Verev Hırka Nasıl Örülür

  • 18 Aralık 2019
  • 2.597 kez görüntülendi.
Verev Hırka Nasıl Örülür

Verev Hırka Nasıl Örülür
Örgü sevenlerin gerektiğince merak ettiği çalışmaları sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Bu seferki çalışmada verev hırka yapımı anlatılmıştır. Örgü Tasarım kanalının bir çalışması olan bu hırkanın yapılışı ile alakalı video metnin en sonucunda paylaşılmıştır. Fazla dikiş gerektirmeyen, derhal derhal tüm örülen, çapraz bir teknikle örülen bir örgü hırka modeli sizi bekliyor.
Örnek verev hırka modelinin yapımında 25% yünlü, 75% akrilik 700 gramlık bir ip ile 8 numara şiş kullanılmıştır. Videoda bahsedilen model 36-38 gövde amacıyla örülmüştür. En iyi doğrultularından biri iki doğrultulu kullanıma imkan sağlamasıdır.
Verev Hırka Modeli Nasıl Örülür?
Hırkanın kurulumuna yalnızca 3 ilmek atılarak arka köşenin yapımı ile başlanmıştır. Düz haroşa olarak örülmüştür. Artırmalar dolayarak çapraz batarak deliksiz yapılmıştır. Verev hırka örneğinde artırmalar ön yüzde ilk ve son ilmekten önce, ilmekten sonra şeklinde yapılmıştır. 35 ilmeğe ulaşana kadar artırmalara devam edilmiştir. Daha geniş ya da daha dar isteyenler ilmek miktarını ilmek miktarını artırmalı ya da azaltmalılar.
Genişlik amacıyla yeteri sayıya ulaşınca bundan sonra kesme prosedürine geçilmiştir. Kesme tekrar aynı noktalarda artırmalar yapılmaya da devam edilmiştir. Bu prosedür yakaya gelene kadar devam edilmekte ve yaka alanı da kesilmektedir. Daha sonra ilk kol amacıyla artırmalara geçilmiştir. Sonunda tekrar yaka kesimi yapılarak ön doğrultu da örülmüştür.
Aynı parçadan bir adet daha örülerek iki parça birbirine dikilerek verev hırka yapımı tamamlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ