Boyundan Başlanan Bayan Yelekleri

  • 15 Temmuz 2018
  • 4.644 kez görüntülendi.
Boyundan Başlanan Bayan Yelekleri

Boyundan Başlanan Bayan Yelekleri
MALZEMELER: 500 gr. orta kalınlıkta yün – 4,5 numara şiş – 6 adet düğme.
Modelimiz 44 gövde ölçülerindedir.
İlmek Hesabı : 5 ilmek ve katlarından + 2 kıyı ilmeği ek edilir.
YAPILIŞI
ARKA : 107 ilmek ile başlanır. Yeleğin alt kıyıına 4 cm olacak şekilde,pirinç örgü örülür.
Pirinç Örgü : 1. sıra : 1 ilmek ters – 1 ilmek düz olarak sıra sonuna kadar aynı prosedürü uygulayınız.
2. sıra : Yüz ilmeklerin üstüne ters – ters ilmeklerin üstüne düz örünüz. Aynı işlemleri uygulayarak devam ediniz.
4 cm pirinç örgünün üstüne, model kurulur. Model arka gövde de 3 ters – 1 düz olarak kurulurken – ön yüzde 5 ters – 1 düz olarak kuruldu.
Model ön yüzde : 1 düz – 3 ters – 1 düz – 3 ters olarak örgü devam eder.
Düz ilmek yalancı Selanik örgü olarak örülür.( yani düz ilmeğin bir altındaki yatay ipliğin altına batarak ilmek al)
Arka yüzde : 3 düz – 1 ters olarak ilmekleri gördüğün gibi ör.
Örgü boyu lastikten itibaren, 40 cm olunca hem kol oyuntusuna başlanır. Kol etrafı kıyı lastik bantı amacıyla, şişe 6 ilmek ek edilir ve kol oyuntusuna başlanır. Kol evi lastik bantı da pirinç örgü olarak çalışılır. Kol evindeki 6. ilmek, örgü süresince hep düz örülürken, kol evindeki kesinti burdan yapılır.
Şişteki ilk 5 ilmek pirinç örgü olarak çalışılırken 6 – 7 – 8 ve 9. ilmek birlikte düz olarak örülüp, 3 ilmek aynı anda eksiltilir. Örgüye şişteki başka ilmekler örülmeden, geri dönülür.
Tekrar sıra başındaki 5 ilmek örülür, 6 – 7 – 8 ve 9. ilmek birlikte düz olarak örülüp, 3 ilmek yine aynı anda eksiltilir. Tekrar sıra başına gidilmeden geri dönülüp ilmekler örülür.
Bu şekilde sıra başına gidilmeden 4 kez 3 ilmek birlikte eksiltilir. Toplamda 12 ilmek eksiltme gerçekleştirdikten sonra sıra başına gidilir.
Diğer kıyıda da aynı işlemler yapılır. Diğer kıyıda 12 ilmek çıkarıldıktan sonra ki 3 süresince, her sırada 1’er ilmek eksiltilir. Her kıyıdan toplamda 15’şer ilmek eksiltme gerçekleştirdikten sonra şişteki 87 ilmek ile örgüye devam edilir. Kol evi yüksekliği 20 cm daha örüldükten sonra ilmekler 3′ bölünür. 29 + 29 + 29
Omuzdaki 29 ilmek 10 +10 + 9 olarak üç kademede kapatılır. (Önce omuz başındaki 10 ilmek kapatılır, başka ilmekler örülür.Arkası gördüğünüz gibi örülür.Diğer sırada kalan 19 ilmeğin 10 ilmeği de kapatılır,başka ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 9 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur.
Ensedeki ilmekler tek seferde kapatılır.Daha sonra başka omuzda aynı şekilde üç kademede kapatılıp örgünün arkası bitirilir.
SAĞ ÖN BEDEN : 63 İlmek ile başlanır.
Arka gövde gibi 4 cm pirinç örgü, gerçekleştirdikten sonra model kurulur. Yukarıda da açıkladığım gibi ön yüzde ters ilmeklerin adedi 5 olacaktır. 5 ters – 1 düz olarak model kurulacaktır.
Sağ ön gövde örülürken kıyı lastik bant üstüne eşit Aralıklarla 6 adet ilik açılır. Ön vücudun kıyıındaki, lastiğin ilmek adedi, 7 olacaktır. 8. ilmek örgü süresince düz olarak örülecektir. Yaka kıyıındaki ilmek kesintisi bu 8. ilmekten yapılacaktır.
Model, kol evine kadar aynı şekilde örülür. Kolun kıyı lastik bantı amacıyla şişe 6 ilmek ek edilir ve kol oyuntusuna başlanır.
Kol evindeki 6. ilmek, örgü süresince hep düz örülürken, kol evindeki kesinti burdan yapılır.
Şişteki ilk 5 ilmek pirinç örgü olarak çalışılırken 6 – 7 – 8 ve 9. ilmek birlikte düz olarak örülüp, 3 ilmek aynı anda eksiltilir. Örgüye şişteki başka ilmekler örülmeden, geri dönülür.
Tekrar sıra başındaki 5 ilmek örülür, 6 – 7 – 8 ve 9. ilmek birlikte düz olarak örülüp, 3 ilmek yine aynı anda eksiltilir. Tekrar sıra başına gidilmeden geri dönülüp ilmekler örülür.
Bu şekilde sıra başına gidilmeden 4 kez 3 ilmek birlikte eksiltilir. Toplamda 12 ilmek eksiltme gerçekleştirdikten sonra
sıra başına gidilir ve yaka oyuntusuna başlanır.
Tekrar sıra başındaki 7 lastik ilmek örülür, “V” Yaka oyuntusuna başlanır. Bunun amacıyla kıyı banttaki lastik örgünün 7. ilmeği örüldükten sonra 8.ile 9. ilmeği birlikte örülerek, yaka kıyıından her sırada 1 ilmek eksilterek örgüye devam edilir.
Aynı zamanda, kol evinden de birer ilmek eksiltmeye devam edilir. Kol evinden toplam 17 ilmek eksiltilir.
Yaka kıyıından ise öndeki lastik bant ilmekleri dahil 32 ilmek kalana kadar, 1 ilmek eksiltme prosedürüne devam edilir.
Kol evi yüksekliği 20 cm olduktan sonra, Omuzdaki 32 ilmek 9 + 9 + 8 ilmek olarak üç kademede kapatılır.(Önce omuz başındaki 9 ilmek kapatılır, başka ilmekler örülür.Arkası gördüğünüz gibi örülür. Diğer sırada kalan 23 ilmeğin 9 ilmeği de kapatılır,başka ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 8 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur.
Şişte kalan 8 ilmeklik lastik bant, arka vücudun yaka kıyıı olarak 7 cm daha örülüp ilmekler kapatılır.
SOL ÖN: Sağ ön gibi simetrik olarak örülür.
Cep Çalışması : Yeleğin sağ ve sol ön gövdelerine cep örüldükten sonra, yeleğe ideal olan yerlere dışardan dikilerek vücuda tutturulur.
Parçaların Birleştirilmesi: Düğmeler, dikilir. Omuzlar, ön ve arka vücudun yanları birbirine tutturularak dikilir.Ön vücudun her iki, yaka kıyıındaki, lastik bantlarda, arka ortasına doğru,düzgün bir şekilde oturtularak dikilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ