Pullu Babet Patik Yapılışı

  • 20 Haziran 2021
  • 1.395 kez görüntülendi.
Pullu Babet Patik Yapılışı

Pullu Babet Patik Yapılışı
Tığ işi örgü modellerinden patik modellerinden pullu patik yapılışı hazırladık. İstediğiniz renklerle örebilirsiniz. Pullu babet patik modelleri örgü tabanlıkla ördüğümüz bir model. Siz dilerseniz keçe tabanlar üstüne patikler yapabilirsiniz. Daha evvelce keçe tabanlı patik modellerine misaller hazırlamıştık. İnceleyerek örebilirsiniz. Örgü patik yapılışına benzer bir numune olarak daha evvelce incili patik yapılışı hazırlamıştık. Tarifine incili makosen patik yapımından detaylarına ulaşabilirsiniz. Şimdi pullu pabet patik modelleri yapılışına geçelim.
Pullu Babet Patik
Pullu babet patik modellerinin derhal malzeme listesi ile başlayalım. 1 yumak patik ipi, 2 mm tığ, 1 cm pul, makas. Malzemelerimiz bu kadar. Şimdi kısaca yapılışına değinelim.
Pullu Babet Patik Modelleri
38 numara olarak hazırladığımız modelimizi örgü taban üstüne örüyoruz. Topuk evresinde 13 ilmek ayırıyoruz. Topuk kısmına yükseklik vermek amacıyla yarım trabzan olarak örüyoruz. Diğer ilmeklerimizi sık iğne olarak örüyoruz. Topuk evresindeki yarım trabzanlarımız her sırada sağda ve solda birer ilmek artarak ilerliyor. 5 sıra bu şekilde ördükten sonra burun evresindeki orta ilmeği buluyoruz ve 5 ilmek gerisinden ipimizi takıp orta ilmekte dahil 9 sık iğne yapıyoruz. Her sırada sıra başında ve sıra sonucunda yanlardan iki ilmek kaydırma yaparak patiğimizi topluyoruz. Patiğimizin pullarını düz sık iğne esnasında kullanıyoruz. Pul taktığımız sıraların başında ve sonucunda 1 sık iğne örmeden ilerliyoruz ve pulların arasında da 1 sık iğne bir pul olarak örüyoruz. Bu prosedürü bir sırada 12 pul imkan kadar yine ettikten sonra artırma prosedürü yapmadan aynı sayıda 4 sıra daha 12 pul olarak örüyoruz. Ardından patiğimizin kıyılarını örüyoruz ve 11 sıra olduktan sonra kıyı oyası olarak ters sık iğne yöntemi uyguluyoruz ve en son olarak son sıradaki ilmeklerin boşluğundan batarak ilmek kaydırma yöntemi uyguluyoruz. Bu patiğimizin daha muntazam durmasını ve ayaktan çıkmamasını sağlıyor. Yapacak olan herkese basit gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ