Örgü Modelleri

Süper Kolay Selanik Bere Yapımı

Süper Kolay Selanik Bere Yapımı
Bere örmenin belki de asli modellerinden biri Selanik modelidir. Sizlere en basit bir şekilde nasıl Selanik bere örebileceğiniz bu anlatımda gösterilmektedir. Anlatımda yetişkinler ve çocuklar amacıyla kaç ilmekle başlanması gerektiği ile berenin nasıl bitirilmesi ile alakalı bulgular sunulmaktadır.
Bundan evvelcede basit Selanik bere yapımı ile alakalı paylaşımlar sunmuştuk. Bu da örmek isteyenler amacıyla yararlı olabilecek bir anlatım olduğunu düşündüğümüz amacıyla sizlere sunmak istedik.
Aşağıdaki anlatımdan ve videosundan yararlanarak sizler de süper basit bir şekilde şişle Selanik bere örebileceksiniz.
İlk evvelce lastik kısmından başlanır. Bunun katlanabilir mi ya da düz bir lastik mi olacağına eskiden karar vermelisiniz. Katlamak amacıyla lastiği biraz uzun tutmanız gerekir. Diğer halde lastik bölümünü biraz kısa geçebilirsiniz.
Bu anlatımda da lastik biraz uzun tutulmuştur. 6 numara şişle ve orta kalınlıkta bir iple 20 sıra 1 düz 1 ters lastik örülmüştür. Selanik bere yetişkinlere uyacak şekilde düşünülmüştür. Bunun amacıyla de şişe 78 ilmek atılarak bereye başlanmıştır. Çocuklar amacıyla bu 66 ilmek olabilir.
1+1 Lastikten sonra Selanik örneğine geçilmiştir. Selanik, 1 ters ve sonrasında istikbal olan düz aşağıdan girilerek örüldükten sonra boşa çıkarılarak örülmektedir.
Bu yöntemle yetişkinler amacıyla 26-27 cm örülmüştür. Sonra eksiltmelere başlanarak berenin tepesi toparlanmıştır. Bitiminde tepesine ponponu dikilerek en basit Selanik bere modeli tamamlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu