Kolay Bayan Yeleği

  • 07 Eylül 2017
  • 4.025 kez görüntülendi.
Kolay Bayan Yeleği

Kolay Bayan Yeleği,
Belki de pek çoğunuz bunu ilk defa duyup şaşıracak: Oklava yelek modelleri. Oklavayla yelek modeli mi olur demeyin oluyor hem de öyle bir güzel oluyor ki, Oklava yeleği eski ancak gerçekte hiçte eskimeyen bir numune. Nesilden kuşağa aktarılan bu modelin yapılışını sizlere transfer etmek ve öğretmek amacıyla hem yazılı hem de videolu bir anlatımı barındıran görkemli bir içerik hazırladık. Umarız siz de beğenirsiniz,
Oklava yelek modelleri nasıl örülür?
Oklava yelek modeli örmek isteyenler amacıyla bu modelin yapılışını hem videolu hem de yazılı olarak anlatacağız. Yelek örmek isteyenler bu modeli örmeyi deneyebilir. Gerçekten çok şık bir yelek modeli. Öncelik ile yazılı olarak anlatalım daha sonra da videomuzu yayınlayarak sizlere yapılışını uygulamalı olarak gösterelim.
Yeleğe ilk olarak tığ ile bir adet fıstık yaparak başlıyoruz arasında 5 adet zincir çekiyoruz. Tekrar bir fıstık yapıyoruz. Bu şekilde alt sıraya 12 adet fıstık yapmış oluyoruz. Bu fıstıklardan sonra şişle oluşturulan işleme geçiyoruz.
Önü 12 numune, 26 numune örüyoruz. 2 numuneten koltuktan kesiyoruz. 1 gidiş geliş yapıp 1 numune daha kesiyoruz. Koltuktan toplam 3 numune kesilmiş oluyor. V olması amacıyla ön kısmından da birer birer 2 adet top eksiltmiş oluyoruz. Geriye 6 numune kalıyor.
10 adet daha yukarı doğru örüyoruz. Yeleğimizin önü bitmiş oluyor. 20 numune arkaya başlıyoruz. Bunu da aynı şekilde koltuğa kadar düz örüyoruz. Koltuktan ikişer adet yanlardan kesiyoruz.
Önde yaptığımız gibi arkayı da yukarıda bitiriyoruz. Önde yaptığımız gibi arkayı da yukarıda bitiriyoruz. Önler ve arka bittikten sonra yeleği tığ ile birleştirerek ekliyoruz.
Ön taraflarına 2 sıra trabzan geçip önüne yine oklavayla toplar yapıp fırfır dolayıp etrafından bir daha geçiyoruz.
Eğer yazılı anlatımdan bu örneği çıkartmak size zor ve karışık geldiyse hiç ama hiç üzülmeyin.
Sizin amacıyla bunun bir de videolu anlatımını hazırladık.
Bu videoda hem sesli hem de görünümlü olarak bu modelin yapılışını izleyebilecek, siz de aynı yöntemleri uygulayarak kolaylıkla örebileceksiniz.
İşte aşağı yukarı 14 dakika uzunluğunda olan ve detaylıca bütün bulguların yer aldığı anlatımlı videomuz,
https://www.youtube.com/watch?v=IldfNQGJ7K8&t=37s

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ