Bağırsak Sorunlarına Gaps Diyeti

  • 21 Mart 2024
  • 20 kez görüntülendi.
Bağırsak Sorunlarına Gaps Diyeti

Bağırsak Sorunlarına Gaps Diyeti
GAPS diyeti başlıca bağırsak florasının iyileştirilmesini, bağırsakların temizlenmesini ve toksinlerin zararlı etkilerinden vücudu korumayı amaç edinir. GAPS diyeti başlıca 3 aşamadan oluşan bir eliminasyon diyetidir. Beslenme düzeninden bazı besin grupları çıkarılır ve kademeli olarak tekrar diyete eklenir
Aslında bir süredir var olmasına karşın geride bıraktığımız hafta bir anda gündeme gelen GAPS diyeti nedir, ne değildir öğrenmenin süreyi geldi.
GAPS diyeti, gerektiğince ciddi sıhhat problemlerı olanların uyguladığı bir beslenme düzeni.
İşte tam da bu yüzden herkes GAPS diyetini bütün yönleriyle öğrenmeli, artılarını da eksilerini de bilmeli.
GAPS (Gut and Psychology Syndrome) hem sindirim sistemini hem de insanın psikolojisini etkileyen bir problem olarak tanımlanıyor. Temel olarak bozulan bakteri dengesini düzeltmek amacıyla kullanıldığı tanınan GAPS diyetiyse, hasar görmüş, ülser bozukluğu yaşanan, yaralanmış ve sızıntılı bağırsak duvarını ve epitel dokusunu tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş özel bir beslenme uygulaması olarak biliniyor.
Tahmin edebileceğiniz gibi bugüne dek duyduğunuz, bildiğiniz nerdeyse bütün diyetlerden çok daha değişik.
Toksinlerin, başka bir ifadeyle vücudumuza giren zararlı maddelerin, ağır metallerin ve sindirilemeyen gıdalarin kana geçişini durdurmayı hedefleyen GAPS diyetinin en mühim amacı bağırsaktaki hasarları giderip sızıntıları önlemek gerçekte.
Bu amaca ulaşmak amacıyla de GAPS diyeti tam üç aşamadan oluşuyor. Bu üç seksiyonün üçü de olumlu ve değişik neticeler almanızı sağlıyor. GAPS diyetinin uygulaması uzun vakit gerektiren ve net netice amacıyla sabredilmesi gereken seksiyonleriyse şöyle…
Gaps Diyeti
Giriş diyeti, hastada görülen hem fizyolojik hem de psikolojik problemlerin en aza indirilmesini, hem de olasıysa bu problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. Bu amaçla kendi içersinde de toplam 6 aşamadan oluşuyor ve beslenme uygulaması genel olarak bedene yarar sağlayacak amino asitlerden, vitaminlerden, minerallerden ve yağlardan oluşuyor.
Karın ağrısından şişkinliğe, alerjiden egzamaya kadar fizyolojik ya da psikolojik kökenli çoğu bozukluğu en aza indiren bu giriş diyetinin sonrasında diyet yapan bireyi asıl seksiyon diyebileceğimiz tam GAPS diyeti bekliyor.
Ferah Salata Tarifi
Bütün diyet sürecinin asıl alanı olarak nitelendirilebilecek tam GAPS diyeti alanı, hastada görülen gelişmeye göre 1 yıldan 2 yıla kadar sürebiliyor. Giriş diyetinde hangi gıdae nasıl reaksiyon verilen belirleme edilen bağırsaklara ve genel olarak hastanın sindirim sistemine ideal olarak hazırlanan bir beslenme uygulamasından meydana gelen bu ikinci aşamada hastanın sahip bulunduğu fizyolojik ve psikolojik problemler tamamiyle ortadan kalkıyor, bağırsak florasında tam manasıyla bir denge sağlanmış oluyor.
Gaps Diyeti
GAPS hastası sıhhatli ve dengeli bir bedene ulaştıktan sonra, elde ettiği bu neticelerın sıksık olabilmesi amacıyla diyetten çıkış adı verilen özel bir aşamadan daha geçiyor ve sonrasında bütün diyet aşamaları sonlandırılıyor.
GAPS diyetinde sarfedilen ve kullanılmayan gıdalar neler?
dengeli-tabak-saglikli-kalori-alimi
Son vakitlerde moda olan bu GAPS diyetinde sarfedilen gıda kümeleri şöyle: Et ve balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, baklagiller, meyveler, nişastasız sebzeler, bal, çekirdek ve ceviz, badem gibi kuru yemişler.
GAPS diyetinde katiyen yer verilmeyen yasaklı gıdalar ise şöyle: Tahıllar ve tahıl ürünleri, nişastalı sebzeler ve bakliyatlar, soya, şeker ve işlenmiş gıdalar.
Gaps Diyeti
GAPS diyetiyle alakalı olarak buraya kadar okuduğunuz her şeyi beğenmiş olabilir, hem de siz de bu tür bir rahatsızlığınız bulunduğunu düşünüp yapmak istemiş olabilirsiniz.
GAPS diyeti, gerçekte tıbbi bir tedavi tekniği değil, “doğal tedavi tekniği” olarak geride bıraktığımız bir yöntem. Yani anlayacağınız son vakitlerde pek bir moda olan ama çoğu bilim insanının da şiddetle karşı çıktığı “alternatif tıp” diye tanımladığımız yöntemlerden biri.
Bu diyetin bütün dünyada tanınır duruma gelmesini gerçekleştiren Dr. Natasha Campbell McBride da tam bu yüzden eleştiri yağmuruna tutulanlardan.
Özellikle GAPS diyetinin fizyolojik ve psikolojik kökenli çoğu hastalığı kökten yok ettiğini iddia etmesi namacıylaiyle gerektiğince reaksiyon çeken enteresan doktor, bu diyetin beslenme yetersizliğine namacıyla olacağı tarafında de gerektiğince eleştiri alıyor. Birçok çarpıcı çalışması ve olumlu neticeler almış hastası olsa da uyguladığı bu tekniği şimdilik bilimsel bir delile dayandırabilmiş değil.
Anlayacağınız siz doğru bildiğinizden şaşmayın, her vakit yaptığınız gibi rastgele bir diyeti uygulamadan evvelce netlikle beslenme eksperlarına, diyetisyenlere ve hekimlere danışın. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik ya da lohusalık dönemlerindeyseniz bilhassa bu tip beslenme programlarından kaçının ve eksper doktorunuzun önerilerinin dışına çıkmayın. Kilo vermek uğruna sağlığınızdan olmayın, aman dikkat.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ