Kolay Battaniye Kaç İlmekle Başlanır

  • 16 Aralık 2019
  • 5.026 kez görüntülendi.
Kolay Battaniye Kaç İlmekle Başlanır

Kolay Battaniye Kaç İlmekle Başlanır
Oldukça kolay battaniye modelleri var ki örgüden az anlayanlar bile üstesinden gelebilir. Bunlardan biri de Atölye Hobi kanalının bir paylaşımı olan ve video anlatımı da tespit edilen kolay battaniye yapımıdır. Bu tarz örgü modelleri arayışı içerisindekiler amacıyla güzel bir numune teşkil etmektedir. Yine buna benzer bir yapımı kolay battaniye modeli olan tığ işi V battaniye modeli de örmek isteyeceğiniz tarzdadır. İncelemenizi öneririm.
Evdeki bundan sonra ipleri de değerlendirebileceğiniz bu kolay battaniye modeli çoğu renkte bebe ipleri ile örülmüştür. 3 numara tığ kullanılmıştır. Bu örneği yeleklerde, hırkalarda ve berelerde bile kullanabilirsiniz. Kenar süslemesi amacıyla de tekrar kolay bir numune tercih edilmiştir.
Kolay Battaniye Kaç İlmekle Başlanır
Battaniye örneğinin anlatımı ufak bir parça üstünde yapılmıştır. Örnek kolay battaniye modeli temel olarak 2 sıradan oluşmuştur. Birinci sıra tırabzanlar ile ikinci sıra ise tırabzanların amacıylae oluşturulan küçücük kafeslerle örülmüştür.
Başlangıç amacıyla ne gevşek ne de sıkı olmayacak şekilde bir oran zincir çekilmiştir. 3 zincir çekip alttan da 3. Zincirin amacıylae kapamak amacıyla tırabzanlar amacıyla zemin hazırlanmıştır. Böylece battaniye örneğinin kurulum sırası oluşturulmuş olup sırayı kapatmadan tırabzanların örüleceği ip derhal bağlanmıştır. Aradaki bu kafeslerin oluşmasını gerçekleştiren ip kopartılmadan devam edilmiştir.
Bir ileri sırada her kutucuğun amacıylae 3 adet çift tırabzan yapılarak çalışılmıştır. Arada boşluk oluşmaması amacıyla ileri kutucuklara geçişte zincir çekilmemiştir. Bu sıraya 3 zincirle başlanılmış ve sıra sonu da 3 zincirle bitirilmiştir. Tırabzanların örüldüğü ip kopartılıp bir ileri sırada tekrar aynı kafeslerin örülmesi ile devam edilmiştir.
Battaniyenin kıyı oyası amacıyla de bir sıra çevresine dönecek şekilde tırabzan geçilmiştir. Daha sonra da bunun üstüne ters V şeklinde çift tırabzanlar ve onların amacıylae de dörder adet tırabzan yapılmıştır.
Anlatımlı Kolay Battaniye Yapımı Videosu
Küçük bir numune üstünde anlatımı oluşturulan bu kolay battaniye modelinin videosunu alçakta paylaşıyorum. İzleyip birebir uygulayarak sizler de bu kolay ama şık görüntülü bebek battaniyesini örebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ