla alttaki yiyeceklerin kullanımına özen gösterebilirsiniz:
Yağlı Balıklar
Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar cilt sağlığı amacıyla kusursuz gıdalardir. Cilt sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla mühim olan omega-3 bakımından varlıklıdir. Omega-3 yağ asitleri cildin kalın, elastik ve nemli kalmasına yardımcı olmak amacıyla lüzumludir. Yağlı balıklar aynı vakitte cildiniz amacıyla en mühim antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır.
Cildinizi serbest radikallerin ve iltihaplanmanın namacıyla bulunduğu zarara karşı korumaya yardımcı olmak amacıyla yeterli E vitamini almanız çok mühimdir. Bu tür deniz mamülleri aynı vakitte cildinizin gücünü ve bütünlüğünü güvenliğini sağlamak amacıyla lüzumlu olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.
Avokado
Avokado, sıhhatli yağlar bakımından varlıklıdir. Cildin elastik ve nemli kalmasına yardımcı olmak amacıyla bu yağlardan yeteri kadar alabilmek mühimdir. Hem de cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. Cildinizin kuvvetli ve sıhhatli kalmasını gerçekleştiren ana yapısal protein olan kollajeni meydana getirmek amacıyla cildinizin gereksinimi olan C vitaminini de içermektedir.
Ceviz
Vücudunuzun kendi kendisine yapamadığı yağlar olan esansiyel yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdır. Hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri bakımından başka kuruyemişlerin fazlasından daha varlıklıdir. Hem de çinko, E vitamini, selenyum ve protein kaynağıdır. Bu vitamin ve minerallerin bütünü cilt sağlığı amacıyla son derece mühimdir.
Kırmızı Veya Sarı Dolmalık Biber
Dolmalık biberler vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü kusursuz bir beta karoten kaynağıdır. Beta karotenler, natural bir güneş kremi vazifiyeti görerek cildinizin sıhhatli kalmasına yardımcı olur. Bunlar aynı vakitte en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu vitamin, cildi sıkı ve kuvvetli tutan kolajen proteini meydana getirmek amacıyla lüzumludir.
Brokoli
Brokoli; çinko, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere cilt sağlığı amacıyla mühim olan fazlası vitamin ve mineralle doludur. Hem de cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilecek sülforafan içermektedir.
Domates
Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen dahil bütün ana karotenoidleri içermektedir. Beta karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşin namacıyla bulunduğu zarara karşı koruduğu gösterilmiştir.
Bitter Çikolata
İşte çikolata yemek amacıyla bir namacıyla daha! Kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilecek antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidanlar ilaveten kırışıklıkları, cilt kalınlığını, nemliliğini, kan akışını ve cilt dokusunu iyileştirebilir.
Faydaları en üst seviyeye çıkarmak ve eklenen şekeri minimumda tutmak amacıyla en az % 70 kakaolu bitter çikolata seçtiğinizden emin olmalısınız.
Yeşil Çay
Cildinizi zarara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilmektedir. Yeşil çayda tespit edilen kateşinler, cildinizi güneş hasarına karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltabilen, aynı vakitte cildin nemliliğini, kalınlığını ve elastikiyetini artıran kuvvetli antioksidanlardır.
Kırmızı Üzüm
Kırmızı üzümde tespit edilen ünlü antioksidan resveratrol, cildinize zarar veren serbest radikalleri bozarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatabilmektedir. Resveratrol aynı vakitte nar ve çilekte de bol miktarda bulunmaktadır.
Unutmayın, cilt sağlığı amacıyla en iyi yiyeceklerin fazlası aynı vakitte genel sağlığı da desteklemektedir. Sağlıklı bir cilt amacıyla belirli besinlere odaklanmak yerine, genel olarak sıhhatli bir diyete odaklanmalısınız.
Bol meyve ve sebze yiyin. Tatlıları sınırlayın. Sağlıklı seçimler yapar iken beslenmede detaylılığı çoğaltmak amacıyla çaba gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ