Örgü Modelleri

Tığ İşi Bebek Yelekleri Açıklamalı

Tığ İşi Bebek Yelekleri Açıklamalı
Malzemeler: 1 yumak beyaz bebe yünü, 1 yumak pembe bebe yünü ,3 numara tığ.
Yapılışı : 1.sıra: Beyaz yünümüz ile 79 adet zincir çekilir, üstüne her zincire batarak 75 adet trabzan yapılır.
Trabzan :Temel zincire batmadan evvelce, tığınıza 1 ilmek dolayınız. 1 yüz ilmek çekiniz. Tığdaki 3 ilmeği 2’şer 2’şer toplayınız. Böylece bir ( brit) trabzan oluşmuş olur.
2.sıra : 3 zincir ile bir üst sıraya geçilir.Bir evvelceki sıranın zincir ilmeklerinin amacıylae batarak 4 adet trabzan yapılır, bir evvelceki sıranın zincir ilmeklerinden 1 adet zincir atlama yapılır. “1 trabzan yapılır. Bir ileri zincirin amacıylae, 2 trabzan – 2 zincir – 2 trabzan yapılarak artırma yapılır, toplamda aynı yere 4 adet trabzan yapılmış olur.Bir ileri zincire – 1 trabzan yapılır, alt sıradaki zincirden 1 adet zincir atlanır.“ Tırnak arasındaki yer 16 kez tekraralanır,sıranın sonuna 5 adet trabzan yapılarak sıra tamamlanır.
3.sıra : Pembe iple 3 zincir çekilerek üst sıraya geçilir. Bir evvelceki sıranın zincir ilmeklerinin amacıylae batarak 4 adet trabzan yapılır, bir alt sıranın zincir ilmeklerinden 1 adet zincir atlama yapılır. “ yan yana, 2 trabzan yapılır. Bir ileri zincirin amacıylae, 2 trabzan – 2 zincir – 2 trabzan yapılarak artırma yapılır. Bir ileri 2 zincire – 2 adet trabzan yapılır, alt sıradaki zincirden 2 adet zincir atlanıp eksiltme yapılır. Bu şekilde örgümüz artırma ve eksiltmelerle zikzak lanmış olur.“ Tırnak arasındaki yer 16 kez tekraralanır,sıranın sonuna 5 adet trabzan yapılarak sıra tamamlanır. 4.sıra: 3.sıranın tekrarı yapılır.
5.sıra : İki sırada bir artırmalardan evvelce ve ileri trabzanlar birer birer artırılır.
12.sırada trabzanların adedi 9 (dokuz )’ a tamamlanır.
Bundan sonra,12. sıradan 26. sıraya kadar 12. sıranın tekrarı yapılır. Yelek 26 sıradan oluşmaktadır. Diğer sıralarda bu şekilde örülür.
4 sıra pembe örüldükten sonra beyaz yüne geçilir. Beyaz yünden 4 sıra tamamlandıktan sonra, kol yerleri ayrılır.
Sağ ön gövde amacıyla, 2 seksiyon örülür, kolevi amacıyla 4 seksiyon atlanır, arka vücuda 4 seksiyon örülür,diğer kolevi amacıyla 4 seksiyon atlanır, kalan 2 bölgede sol ön gövde amacıyla örülür. Bundan ileri sıralarda kol evine ayrılan seksiyonler örülmez.Böylelikle yeleğin roba alanı sonuçlanmış olur.
Renk geçişleri resimdeki sıra adedina göre yapılır. Beden amacıyla 16 sıra daha örülüp, örgü tamamlanır.Yeleğin etek ucuna tığ oyası yapılır. Yaka ve ön gövde kenarlarına sık iğne çalışılır. Yaka çevresine aynı yün ile kordon bükülerek yaka çevresine geçirilir, ve yeleğimiz tamamlanır.
Ortaya çok şeker, kız çocukları amacıyla güzel bir yelek ortaya geldi.
kaynak elisleri.net

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu