Örgü Modelleri

ZigZag Bayan Yeleği Yapılışı

ZigZag Bayan Yeleği Yapılışı
Merhaba kızlar annemin yaptığı bu zigzag yeleğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Annem bu modeli çok sevdi ve bu ay 3. Cüsünü örmeye başladı. Yaptığımız model bireylerin üstünde göğüs ve kola kesimi harika duruyor.
ZigZag Bayan Yeleği Yapımı
Yeleğimiz 36 gövde ölçü amacıyladir. Ve 4 angora simli ip gitmektedir.

96 zincir çekiyoruz ve ilk olarak 3 sıra trabzan örülmelidir.

Üzerine 10 trabzan 4 trabzan 2 zincir 2 delik öteye 4 trabzan 11 adet bu şekilde gerçekleşiyor ve 10 trabzanla sırayı tamamlıyoruz. 2 sırayı bu şekilde yapıyoruz.

Sırada ise trabzana başlamadan evvelce 2 sıra aşağıya ve 4. Trabzanın bacağına uzun bacaklı trabzan yapıyoruz. 4 adet trabzan yapıyoruz 2 zincir tekrar 2 altta aynı sıranın altına denk gelen 4. Trabzanın ayağına uzun bacaklı trabzan yapıyoruz ve bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.
Dönüş esnasında da aynı şekilde yapıyoruz tersinden geldiğimiz amacıyla bacaklar çapraz bir şekilde gelmektedir.

Örneği anlattıktan sonra modeli anlatmaya geçiyoruz.Önlerde 10 trabzan 11 zig zag 10 trabzan şeklinde döşüyoruz. Üste doğru 13 zig zag olduğunda 2 zig zag kol evinden kesiyoruz ve iki sıra trabzan gidiyoruz 2 zig zag yerine. Yaka Kısmından 3 sırada olmak üzere 3 adet kesiyoruz.

Ve yukarıyayaya doğruda 6 sıra olmasından ön parçamız bitmiş oluyor.

Arkaya ise 164 zincir çekiyoruz ve 3 sıra trabzan örüyoruz. Alttan 10 trabzan 24 zigzag 10 trabzan şeklinde örneği döşüyoruz. Ve alttan yukarıyayaya 13 zig zag olmasından her iki taraftan 2’şer zig zag kesiyoruz ve yukarıyayaya doğru 6 zigzag olduğunda bitirip tığ yarımıyla birleştiriyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu