Kapşonlu Çocuk Yeleği

  • 13 Ekim 2017
  • 3.043 kez görüntülendi.
Kapşonlu Çocuk Yeleği

Kapşonlu Çocuk Yeleği
İp: Anchor Anatolia
Şiş: 4 no
Bu yeleğin yapılışı ile alakalı örerken çektiğim resimleri ve notlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelik ile modelle alakalı yardımları amacıyla Beyhan arkadaşıma çok teşekkür etmek istiyorum, emeğine sıhhat arkadaşım.
Benim ördüğüm rakamlar 2 yaşındaki çocuğa tam ideal oldu.
Arka amacıyla 76 ilmekle başladım.
Kenarlardan 6 şar ilmeği 1 ters-1düz , orta kısmınıda 2 düz-1 ters olarak 10 sıra lastik ördüm. (Bu kenarlardaki 6 ilmek lastik yukarıya doğru aynı şekilde devam edecek)
Örnek Kurulumu:
6 ilmek lastik – 19 düz – 1 ters,2düz,1 ters – 16 düz – 1 ters,2 düz, 1 ters -19 düz – 6 ilmek lastik
Ortadaki 16 ilmeği 8 sırada bir ağaçkökü burgu yaptım, her iki yanındaki 2 düzleride her ön sırada ilmekleri sağa ve sola yer değiştirerek burdum.
Ortadaki burgulardan 7 kez yaptıktan sonra kol kesimine geçtim.
Kol kesimi amacıyla her ön sırada kenarlardaki 6 ilmek lastikten sonra 2 ilmek örüp, 3.ilmeği bu 2 ilmeğin üzerinden geçirek kesme yaptım. (Diğer doğrultudada simetrik olacak, bu kez lastikten evvelceki son 3 ilmeğe gelince 1.ilmeği örmeden boş alıp, 2 ilmeği örüp boş aldığım ilmeği 2 ilmeğin üzerinden geçirdim.)
Kenar lastiklerle, 2’li burguların arasındaki düzler tamamlanana kadar bu kesme işlemine devam ediyoruz.
Kalan ilmekleri 10 sıra daha ördükten sonra ilmekleri kapatmadan bir şişte bekletiyoruz.
Önler içersinde 47 ilmekle başladım.
7 ilmek lastik – 1ters,2düz,1ters – 8 düz – 1ters,2düz,1ters – 18 düz – 6 ilmek lastik.
(Önün ilik kısmına istikbal doğrultuda lastik adedi 7 ilmek oluyor, öyle denk geldi benim rakamlarımla)
Yine arkanın kol kesim boyuna kadar örüp kesmelere başlıyoruz, aradaki düzler tamamlanana kadar kesmeleri yapıp, yaka kesimi yapmadan dümdüz örüyoruz. Yine kalan ilmekleri 10 sıra örüp ilmekleri beklemeye alıyoruz.
Diğer önünde simetrik olarak örüyoruz. Düğme amacıyla ilik açmayı unuttuğum amacıyla ben bu şekilde yaptım düğmelerini. Siz ilik açabilirsiniz.
Beklemeye aldığımız parçaları tek şişe alarak kapşonu örmeye geçiyoruz. Önlerdeki lastik ve burguları devam ettirip arkayı düz olarak örüyoruz. Ben arka kısımdan aralardan 10 ilmek kadar arttırma yaptım. Her bir kenardaki burgudan 10 kez yapıp kapşonu bitirdim.
Ben kapşonu bitirirken ilmekleri kapatmadım, tüm ilmekleri ortadan ikiye ayırıp 2 şişe böldüm ve 3.bir şiş sayesinde 2 şişteki ilmekleri beraber örerek kestim. Bu şekilde yapınca hem çok düzgün oluyor hemde dikiş derdi olmuyor.
Bu kesimi daha evvelce buradaki kapşonun yapımında göstermiştim.
Kolaltındaki yanlara ilik açılmıyor, diktikten sonra üstüne düğmeleri dikerek süsledim. Aynı şeyi kapşonun ön kısmınada uyguladım.
Yapmak isteyenlere basit gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ