Yelpaze Patik Modelleri

  • 18 Haziran 2021
  • 1.463 kez görüntülendi.
Yelpaze Patik Modelleri

Yelpaze Patik Modelleri
Yeni basit patik yapımları çıkmaya devam ediyor. Biz de sizi yeni modellerden ve nasıl yapıldıklarından hemen haberdar etmek istiyoruz. Yeni basit bayan patiği de tek ve düz bir örgü parçasından ve sonra da bunun dikilmesi ile oluşturulmuş. Sadece ön evresinde desen çalışması uygulanmış. O yüzden de örneğe yelpaze patik modeli ismi verilmiş.
Hatırlarsanız şu basit bayan patik modeli “U” şeklinde yapılmıştı. Bu yenisi ise boncuklu patik modeli gibi “L” şeklinde çalışılmıştır. Yeni bayan patiği en az şunlar kadar basit bir modeldir. Haroşa örgü ve düz örgüden ortaya gelmiştir. İki renkte patik ipi ile çalışılmıştır. Anlatımı 37-38 ayak numarası amacıyla yapılmıştır. 3 numara şiş ile örülmüştür,
Modele alt evresinden 106 ilmekle başlanmıştır. Farklı ayak numaraları amacıyla 2 ilmek eksik ya da çok örülmelidir. Daha sonra da her iki yönde ilmekler ters örülerek haroşa örgü yöntemi uygulanmıştır. 9 sıra aynı renkle örüldükten sonra başka renk de örgüye ek edilerek renk geçişleri ile yelpaze bayan patik modeli yapımına devam edilmiştir.
İkinci rengin örgüye dahil edilmesi ile beraber patiğin önünde yer alacak yelpaze modelinin çalışılmasına da başlanmıştır. Bunun amacıyla ortadan 46 ilmek ayrılmış ve bu ilmekler 2 ters-2 düz şeklinde örülerek yelpaze deseni oluşturulmaya çalışılmıştır. 46 ilme haricinde sol ve sağda kalan ilmekler tekrar ters olarak örülmeye devam edilmiştir. Renk geçişleri 4 dişte bir gerçekleştirilmiştir.
3 sıra bu renk geçişi uygulandıktan sonra patiğin ön tarafındaki yelpaze örneğinde bundan sonra kesme prosedürüne geçilmiştir. Kesme prosedürü ile beraber ilmekler de eksiltmeye gidilerek numune yukarıya çıktıkça daraltılmış. Mesela en son esnasında delikli bir seksiyon oluştuğu amacıyla tığ yardımı ile o bölgeye iple fiyonk eklenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ