İçeriğe geç

Derya Baykal Zerrin Kaya Bebek Hırkası

Derya Baykal Zerrin Kaya Bebek Hırkası,
Kullanılan malzemeler : 2 yumak kalın bej rengi, bebe yünü – 4,5 numara şiş – 6 adet düğme.
Haraşo Örgü: Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.
Şişinize 78 ilmek atınız ve haraşo örgüye başlayınız. Örgünün her sıra başında, ilk ilmeği örmeden şişe alırken, sonraki 2 ilmeği birlikte örerek 1 ilmek eksiltiniz. Örgünün iki kenarından 7′ şer ilmek eksilterek, toplamda 14 ilmek eksiltilip yaka çalışması tamamlanır. Şişinizde 64 ilmek kalacaktır.64 ilmek ile 2 diş haraşo örgü yapıldıktan sonra, ön – kol – arka beden ayrımı yapılır.
1.sıra : 14 ilmek düz (sol ön beden) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz– 1 ilmek artır – 9 ilmek düz (kol) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz – 1 ilmek artır – 22 ilmek düz ör ( arka beden ) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz – 1 ilmek artır – 9 ilmek düz (kol) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz – 1 ilmek artır – 14 ilmek düz – (sağ ön beden), ayrımı yapılarak örgü örülür.
2.sıra : Haraşo örgü olduğu için ,arka yüzde de, düz örülür.
Artırmalar 16 olunca, kol ve beden ayrımı yapılır. Şişimizde 192 ilmek olacaktır. Artırmaların ortasındaki 1 ilmeği de, beden kısımlarına ilave ediniz.
Kol evi ayrımı : Sol ön bedendeki 31 ilmeği örünüz. sonra ki, 41 ilmek ile kol örülür. Bundan sonra önce kol örülür, diğer ilmekler bekletilir. 41 ilmek ile 18 cm haraşo örgü yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır. Daha sonra ön ve arka beden bütün olarak örülür. Şişte kalan 110 ilmek ile, örgü kol evinden 22 cm daha örüldükten sonra ilmekler kapatılır.
Örgünün kol ağzı, yaka kenarı ve öndeki kenarlar kahverengi bir yün ile aralıklı olarak verev sarılarak örgü süslenir. Bundan sonra 7 cm genişliğinde 1,5 cm kalınlığında üç adet bant hazırlanır. Bir kenarına ilik açılır. Bantların bir kenarı örgünün üzerine düğme ile tutturulurken, diğer kenarda ilik ile düğmeye tutturulur.
İliği Yapımı : Kenardaki ilk üç ilmeği ör, şişe 1 ilmek dola – sonraki 2 ilmeği birlikte örüp 1 ilmek eksiltilerek ilik açılır. Örgünün diğer yüzünü örerken, doladığınız ilmeği de örünüz. Modelimiz 1 yaş için uygun ölçülerdedir. Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileği ile kolay gelsin,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir