Başaklar Örgü Modeli Yapılışı

  • 20 Ağustos 2018
  • 3.744 kez görüntülendi.
Başaklar Örgü Modeli Yapılışı

Başaklar Örgü Modeli Yapılışı,
Türkçe anlatımından yararlanacağınız başak tarlası örgü modelini 11 ilmek ve katları şeklinde 12 sırada her motif tamamlanacak şekilde yapıyorsunuz. Bu güzel örneği öğrendikten sonra yelek ya da hırka yapımında tercih edebileceğinizi söylemek isterim.
Başaklar örgü modeli olarak da tabir edilen bu güzel tanımı bir sitede görmüştüm. Örgü anne yelek modeli gerçekleştirme amacıyla sarfedilen bu örneği güzel tanım etmişlerdi. Yelek numuneleri amacıyla tercih edilen bu güzel örneği krem rengi, siyah, bej ya da kahverengi tonlarında da gerçeklştirmeyi düşünebilirsiniz.
Başak örgü modelleri diye tetkik yaptığınızda karşınıza başak bahçesi örgü örneği olarak da farklı anlatımlar çıkabilir. Hatta Rus bayanların daha çok bu tür numunelerden yelek, hırka, bebek yeleği, anne yeleği ya da hırkası yada bere yaptıklarını görebilirsiniz.
Benim en çok sevdiğim ve araştırdığım çalışma ise çift başak örgü modelidir. Tığ işi yelek yapımında sarfedilen ve tercih edilen en güzel numune olduğunu düşünüyorum. Çift başak yelek örgülerini sizde biliyorsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Başak kategorisinde tekrar tercih edilen örgü çeşitleri başak lastik modeli, başak tığ işi örgü boyunluk örneği, başak yelek örneği ve yulaf başakları örneği gibi çoğu çalışmanın olduğunu söylemek istiyorum. Hepsi de farklı ama aynı tipte yapılıyor. Ev hanımları genellikle evde örgü yaptıklarında bebekler üstüne ortada başaklar örgü modeli gerçeklştirmeyi tercih ediyorlar. Yelek modeli olarak hem bebekler amacıyla hem de yetişkinler amacıyla güzel olduğunu söylemek isterim.
Geçenlerde çanakkale anne yelek örgüsüne dair bir çalışmaya rastladım. Fakat ayrıntılı anlatımı yoktu. O yüzden ben anlamadığım amacıyla sizlere de transfer etmek istemedim. Fakat araştırıyorum. Facebook gibi yerlerde yalnızca tekli resim paylaşmışlar. Anlatımı maalesef yok. Ama bulunca size ulaştıracağımdan emin olabilirsiniz,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ