Ajurlu Kıvrımla Örgü Modeli Yapılışı

  • 21 Şubat 2021
  • 1.502 kez görüntülendi.
Ajurlu Kıvrımla Örgü Modeli Yapılışı

Ajurlu Kıvrımla Örgü Modeli Yapılışı
Farklı ve hoş görüntülü örgü modellerine yer vermeye devam ediyorum. Deseni yan olarak devam eden bu farklı modeli isterseniz aralarındaki boşlukları vermeden bütün duruma getirebilirsiniz. Çiftli ilmeklerle yaptığım bu model amacıyla evvelce ilmekleri şişe taktım. Sonra derhal modeli uygulamaya başladım.
Ajurlar, delikli yapıları sebebi ile yapmış olduğunuz örgülere ayrı bir güzellik katarlar. Ördükleriniz daha bir hoş görünür. Farklı modelleri vardır. İşte ajurlu kıvrımlar örgü modeli de bunlardan biri. Her türlü örgüye gidecek türden. Çocuk örgülerinde, hırka, yelek, Angora örgülerinde kolaylıkla kullanılabilir.
Ajurlu örgüler hoşunuza gidiyorsa ajurlu damlalar örgü modeli de hoşunuza gidecektir. Anlatımına alttaki resme tıklayarak bakabilirsiniz.
Bu kıvrımlı ajur modeli 7 ve katlarından +4 ilmekten oluşur. Şişle örülen bir örgü modelidir.
Anlatımı ufak bir numune üzerinden gösterilmiştir. Bu numune olarak başlangıcı amacıyla de şişe 21 +4 ilmek atılmıştır. Ajurlu örgü modeli toplamda 16 sıra sonucunda tamamlanmaktadır.
Örneğin kurulumuna arka yüzden başlamıştır ve bütün arka yüzler 2 düz, 5 ters şeklinde örülmüştür.
Ön yüzde ise belli bir sıraya kadar sağa kesim ve artırmalarla ilerlenmiştir. Bu prosedür 9. sıraya kadar devam ettirilerek resimde görülen sağa giden çizginin oluşması sağlanmıştır.
Dokuzuncu sıradan itibaren kesmeler bu sefer sola doğru yapılmaya başlanmıştır. Artırmaların da tarafı değiştirilerek sola doğru giden çizgi elde edilmiştir.
Tüm bu prosedürlerin tekrarı neticesinde da kıvrımlı bir örgü deseni meydana çıkartılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ