Örgü Modelleri

Tığ İşi Kolay Battaniye Yapımı

Tığ İşi Kolay Battaniye Yapımı
Örgü örmede çok iyi değilseniz bile basit örgü modelleri ile güzel çalışmalar yapabilirsiniz. Bu hem kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır hem de neticede bir el emeği ürünü elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle size hiç zorluk çekmeden örebileceğiniz V model basit battaniye yapımını anlatmaya çalışacağım.
Örnek battaniye örgü modeli 4 numara tığ ile çalışılmıştır. Kullanılan ip de bu tığ numarasında ideal bir bebe iptir. Her sırada değişik renkle çalışılabileceği gibi, tek renkle de örülebilir.
Yapımı Kolay Bebek Battaniyesi Örgü Modeli
3 ve katları şeklinde zincir çekerek model kurulumuna başlanmıştır. İlk sıranın yapımı arada 3 zincir boşluk bırakacak şekilde üç seferde çıkılan tırabzanların beraber örümü ile gerçekleşmiştir. İkinci sıra ise bir alt sıradaki boşluklara batarak aynı şekilde örülen V modellerle oluşturulmuştur.
Diğer sıralar da ikinci sıranın tekrarı şeklinde örülmüş ve her sırada ip koparılıp diğer renkte bir ipe geçilmiştir.
Kenar yönü çok düzgün giden oya yapılmasına lüzum kalmayan bir örgü battaniye modelidir. Öreceğiniz battaniyenin uzunluğunu ne düşünüyorsanız o boyutta zincir çekilmelidir. Hem de tığ numarası büyük seçilmelidir. 3,5 numara idealdur. Daha ince tığlar örgü modelini daha sıkı gerçekleştireceği amacıyla sert olacaktır. Bu da bebek battaniyeleri amacıyla ideal değildir.
Anlatımlı V Battaniye Modeli Videosu
Kolay bebek battaniyesi örmek istiyorsanız bu V modelini kesinlikle denemelisiniz. Modelin nasıl yapıldığını izleyerek öğrenmek amacıyla alttaki videosundan yararlanmalısınız. Bu tip modeller el işlerindeki becerinizi de arttırmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu