Lahana Lif Modeli Yapılışı

  • 20 Ağustos 2017
  • 4.485 kez görüntülendi.
Lahana Lif Modeli Yapılışı

Lahana Lif Modeli Yapılışı
Lahana lif modeli yapılışı, düğünü yaklaşan kızları sarar çeyiz telaşı ve çeyizin vazgeçilmez parçalarından bir adetsidir lahana lif. Oldukça gösterişli ve yapımı çokta zor olmayan bir lif modelidir. Lifimizi gerçekleştirme amacıyla bize üç değişik renkte lif ipi ve bir adet lif örme tığı gerekiyor. Lif iplerinin renklerinin birbiri ile uyumlu olması yönünden biri beyaz olmalı zemin rengi amacıyla biri yeşil olmalı yaprak yapımı amacıyla başka renkte çiçek amacıyla kırmızı pembe tonları olabilir.
Lahana lif modeli yapılışı, lif yapımına başlamak amacıyla ilk olarak pembe ip alınarak on iki adet zincir çekilir ve zincir bir halka durumuna getirilerek birleştirilir. Iki zincir çekilir ve tığa ip dolanıp beş adet trabzan yapılır. İki zincir çekilir halkanın amacıylae batılır ve tekrar iki zincir çekilip beş trabzan yapılır ve bu şekilde çiçeğin yaprakları yapılır. Toplamda beş adet çiçek dalı yapılacaktır ve ikinci sıraya geçince sekizer zincir çekerek çiçek dallarının arasına batılarak çevresi çevrilir ve üçüncü sırada bu zincirlerin içi tekrar trabzanlar ile doldurulur. Ve bu şekilde üç katlı bir çiçek oluşturulur ve bir zincir çekilip ip kırılır ve tığa yeşil ip alınır. Çiçeğin çevresi yeşil iple trabzan yapılarak yaprakları oluşturulur. Yapraklar yapılırken trabzanları iki dolayarak çekersek daha şık duracaktır. Sonra beyaz ipi takarak lifin zemin alanı hazırlanmaya başlanır.
Bu aşamada yalnızca trabzanlar yapılacaktır ancak ilgi edilmesi gereken beş altı trabzanda bir bir adet yükseltmek lazım olur aksi durumda lif toparlanacaktır ve istenilen şekilde olmayacaktır. Toplamda on sıra trabzan yapılacaktır. On sıranın sonucunda beyaz ip kırılır ve katlar oluşturulmak amacıyla yeşil yaprağın üzerinden başlanır. Katlar amacıyla beyaz ip alınır ve bir zincir çekilerek yeşil yaprağın üzerinden ilk fıstık yapılarak başlanır ve dörder trabzan Aralık bırakılarak tekrar fıstık yapılır fıstıkların arasında birer örümcek çekilir ve ilk sıranın tamamı yapılır ikinci sıraya geçince tekrar fıstıkların üstüne fıstık yapılır ve toplamda dört sıra yapılır beşinci sıraya geçilince pembe iple yapılır ve ilk kat sonuçlanmış olur. İkinci katı gerçekleştirme amacıyla iki trabzan boşluk bırakılır ve üçüncü trabzanda başlanır. İkişer trabzan Aralık bırakılarak toplam beş katlı yapılır ve lifiniz hazır kolay gelsin,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ