Kar Tanesi Motifli Yazma Kenarı Yapılışı

  • 13 Aralık 2017
  • 2.356 kez görüntülendi.
Kar Tanesi Motifli Yazma Kenarı Yapılışı

Kar Tanesi Motifli Yazma Kenarı Yapılışı,
Kar tanesi motifli yazma kenarı gerçekleştirme amacıyla lüzumlu olan malzemeler:

Yazma (çember)
14 numara tığ (0.75mm)
Çakmak
Makas
Beyaz ve mavi renkte naylon ip

Beyaz renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan yazmanın kenarına batılır ve ilmek alınarak sık iğne ile ip yazmanın kenarına bağlanır.

5 zincir çekilir ve ilmek alınarak belli bir uzaklıkta yazmanın kenarına batılır ve 3lü trabzan örülür. Daha sonra 3 zincir çekilir ve ilmek alınarak belli bir uzaklıkta yazmanın kenarına batılır ve 3lü trabzan örülür. Yazmanın tüm kenarları dolana kadar 3zincir ve 3lü trabzan örülür.

Kar tanelerinin yapılışı: Beyaz renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 7 zincir çekilir.

Sık iğne ile iki uç birbirine bağlanır.

4 zincir çekilir ve 2 ilmek alınarak halkanın amacıylae 4lü trabzan yapılır. 4 zincir çekilir ve sık iğne ile ortadaki halkaya bağlanır.

Altıncı adımdaki işlemler sırayla 5 kere daha tekrarlanarak (toplamda 6 adet yaprak olacak şekilde) örülür.

Mavi renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.

Yapraklardan bir tanesinden başlayarak, yaprağın sağ tarafındaki 4 zincirlik kısmının ortadaki halkaya yakın olan kısmına ip sık iğne ile bağlanır.

Aynı zincirlerin üstüne toplam 3 sık iğne yapılır. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile tekrar aynı zincirlerin üstüne bağlanır.

5 zincir çekilir ve sık iğne ile bir ileri boşluğa bağlanır.

Tekrar 5 zincir çekilir ve sık iğne ile son 4lü zincire bağlanır. 3 sık iğne daha örülerek yaprağın alt kısmına gelinir.

Sık iğne ile ileri yaprağa geçilir ve kar adedinin son yaprağına kadar yapraklar dokuzuncu adımdan itibaren tüm aşamalar sırayla tekrarlanarak doldurulur.

Sonuncu yaprak da 3 sık iğne örülür. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile aynı zincirlere bağlanır. 2 zincir çekilir ve sık iğne ile yazma kenarındaki trabzanlardan bir adedinin tepesine bağlanır ve 2 zincir çekilip yaprağın ikinci boşluğuna bağlanır.

5 zincir çekilir ve sık iğne ile zincirlere katılır ve 3 sıkı iğne katılır. Son bir sık iğne de ilk başlanılan yere örülür.

Kar taneleri anlatıldığı şekilde örülür ve çoğaltılır. 6 trabzan sayarak sıradaki kar adedini ekleyebilirsiniz.
kaynak tigmucizesi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ