Baharlık Altıgen Hırka Yapımı

  • 17 Mart 2021
  • 2.496 kez görüntülendi.
Baharlık Altıgen Hırka Yapımı

Baharlık Altıgen Hırka Yapımı
Bu yazımızda iki parça altıgen motifin birleşiminden hırka yapımı ile alakalı bulgular vereceğiz. Tığla çalışabileceğiniz bu kolay altıgen hırka modeli çok çok vakit ve emek harcamadan uygulanabilecek kolaylıktadır. İki altıgen şeklinde örgü örüyorsunuz ve sonradan onları birbirine dikerek bir örgü hırka oluşturuyorsunuz. Bundan daha kolayı ne olabilir ki?
Daha da kolayını istiyorsanız baharlık kollu hafif hırka işlevini gerçekleştirmesine bakmalısınız. Bu hırka da kolay örneksiz bir modeldir. Fakat bu altıgen hırkanın da aslında çok güzel bir albenisi var. Altıgen motifleri amacıyla yapılan desenleri de çok kolay tırabzanlı dolgulardan oluşmaktadır.
Tığ işi altıgen hırka modeli, 4 mm tığ ve Kartopu Otto Baby batik iplerle örülmüştür.
Tığ İşi Altıgen Hırka Modeli Anlatımı
İlk etapta birbirinin aynısı iki altıgen motif örülmüştür. Örülürken de ortasından başlanmış ve başlanırken de 4 zincirli bir halka ile başlanmıştır. Örülecek parçanın altıgen bir biçimde ilerlemesi amacıyla de bu halka amacıylae üçlü tırabzan kümelerindan 6 adet oluşturulmuştur. Tırabzan kümeleri aralarına da 2 zincir çekilmiştir.
Daha sonra bu ilk örülen motifin 2 zincirli boşluklarına batarak köşeler çıkartılmıştır. Bu köşelerden de aralar çıkartılarak ileri turlarda örgü parçasının büyütülmesi sağlanmıştır. Modeli büyütmek amacıyla lüzumlu olan aralar amacıyla de birer zincir çekilmiştir.
Yukarıda anlatıldığı şekilde 2 altıgen örgü parçası oluşturulduktan sonra her bir parça çapraz şekilde katlanmıştır. Bu şekilde katlanıldığında esasen yeleğin bir tarafının hem kolu, hem yakası, hem de ön ile arka yüzeyi otomatikman meydana çıkacaktır. İki parça ideal yerlerden birleştirilerek altıgen hırkanın bedeni oluşturulmuştur. Daha sonra ön parçaların ve yakanın kenarları işlenmiş ve hırkaya son rötuşları verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ