Kastırmalı Bere Yapımı

  • 21 Temmuz 2017
  • 5.226 kez görüntülendi.
Kastırmalı Bere Yapımı

Kastırmalı Bere Yapımı,
Örgü bere yapmayalı biraz vakit olmuştu. Bugün de sizlere çoktandır planladığım kastırmalı bere yapılışı videomu hazırlamak istedim. Çok şık çok tatlı bir bere oldu sizlerle paylaşmak benim amacıyla büyük keyif olacak. Kastırmalı bere her yaşa yapabilir bir örgü işi. Büyükler amacıyla 86 ilmek. 13 – 16 yaş amacıyla 72 ilmek. Daha ufak yaş guruplar amacıyla 58 ilmek olarak başlanabilir. Bu ölçüleri ipimizin kalınlığı ve şişimize göre belirleyelim. Ölçüleri orta kalınlıkta yün amacıyla belirttim. lafı çok uzatmadan nasıl yapılır derhal başlayalım. yapacak arkadaşlarıma basit gelsin diyorum. Dilerseniz burayı tıklayarak bütün örgü işlerine ulaşabilirsiniz.
Kullanılan Malzemeler
Ortakalınlıkta yün.
5 Numara şiş.
Nasıl yapılır,
Ölçümüzü 14 ve katlarını ayarlayarak büyüklüğünü istediğimiz ölçüde ayarlayabiliriz.
86 İlmek olarak beremize başlayalım. Birde bir lastik örelim ve lastik uzunluğumuzu istediğimiz boyda ayarlayalım.
İki sıra ters örgü örelim. Sonra 10 sıra düz örelim.
Kenar ilmeğimizi alalım ve 6 ilmek ters örgü olarak örelim. 7. İlmeğimizin hizasında aşağı inerek ilk sıradaki haroşa ilmeklerimize batalım ve ilmeğimizle örelim. Tekrar 8. ilmeğimizide hizasından inip batalım ve ilmeğimizle beraber örelim. 12 ilmek ters örelim, tekrar 13. ilmeğin hizasından inelim iki sıraya aniden batıp ilmeğimizle örelim.
14 İlmeğede aynı prosedürü yapalım ve 12 ilmek ters örelim. Bu şekilde devam edelim ve sonda baştaki gibi 6 ilmeğimiz olacak.
Bir sıra daha haroşa örelim yalnız düz yüzünden iki sıra ters görüntüsü olacak.
10 Sıra düz örelim ve tekrar kastırmamızı yapalım. Burada kastırmalarımız yer değiştirecek yani daha önceki kastırmamızın tam ortasına istikbal şekilde aynı işlemleri yaparak kastırmamızı yapalım. Bu şekilde dilediğiniz boya gelince kesme prosedürüne başlayabilirsiniz. ( burada 3 lü kastırma yaptım.)
Son haroşa örgüsünde iki ilmeği bir alarak sıra sonuna kadar bu şekilde keselim ve ilmek sayımızı yarıya düşürelim. Bir ileri sırada tekrar iki şer alalım ve tekrar yarı sayıya düşürelim. Bir ileri sırada da aynı prosedürü yapalım ve son kalan ilmekleri iğne ile toplayıp dikelim. Yan tarafınıda dikelim tepesine dilerseniz ponpon yapa bilirsiniz,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ