Bebek Şapkası Kaç İlmek Başlanır

  • 16 Kasım 2017
  • 4.516 kez görüntülendi.
Bebek Şapkası Kaç İlmek Başlanır

Bebek Şapkası Kaç İlmek Başlanır
Şapkamız yapımında 8 numara şiş ve kalın bir ip kullanıyoruz. Bizim kullandığımız marka Bosfor. Eğer bu ipi bulamazsınız Nako’nun Spagetti ipini kullanabilirsiniz. Örgümüze 40 ilmek çekerek başlıyoruz. 40 ilmek çektikten sonra ipliğimiz uç bölümünü bağlıyoruz. Bir düz bir ters örgü ile sıra sonuna kadar lastik örgü yapacağız. İlk sıramızı tamamladıktan sonra arka tarafa geçiyoruz. Arka kısımda düzlere düz, terslere ters olarak öreceğiz. İkinci sırayı tamamladığımızda örgümüzün düz yeri ipimizin sol doğrultuda iken olacak. Bu şekilde 8 sıra lastik örgü öreceğiz.

Örgümüzü 8 numara şiş yerine değişik bir numara şiş ile örmek dilerseniz örgümüzün açılmış genişliği aşağı yukarı 43-44 cm. olmalı. 8 sıra lastik örgü ördüğümüzde yükseklik aşağı yukarı 7-8 cm. olmalı.

Şimdi su dalgası örneğimizi örmeye başlayabiliriz. İpimiz ön doğrultuda iken 2 ilmeğimizi boş alıyoruz. 3. ilmeğimizi ters örüyoruz. İpimiz ön doğrultuda iken bir ilmek boş alıyoruz, ileri ilmeği ters olarak örüyoruz. Sıra sonuna kadar bir ilmek boş alarak, bir ilmekte ters örgü örerek örüyoruz.

Diğer yüze geldiğimizde sıra sonuna kadar komple ters olarak örüyoruz.

Tekrar ön yüze geliyoruz. Şimdi dalgaları kaydıracağız. Bunun amacıyla bir adet boş aldık, diğerini ördük, bir adet boş aldık, diğerini ördük. Bu prosedürü de sıra sonuna kadar yapıyoruz.

Tekrar arkaya geldik. Arka doğrultuda tekrar sıra sonuna kadar ters olarak örüyoruz. Arka tarafları da her işlemde ve her seferinde sıra sonuna kadar ters olarak öreceğiz.

Tekrar ön yüze geldiğimizde tekrar 2 adet boş alıyoruz, diğerini örüyoruz. Sonra bir adet boş alıyoruz, diğerini örüyoruz. Tekrar bir adet boş alıyoruz ve ilerini örüyoruz. Bu prosedürü de sıra sonuna kadar bu şekilde yapıyoruz.

Örneğimizi bu şekilde aşağı yukarı 13 adet olacak şekilde öreceğiz. Şimdiye kadar yaptığımız örgümüzün yüksekliği ise aşağı yukarı 20 cm. olmalı.

Sonraki aşamada ipliğimizi iğneye geçirip iğneyi ilmeklerimizin arasından sıra sonuna kadar geçirip ipliğimizi çekiyoruz. Videomuzda ki gibi toplamaları yapıp ponponumuzu da ekledikten sonra örgümüzü tamamlayabiliriz. Okuduğunuz ve izlediğiniz amacıyla teşekkür ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ