Fırfırlı Bebek Yeleği Modeli Yapımı

  • 16 Ekim 2017
  • 3.001 kez görüntülendi.
Fırfırlı Bebek Yeleği Modeli Yapımı

Fırfırlı Bebek Yeleği Modeli Yapımı
Fırfırı bütün kıyafetlerde beğenirim. Fırfırlı kıyafet hayranı olarak da bu model çok hoşuma gitti.Üstelikte sarı ve koyu sarı beni cezbetti diyebilirim.Yaptığımız modeli beğenerek ve severek gerçekleştirme çok mühim diye düşünüyorum.Öyle ise sevgi katarak Fırfırlı Bebek Yeleği Modeline başlayalım.
Fırfırlı Bebek Yeleği Modeline 70 ilmek atarak başlıyoruz .
Başlangıç olarak 10 haroşe 50 düz 10 haroşe durumunda 35 haroşe sırası oluncaya değin düz örmeye devam ediyoruz.
Kol altından her 2 yandan da 3 ilmek eksiltiyoruz. 18 haroşe sırası ek olarak örüyoruz.
sonra bütün ilmekleri 3 haroşe sırası örüp, ek olarak sonra ki sırada 4 ilmek kapatıyoruz.21 ilmeğimiz kaldı.
Bu 21 ilmeğin 7 ilmeğini haroşe 7 ilmeğini düz 7 ilmeğini haroşe durumunda kol altına seviyesi örüyoruz. Burada önü örmeye başladık öbür omuz şişimiz de bekliyor.
Omuz aşağıya doğru kol boyunu tamamladığımız da diğer bir söyleyişle 18 haroşe sırası ördüğümüz de kol altından 3 ilmek arttırıyoruz.Orada ki 7 haroşe 10 oluyor öbür doğrultu ( ön ) 7 haroşe olarak devam etmektedir.
Bu arada örneğe geçiyoruz. Kenarda ki Örnek;
1 . sıra:7 haroşe yi ördükten sonra 3 düz 1 dola 1 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
2 . sıra: 7 haroşe 3 düz 1 dola 3 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
3 . sıra:7 haroşe 3 düz 1 dola 5 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
4 . sıra:7 haroşe 3 düz 1 dola 7 düz 1 dola 3 düz 10 haroşe
Bu şekilde numune hep benzer noktadan diğer bir söyleyişle evvelce 7 ilmeğin 3 ilmeğinden ek olarak sonra benzer yerden artırarak 8 kere tekrarlanıyor. 8 numune olarak bittiğinde şişimiz de 88 ilmek olacak ilmeklerin tamamını ipe alıp öbür öne geçiyoruz.2 önüde ötekisi aynısı örüp, 2 numuneten sadece bir sıra yaptıktan ek olarak sonra bütün ilmekleri haroşe olarak 3 haroşe sırası örüyoruz. Bu arada 4 adet ilik yapıyoruz ve 5 haroşe sırası olunca fırfırlı örneğe geçiyoruz,
Fırfırlı numune: 1.sıra :2 ters 1 düz 1 dola 4 ters 1 düz 1 dola 4 ters durumunda sırayı tamamlıyoruz.
Arka sırada ilmekleri geldiği aynısı örüyoruz.
2 .sıra:2 ters 2 düz 1 dola 4 ters 2 düz 1 dola 4 ters Bu şekilde arada ki düzler 6 adet oluncaya seviyesi devam ediyoruz. Bir sırada daha ilmekleri geldiği aynısı örüp, gevşek tek şekilde kapatıyoruz. bütün ilmekleri şişimize 10 ilmek atıp, haroşe örüyoruz. ve ilmekleri kapatmadan ilmekler aşağıya geliyor olacak şekilde sağ doğrultua dikiyoruz.
Aşağıya doğru fırfıra geçiyoruz.İlk ördüğümüz önün ilmeklerini şişe alıyoruz, arka ile ve derhal yan doğrultua diktiğimiz ön parçayla tamamını şişimize alıyoruz . Kenar bantla haroşe olacak şekilde ön ve arkaya fırfırlı örneği uygulayıp bitiriyoruz. İsteğe temaslı olarak kenarlarını tığlamak dilerseniz tığlayıp çok büyükte ördüğümüz önü öbür ördüğümüz önün altına dikiyoruz,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ