Kapşonlu Bebek Hırkası Nasıl Başlanır

  • 28 Eylül 2017
  • 6.613 kez görüntülendi.
Kapşonlu Bebek Hırkası Nasıl Başlanır

Kapşonlu Bebek Hırkası Nasıl Başlanır
Aşağıda anlatımını yaptığımız kapşonlu bebek hırkası amacıyla verdiği ölçülerimiz 1+ yaş amacıyladir.
İp 3 değişik renk ( Nako lüx minnoş tercih ettik)
Şiş (biz 3,5 nolu şişi tercih ettik)
İğne
Makas
6 Adet düğme
Bilmeniz gereken şiş örgü teknikleri
Ters ve düz örgü
Haroşa örgü
Burgu örgü yapımı
Şiş örgüde kesme – azaltma
Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.
Örgümüzün zorluk derecesi 5 üzerinden 2-3 seviyesinde.
Burada sizlere seve seve anlatacağım kapşonlu bebek hırkası anlatımlı örgü işimizde haroşa örgü kullanılıyor. Yani kapşonlu hırka yapımı amacıyla burada tamamiyle haroşa örgü kullanıyoruz. Haroşa örgü ayrıntılı yazılı ve Türkçe videolu anlatım amacıyla haroşa örgü nasıl örülür içeriğine muhakkak bakın.
Ne dersiniz başlayalım artık.
Üzerindeki kelebek apliği örgü üstüne aplikleri seksiyonümüz de anlattım .Bilmeyen arkadaşlarımız oradan bakabilirler hem kelebekler ufak hanımlarımız amacıyla daha ideal dimi.Küçük beylerimiz içersinde araba apliklerini kullanabilir ceplere uygulaya bilirsiniz.
33 ilmek ile başlıyoruz. Bu seksiyon örgümüzün ön kanatlarından biridir.
2 haroşa dişi ördükten sonra renk değiştirip 1 haroşa dişi daha örelim. Bir daha renk değiştirip 1 haroşa dişi daha örelim. Bu prosedürümiz de bittikten sonra asıl rengimize dönüp 10 haroşa dişi (yükseklik) daha örelim.
Örgünüzde bu kanatta ilmek açacağız. Bunun amacıyla ilk ilmeği her vakitte gibi boş alalım. 2 diş haroşa (bu bölgede en den sayalım haroşa dişlerini) örelim.
1 arttıralım 2 ilmeği 1 keselim. 7 haroşa dişi daha örelim ve aynı prosedürü tekrarlayalım. Böylece bu sırada 2 adet ilmek seksiyonümüz oluşsun.
3 Haroşa dişi daha örelim (yükseklik) ilmekleri açtığımız yerden sayıyorum. 15 ilmek haroşa dişi örelim ve kesme prosedürüne başlayalım. Taki şişimizde 3 ilmeğimiz kalana kadar.
Şimdi bu ördüğümüz yer bizi biraz beklesin. Cep hazırlamamız gerekiyor. 16 ilmek atalım ve toplamda (yükseklik) 13 haroşa dişi kadar örelim ve cebimiz hazır. Esasında bu parçadan 2 adet örmenizi tavsiye ederim 2 kere uğraşmazsınız.
Şimdi elimizde 2 adet parça var biri ön kanat öteki cep. Şimdi cep amacıyla hazırladığımız parçayı daha evvelce kesmiş olduğumuz seksiyone ekleyeceğiz. Böylece 33 ilmeğimiz yeniden oluşmuş olacak. Şimdi sayıları yazıyorum (3+15+15) Bu resim örgümüzün önden görünüşü.
Örgümüzün arkadan görünüşü.
18 haroşa dişi örelim (yükseklik). Bu arada aralarda ilmeklerinizi açmayı ihmal etmeyin. Her ilmek arası yükseklik 14 haroşa dişi,
Kol evine gedik. 5 İlmek keselim ve örmeye devam edelim.
Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür
Kapşonlu bebek hırkası nasıl örülür
15 haroşa dişi yükseklik sayalım. Yaka amacıyla her sırada 2 ilmek azaltalım. Omuz amacıyla 13 ilmek kalsın bize ve örgümüzü keselim. Bu parçadan 2 adet hazırlayacağız ama ötekinde ilmek yeri olmayacak. Resimdeki ilmekler aklınızı karıştırmasın ileri işlemler amacıyla gösteriyorum bu seksiyonü.
Hırkamızın arkası amacıyla 65 ilmek atın ve ön parça süresince örün. Kol evlerini ihmal etmeyin. Şimdi deminki resimde size ön parçadan ilmek aldığımı göstermiştim biliyorsunuz .Elimizde bitmiş 3 parça var 2 ön ve 1 arka şiş geçirirken 1 ön arka ve başka ön olarak dizilim yapacağız.
Bu şekilde 45 haroşa dişi yüksekli örelim ve örgümüzü keselim. Kapşonumuz hazır bu seksiyone kadar gerçekte kapşonlu yelek ördük. Yan dikişleri ve düğmeler eklenince kapşon içersinde kapşonun her iki yanını birleştirip dikelim.
Kapşonlu yelekten kapşonlu bebek hırkası geçiş adımı ise kol evi açmıştık hatırlarsanız. Kol evi dahil olmak üzere her haroşa dişinden 1 ilmek çıkaralım. Desen atmak istemezseniz haroşa olarak 36 haroşa dişi(yükseklik) örüp ön kanatlardaki gibi renk değişimleri yapabilirsiniz. Eğer yok ben numune istiyorum derseniz örneğimizin açıklaması örgü teknikleri seksiyonümüz de çift burgu örgü olarak yayınladım o bölgeye bakabilirsiniz.
Bütün dikişlerimizi diktik düğmelerde tamam kelebeğimiz de bitti böylelikle hırkamız hazır kolay gelsin,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ