Şiş Örgüsü Hırka Modeli Yapılışı

  • 28 Şubat 2019
  • 2.207 kez görüntülendi.
Şiş Örgüsü Hırka Modeli Yapılışı

Şiş Örgüsü Hırka Modeli Yapılışı
Kullanılan Malzemeler : 500 gr orta kalınlıkta koton iplik – 3.5 numara şiş.
Yapılışı : Modelimiz 5 ilmek ve katlarından oluşmaktadır + kıyı ilmek ilavesi yapılır.
Arka Beden : 133 ilmek ile başlanır. 3 cm ajurlu katlama yapılarak kıyı lastiği yapılır.
Üzerine model kurulur.
1. sıra ön yüz : “2 ilmeği düz ör – 1 ilmek artır – 2 ilmeği beraber örerek 1 ilmek eksiltme – 1 ters,
2.sıra arka yüz : Ters olan ilmekleri ters, düz olan ilmekleri düz ör. ( 4 ilmek ters – 1 ilmek düz ör.
3.sıra ön yüz : “2 ilmeği beraber sağa meyilli olarak örüp, 1 ilmek eksiltme – 1 artır – 2 ilmeği düz ör – 1 ilmek ters”
4.sıra arka yüz : Ters olan ilmekleri ters, düz olan ilmekleri düz ör. ( 4 ilmek ters – 1 ilmek düz ör.
Örgü lastikten itibaren 38 cm olunca, kol evi amacıyla her iki kıyıdan, sıra başlarında, evvelce 4 ilmek – sonra 3 ilmek – 2 ilmek, en sonda ise –1 ilmek kapatılarak, bir kıyıdan toplamda 10 ilmek kapatılarak, kol evi oyuntusu yapılır. Kalan, 113 ilmek ile örgü devam eder.
Kol evi yüksekliği 23 cm, olunca ilmekler, 3’e bölünür. Omuzlara, 38 – 38, ense içersinde 37 ilmek ayrılır.
Önce sağ omuzdaki ilmekler kapatılır.
Omuza eğim vermek amacıyla, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 12 ilmek kapatılır,kalan 26 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde yine sıra başındaki 13 ilmek kapatılır, kalan 13 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 13 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra ensedeki ilmeklere gelir, ense amacıyla ayrılan 37 ilmekte, aynı sırada kapatılır.
Şişte sol omuz amacıyla kalan, 37 ilmek örülür.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak arka gövde bitirilir.
Sağ Ön Beden : 78 ilmek ile başlanır. 3 cm 3 cm ajurlu katlama yapılarak kıyı lastiği yapılır. Kenardaki 7 ilmek 1 düz- 1 ters yapılarak kıyı lastiği örülür. Lastik örgü süresince devam eder.
Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 38 cm olduktan sonra, kol evi amacıyla toplamda 15 ilmek kapatılır. Önce sıra başındaki ilk 6 ilmek – sonra 4 ilmek – 3 ilmek, en sonda ise 1 ilmek kapatılarak, kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 64 ilmek ile örgü devam eder.
Kol evi oyuntusundan sonra şişte kalan 64 ilmek ile “V” Yaka oyuntusuna başlanır.
Kenar banttaki lastik örgünün 6 ilmeği örüldükten sonra 7. ve 8. ilmek beraber örülerek yaka kıyıından her sırada 1 ilmek eksilterek örgüye devam edilir.
Şişte, öndeki lastik bant ilmekleri dahil 39 ilmek kalana kadar, 1 ilmek eksiltme işlemine devam edilir. Şişte 39 ilmek kalınca, örgüye eksiltme yapılmadan devam edilir.
Kol evi yüksekliği 23 cm olduktan sonra, şişte kalan 39 ilmek ile evvelce omuz başından 11 ilmek kesilir, kalan 28 ilmek gördüğünüz gibi örülür. Örgünün arkası örülür.Tekrar sıra başına gelince, 11 ilmek daha kapatılır, kalan 17 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.
Sıra başına gelince de kalan 10 ilmek kapatılır. Şişte kalan 7 ilmek lastik örgü olarak 7 cm daha örülüp, ilmekler kapatılır. Sonuç olarak sağ ön gövde bitirilmiş olur.
Sol Ön Beden :Sağ ön vücudun simetrisi olarak çalışılır.
Kol Çalışması : 60 ilmek ile başlanır. 3 cm 1 düz – 1 ters örülerek lastik örgü yapılır.
Daha sonra ilmeklerin ortasına 3 adet model kurulur. Kol genişliğinize göre, kol evi oyuntusuna kadar yanlardan eşit Aralıklarla birer ilmek artırınız.
Hırkanın kol boyunu bileğin üstünde olacak şekilde ayarladık.
Kol evi oyuntusunu, şişteki ilmek sayısı, 88 ilmeğe ulaşınca ve kol boyu 33 cm olunca, Kol evi oyuntusu amacıyla ,her iki kıyıdan evvelce 6 ilmek – sonra 4 ilmek –bir ileri sırada 3 ilmek ve bundan ileri, her sıra başında 1’er ilmek kapatılarak örgüye devam edilir.
Şişte 25 ilmek kalana kadar birer ilmek eksiltme işlemine devam edilir. Sonraki sıra başlarında, evvelce 2 – sonra 3 ilmek kapatılır -en sonda şişte kalan 15 ilmek kapatılarak kol tamamlanır.
Parçaların Birleştirilmesi: Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle dikilir. Ön ve arka vücudun yan kısımları da dikilir. Kolun evvelce yanları dikilir, sonra kol evine, ideal bir şekilde oturtulup dikilir. Ön vücudun her iki, yaka kıyıındaki, lastik bantlarda, arka ortasına doğru,düzgün bir şekilde oturtularak dikilir.
Ördüklerinizi iyi zamanlarda kullanmanız dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ