Burgulu Örgü Bebek Yelekleri Yapılışı

Burgulu Örgü Bebek Yelekleri Yapılışı

Burgulu Örgü Bebek Yelekleri Yapılışı
Herkese merhabalar
Sizler amacıyla çok şık bir burgulu bebek yeleği hazırladık.
Bu güzel yelek bebeklerinize çok yakışacak!
Hemen örmeye başlayalım!
Malzemeler
1 adet La Mia Baby Cotton Mavi (L041) renk el örgü ipi
3.5 mm şiş
4 adet düğme
İğne
Yapılışı
Sağ Ön
1) Şişe 45 ilmek atılır. 5 diş haroşa örülür.
2) Sonraki sırada 15 ilmek haroşa, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek haroşa örülür. Örgünün arka evresinde haroşa olan ilmekler haroşa, ön yüzde düz olanlar ters, ters olanlar düz olarak örülür. Dört sıra bu şekilde örüldükten sonra beşinci sırada 6 ilmek olan kısım burgu yapılır, yani ilk 3 ve son 3 ilmeğin yeri değiştirilir ve her 8 sırada bir tekrarlanır. 7 ilmekten meydana gelen kısım ise 6 sıra olduktan sonra yani 7. sırada 2 sıra haroşa örülür. Bu kural örgü sonuna kadar devam ettirilir.
3) Her 10 haroşa esnasında bir ilmek açılır. Örgünün boyu 43 haroşa sırası olunca, sağ kıyıdan 8 ilmek kesilir ve sol kıyıdan, 7 ilmekten meydana gelen kıyı bordürü+1 ilmek ters örgünün derhal yanından yaka oyuntusu amacıyla her yüzde birer ilmek kesilmeye başlanır.
4) Şişte 22 ilmek, yani ortada tek bir burgu kalıncaya kadar kesilmeye devam edilir.
5) Kol kesiminden itibaren 22 haroşa sırası imkan kadar örülmeye devam edilir ve 23. haraşo esnasında evvelce sağdan 7 ilmek kesilir. Sonraki ön esnasında 8 ilmek kesilir. Şişte yalnızca yaka bordürünü meydana getiren 7 ilmek kalır. O ilmekler de 12 sıra daha örülmeye devam edilip bütün ilmekler kapatılır.
Sol ön, sağ önün zıttı olarak çalışılır. İlik açılmaz.
Arka Burgulu Örgü Bebek Yelekleri Yapılışı
1) Şişe 77 ilmek atılır. 5 diş haroşa örülür.
2) Sonraki sırada 15 ilmek haroşa, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 6 ilmek düz, 1 ilmek ters, 15 ilmek haroşa örülür.
3) Ön yüzde bulunduğu gibi 5. sırada 6 ilmekten meydana gelen kısımlar burgu yapılır. Her 8 sırada bir örgü sonuna kadar burgu yapmaya devam edilir. 7 ilmekten meydana gelen düz kısımlar ise 6 sıra örüldükten sonra üzerilerine 2 diş haroşa örülür ve örgü sonuna kadar bu şekilde devam ettirilir.
4) Örgünün boyu 43 haroşa çizgisi olduktan sonra sağdan ve soldan 8’er ilmek kesilir.
5) Kesimden sonra kıyı biyesi yani 7 ilmek haroşa, 20 haroşa sırası imkan kadar numune aynı şekilde uygulanarak örülmeye devam edilir. 21. haroşa esnasında ortadaki 4 kutucuğun üzerine de haroşa örülmeye başlanır. 2 diş örüldükten sonra, arka sırada ortadan 17 ilmek ense amacıyla kesilir.
6) Kol kesiminden itibaren 22 diş haroşa sırası olunca evvelce sağ kıyıdan 7 ilmek kesilir, yaka kesimine kadar ilerlenir, dönülür. 7 ilmek daha kesilir, ilerlenir, dönülür. En son kalan 7 ilmek de kesilerek omuz tamamlanır. Aynı prosedür sol tarafa da uygulanarak arka parça tamamlanır.
Ön parçalar arkanın üzerine yerleştirilerek yanları ve omuzları dikilir. Ön parçaları yapar iken çoktan örülen 12 diş haraşo ise arka ense ortalarına kadar dikilerek ortada birleştirilir.
En son düğmeler dikilerek yelek tamamlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ