Bebek Yeleği Modeli Kaç İlmekle Başlanır

  • 11 Temmuz 2018
  • 2.190 kez görüntülendi.
Bebek Yeleği Modeli Kaç İlmekle Başlanır

Bebek Yeleği Modeli Kaç İlmekle Başlanır,
MALZEMELER : Birer yumak krem ve yavruağzı renginde bebe yünü- 3.5 numara şiş 3 adet düğme
YAPILIŞI : Modelimiz haraşo örgü yöntemi üstüne kurulmuş , yalnızca modelin bulunduğu yer, düz örgü yöntemi ile örülmüştür.
Haraşo Örgü : Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur. Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.
Yeleğimiz sağ ön, arka ve sol ön olmak üzere üç parçadan oluşup, ayrı ayrı örülmektedir.
SOL ÖN: 42 ilmek ile başlanır. Önce yeleğin kıyı bantı amacıyla,8 ilmek haraşo, ileri ilmekler 2 düz – 2 ters olacak şekilde başka ilmekler örülür. Örgümüz bu şekilde 5 cm olacak şekilde örülür. 5 cm lastik örgünün üstüne model kurulur.
Model 11 ilmek üstüne kurulur.
1.sıra : 13 ilmek haraşo – 3 düz – 2 ilmeği beraber sağa dönük olarak kes – 1 artır – 1 düz– 1 artır – 2 ilmeği beraber ör – 3 düz –18 ilmek haraşo
2.sıra örgünün arkası ve örgü süresince : Örgünün arkası, modelin bulunduğu 11 ilmek ters başka ilmekler haraşo örgü bulunduğu amacıyla hem ön yüzde, hem arka yüzde aynı şekilde örülür.
3.sıra : 13 ilmek haraşo – 2 düz – 2 ilmeği beraber sağa dönük olarak kes – 1 artır – 3 düz – 1 artı
r – 2 ilmeği beraber ör – 2 düz – 18 ilmek haraşo olarak örülür.
5.sıra : 13 ilmek haraşo –1 düz – 2 ilmeği beraber sağa dönük olarak kes – 1 artır – 5 düz – 1 artır – 2 ilmeği beraber ör – 1 düz – 18 ilmek haraşo –
7.sıra : 13 ilmek haraşo –2 ilmeği beraber sağa dönük olarak kes – 1 artır – 7 düz – 1 artır – 2 ilmeği beraber ör – 18 ilmek haraşo
9.sıra: 1.sıra ile 8.sıraların arası yine edilir.
Örgümüz lastik örgüden itibaren 12 cm olunca, yaka kesintisine başlanır.
Sol ön gövde bulunduğu amacıyla arka yüzde ilmek kesintisini uygulayacam.
Yaka kıyıındaki 8 ilmek olan haraşo örgünün ilk 7 ilmeğini örüyorum. 8 ve 9. ilmeği beraber örüyorum.
Her sırada 1 ilmek eksiltmiş olacam. Modelime kaldığım yerden devam ediyorum. Yaka kıyıında 8 ilmeğim kalana kadar 1 ilmek eksiltiyorum. 18 olan ilmeğim 8 ilmeğe inmiş olacak. (10 ilmeğim eksilecek).
Bundan sonra örgüye ilmek eksiltmeden devam edilecek. Taki örgü boyu 19 cm olunca, kol evi oyuntusu yapılacak. Ön yüzde sıra başındaki ilk 5 ilmeği kol evi oyuntusu amacıyla kapatıyorum.
Şişimde tespit edilen 37 ilmeğimi, kol evi yüksekliği amacıyla,12 cm imkan kadar örüyorum. Örgü boyu 12 cm olunca şişimde tespit edilen ilmeklerimi kapatıyorum.
SAĞ ÖN: Sol ön gövde gibi örülür. Örülürken eşit Aralıklarla 12 cm olan örgü boyuna gelene kadar 3 adet bebe iliği açılır.
Bebe İliği Yapımı : Kenardaki 8 ilmeklik patın üstüne açılır. Örgünün ön yüzünde ilk 4 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolanır, 2 ilmek beraber örülür,başka ilmeklerde gördüğünüz gibi örülür. İşin gerisinde ilmekleri örerken, doladığınız ilmeği de örünüz.
Arka gövde : Arka gövde amacıyla yavru ağzı renk ile şişime 78 ilmek atıyorum. 2 düz – 2 ters olacak şekilde lastik örgüm 5 cm olacak şekilde örülür.
5 cm lastik örgünün üstüne model kurulur. 13 ilmek haraşo – 11 ilmek model – 30 ilmek haraşo – 11 ilmek model – 13 ilmek haraşo olacak şekilde ilmek düzenlemesi yapılır. Örgü boyu 19 cm olunca her iki kıyıdan 5′ er ilmek kol evi oyuntusu amacıyla kapatılır. Şişte tespit edilen ilmeklerim ile kol evi yüksekliği 12 cm olunca tüm ilmekler kapatılıp arka gövde tamamlanır.
Örgünün birleştirilmesi : Omuzlar ve yanlar düzgün bir şekilde çırpma dikişi ile birleştirilir. 3 adet düğme iliklerin tam karşısına istikbal yere dikilir. Modeli kurduğumuz yerlere ideal renkte bir yün ile süsleme yapıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ