Örgü Modelleri

Herkes Bu Patiği Yapabilir

Herkes Bu Patiği Yapabilir
Artık patik öremeyen kalmasın diye eli şiş tutan her bireyin yapabileceği basit bir patik modeline yer verdim. Tek renk ip ile 3 numara şiş kullanarak ördüm. Verdiğim rakamlar 3 numara şiş ile örülünce 37 numara ayaklar amacıyla ideal büyüklükte olacaktır.
38-39 numara ayakları olanlar aynı rakamlarda başlayıp 3,5 numara şiş kullanmalılar. Ölçüyü ayarlamakta şiş numarası çok önemlidir. Bu yüzden rakamları değiştirmeden şiş kalınlığını değiştirerek ölçüyü büyütün ya da küçültün. Kullandığım ip biraz ince kalınlıkta bulunduğu amacıyla şişi de ince kullanmayı tercih ettim. İnce ip ve ince şiş ile çok zarif bir patik oldu.
61 ilmeği şişe takıp 5 sıra haroşa ördüm. 5 sıra haroşadan sonra 30 ilmeği düz örüp bir dolayarak artırdım ve bir adet düz ilmek ördüm. Tekrar bir adet ilmek dolayarak artırma yaptım ve kalan 30 ilmeği de düz olarak ördüm. Arka yüzden tüm ilmekleri ters olarak örüyoruz ve yalnızca ön yüzde artırma yapıyoruz.
Kenarlardaki 30 ilmeğin yanısıra artırmaları yaparak 16 adet artırma yapıyoruz. Sonra iki sıra artırmadan örüp keserek bitiriyoruz. Örgünün tersini çevirip topuk kısmına gelen yeri biraz yuvarlayarak dikiyoruz. Patiğin üzerini süslemek amacıyla pembe rengin tonlarını kullanarak 3 adet çiçek hazırladım. Bir adet yeşil renkli ip ile yaprak hazırlayıp diktim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu