Derya Baykal Örgü Modelleri

Yakadan Başlamalı Erkek Bebek Yelekleri

Yakadan Başlamalı Erkek Bebek Yelekleri

Yakadan Başlamalı Erkek Bebek Yelekleri
Selamun Aleykum çok uzun vakittir paylaşmak istediğim birkaç örgüm var. Yine bebekler amacıyla, benim amacıyla örmesi basit da ondan 🙂 .
Bu kırmızı yelek içlerinde en beğendiğim. ilk altı ayda giyilebilecek ölçülerde.
yapılışı: model belden başlıyor. sonuna kadar haroşa ilerliyor. en uç kısma omuz süsüne geldiği zaman yelpaze biçiminde arttırma yapıyoruz. örgü bilenler kesme prosedürünü en aşağıdaki şekilden rahatlıkla anlayabilirler.
Bilmeyenler amacıyla
3 numara şişle 130 ilmek başlıyoruz. Benim ipim nako zincir yapılı ip. tam adını hatırlayamadım.
Haroşa örüyoruz.
ilk dört haroşadan sonra ilik açın (baştan 4. ilmekten ileri ilmeğin bir ya da iki adedini kesin,düğmenizin genişliğine göre. dönüşte kestiğiniz ilmekleri yine arttırın.) 18 sıra haroşada bir ilmek açmaya devam edin.
örgünüz 48 sıra haroşa olunca (yani 96 sıra örünce) kol oyuntusu amacıyla örgüyü üçe bölüyoruz : iki ön yaka, bir sırt olarak ayrı ayrı örmeye devam edeceğiz. şekilde görünüyor,
Ön yaka amacıyla : 48 sıra ördükten sonra ilk 33 ilmeği yukarıya doğru 15 sıra haroşa örüp kesiyoruz. örgünün başka başında da aynı şekilde 33 ilmeği yukarıya doğru 15 sıra haroşa örüp kesiyoruz.
Sırt amacıyla : ortada kalan ilmekleri 25 sıra haroşa yukarıya doğru örüyoruz.
25 sıra ördükten sonra boyun amacıyla her iki kenardan 18 ilmek ayırıp ortada kalan ilmekleri kesiyoruz. böylelikle devam edeceğimiz iki parça kaldı. bu iki parçayı da ayrı ayrı yukarıya doğru 20 sıra haroşa olacak şekilde örüyoruz
uçtaki yelpaze:
20 sıra haroşadan sonra şişte kalan 18 ilmek amacıyla :
1. sıra : 2 düz 2 ters diye devam et.
2. sıra = dönüş sırası: düzler düz tersler ters örülecek
3. sıra: 2 düz 1 arttır 2 ters 1arttır diye devam et.
dönüş sıralarında düzler düz, tersler ters örülecek arttırılmış olan ilmekler ters örülecek
başka sıralarda arttırmalar ters ördüğümüz ilmeklerin sağından solundan yapılarak devam edilecek böylelikle ortada düz örülmüş v biçimi meydana çıkacak bu da yelpazenin bir parçasını oluşturacak. ilgi edilecek şey; her iki başta yelpaze parçası yarım oluyor. Bir de ben artırmaları ilmeklerin amacıyladen aldığım amacıyla delik yani ajur oluşmadı. dilerseniz ajurluda yapabilirsiniz.
bu şekilde çoğaltarak 13 sıra ördükten sonra beyaz renkle iki sıra arttırma yapmadan düz örüyoruz; ve kesiyoruz. ben simli ip kullandım güzel oldu. her iki koluda yapınca örgümüz sonuçlanmış oldu,
Birleştirme:
en aşağıdaki resimde kırmızı ile boyanmış kısımları birbirine dikiyorsunuz, dikerken evvelce parçayı yere yatırın, iki yakayı kapatın, kol askılarını yakaların üstüne getirin ve dikeceğiniz yeri iğneleyin. böylelikle dikerken hata yapmamış olursunuz. dikiş ipi olarak ipliğin kendisini kullandığım ve haroşaların arasından yaptığım amacıyla belli olmadı.
Ben süslemek amacıyla iki ufak kurdelenin kenarlarını çakmakla yakıp(ip atmasın diye) ortadan büzdüm ve boncuk diktim,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ