Tığ İşi Örgü Çiçek Yapılışı

  • 14 Temmuz 2018
  • 2.060 kez görüntülendi.
Tığ İşi Örgü Çiçek Yapılışı

Tığ İşi Örgü Çiçek Yapılışı
Merhaba arkadaşlar. Günümüz yazımızda paylaşacağımız tış işi örgü çiçek modelini bir çok alanda kullanabilirsiniz. Ördüğünüz bir berede süsleme olarak. Bir örgü battaniye ya da örgü hırkada örgü aplike modeli olarak kullanabilirsiniz. Sizlere örgü broş yapılışı olarak anlatacağız. Çok şık bir çiçek. Tiğ işi çiçeği. Bu katlı çiçek yapılışını renk renk örebilirsiniz.
Malzemeler :
Yeşil, beyaz, mavi renkli iplik
Tığ
Beyaz boncuk
Broş iğnesi
Makas
Birinci iplikle 4 zincir çekip halka oluşturalım. Daha sonra 3 zincir çekip yanına 11 trabzan yapalım.
12 zincir çekelim. Zincirin üstüne sırası ile bir sık iğne, 1 tekli trabzan, 7 çift trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yapıp derhal önündeki sıraya ilmek kaydırma ile bağlayalım. 2 sık iğne örelim ve aynı prosedürü 6 yaprak olacak şekilde yine edelim.
Şimdi aynı prosedürü çektiğimiz 12 zincirin başka kısmına da yapalım.
Yaprağın uç kısmından taban kısmına kadar orta sıradan ilmek kaydırma olarak örelim. Sık iğne gibi batıp tığa ilmek alıp direk geçiyoruz.)
Kalan 5 yaprak amacıyla aynı prosedürü uygulayalım.
Az evvelce  renkli iplikle ördüğümüz yaprağı  renkli iplikle yine 2 parça örüyoruz. Yalnız 12 zincir çektikten sonra yaprak kısımları 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 2 çift trabzan, 3 üçlü trabzan , 2 çift trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne örüp önündeki ilmeğe ilmek kaydırma ile bağlıyoruz. Aynı prosedürü 5 kez daha yine ediyoruz.
farklı iple yapraklarda yaptığımız gibi üstte sayıları verdik aynı şekilde zincirin başka yönüne örüyoruz. Ortadan ilmek kaydırma yapıp yaprağın taban kısmına geliyoruz. Aynı prosedürü 5 kez daha yine ediyoruz. Bu durumuyla bile süslemelerde ortasına boncuk dikilerek çok güzel duracaktır.
başka iple ile yapacağımız ikinci çiçekte, yaprakların birisinde 10 zincir birisinde 9 zincir çekerek örüyoruz. 10 zincir yaptığımızda 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 1 çift trabzan, 3 üçlü trabzan, 1 çift trabzan, 1 tekli trabzan ve 1 sık iğne yapıyoruz. 9 zincir çektiğimizde ise 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 2 çift trabzan, 3 üçlü trabzan, 2 çift trabzan, 1 tekli trabzan ve 1 sık iğne yapıyoruz.
Çiçeğin ufak  parçasını alın farklı iplikle orta kısmından ipi sabitleyin.
7 zincir çekip trabzan altına batalım. Aynı prosedürü sıra sonuna kadar yine edelim.
Çiçeğin ortasına boncukları dikelim.
Daha sonra başka örgü parçaları dikelim.
Eğer broş gerçekleştirme istiyorsak yeşil ipi alalım. Sihirli halka yapalım. İçine 6 sık iğne örelim. Bir ileri turta her ilmeğe iki kez batalım. 12 sık iğne olsun. Diğer turda ise bir ör bir arttır ile 18 sık iğne yapalım.
İçinden broş iğnesini geçirip bir tur 2 ör bir arttır yaparak 24 sık iğne örelim. Çiçeğin arka kısmına dikelim.
Tığ işi çiçek broş hazır. Mutlu günler dilerim,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ