Yandan Örülen Bebek Hırkası

  • 26 Mayıs 2018
  • 2.339 kez görüntülendi.
Yandan Örülen Bebek Hırkası

Yandan Örülen Bebek Hırkası
Kullanılan Malzemeler: 2
Yumak bebe yünü, 3.5 numara şiş, 5 Adet düğme
Kullanılan Örgü Teknikleri: Düz örgü – Haraşo örgü
HARAŞO ÖRGÜ: Ön ve arka sıralarda hep düz örgü örülerek oluşturulur. Şişin ön yüzünde sıra başındaki, 7 ilmek hırkanın etek ucu, örgü süresince haraşo olarak örülür – ileri 48 ilmek gövde amacıyla örülen ilmek, (3 sıra düz sonra, 1 diş haraşo örgü olarak örgü süresince devam eder ) – bir ileri 22 ilmek roba + son kalan 8 ilmek yaka amacıyla ayrılan ilmek adedi, ( 22 + 8 ) yani 30 ilmekte, haraşo olarak örgü süresince devam eder.
Yaka kıyıı ile etek ucundaki genişlik farkını ayarlamak amacıyla örgü 3 ayrı yerden dönülerek örgü örülür. 1.dönüm yeri : 55 ilmek 2. dönüm yeri : 77 ilmek 3. dönüm yeri: şişteki bütün ilmekler örülür .
YAPILIŞI : 85 ilmek ile başlanır. Örgünün kıyı bantı amacıyla 5 diş haraşo yapılır, sonra ;
1.sıra: 55 ilmek düz örülür, şişteki geri kalan 30 ilmek örülmeden geri dönülür.
2.sıra: Örgünün arkası 48 ilmek ters – 7 ilmek düz örülür.
3.sıra : 55 ilmeğe + 22 ilmek ek edilerek toplam 77 ilmek düz örülür, ikinci geri dönmeli yerden geri dönülür.
4.sıra .Örgünün arkasındaki sırada 77 ilmek düz örülür.
5.sıra :Şişte tespit edilen 85 ilmek düz olarak örülür.
6.sıra: Örgünün arkası, ilk 30 ilmek düz – 48 ilmek ters – 7 ilmek düz örülür.
7 sıra : Bundan ileri sıralar 1. sıradan – 6. sıraya kadar olan yerlerin yineı yapılır. ( 55 ilmek düz örülür, şişteki geri kalan 30 ilmek örülmeden geri dönülür.)
Sol ön yüzde, gövde evresinde 18 diş haraşo oluşturulduktan sonra, kol çalışılır.Bunun amacıyla şişteki sıra başındaki ilk 45 ilmek örülür sonra diğer bir şişe 45 ilmek aktarılıp, şişte bekletilir.Sonraki 32 ilmek örülür.Geri dönülür,32 ilmek örüldüktensonra şişe kol amacıyla 45 ilmek ek edilir.Tekrar örgüye kaldığımız yerden devam edilir. Kol amacıyla ördüğümüz bölümdeki haraşo adedi 24 diş olunca, örgüye ek ettiğimiz 45 ilmek kapatılır.Kalan 40 ilmek örülür.Örgünün arka sırasını örerken 30 ilmekten sonra daha evvelce şişte beklettiğimiz 45 ilmek yine şişe alınarak arka gövde örülmeye geçilir.
Arka gövde amacıyla 36 diş haraşo olduktan sonra yine şişteki ilk 45 ilmek örülür, sonra diğer bir şişe aktarılıp şişte bekletilir.Sonraki 32 ilmek örülür.Geri dönülür,32 ilmek örüldükten sonra şişe kol amacıyla 45 ilmek ek edilir.Tekrar örgüye kaldığımız yerden devam edilir. Kol amacıyla ördüğümüz bölümdeki haraşo adedi 24 diş olunca, örgüye ek ettiğimiz 45 ilmek kapatılır.Kalan 40 ilmek örülür.Örgünün arka sırasını örerken 30 ilmekten sonra daha evvelce şişte beklettiğimiz 45 ilmek yine şişe alınarak, sağ ön gövde örülmeye geçilir.
Sağ ön, gövde evresinde 18 diş haraşo oluşturulduktan sonra, örgünün kıyı bantı amacıyla 5 diş haraşo örgü yapılır. Kenar bantı üstünde 5 adet eşit Aralıklarla ilik açılır.İstediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz.
Bebeğiniz amacıyla severek öreceğiniz kullanımı kolay bir model kolay gelsin,
kaynak http://elisleri.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ