İçeriğe geç

Gelin Topuzu Örgü Modeli Yapılışı

Gelin Topuzu Orgu Modeli Yapilisi

Gelin Topuzu Örgü Modeli Yapılışı
Yelek ve şallar amacıyla harika bir örgü modeli olacağını düşündüğüm gelin topuzu örgü örneği ile birlikteyiz. Yazlık örgü modelleri amacıyla ideal diyebileceğimiz gelin topuzu modeli ile harika şal ve yazlık hırkalar örebilirsiniz. Model gerektiğince yalın ve şık diyebiliriz. Değişik renklerde ya da aniden çok renkteki iplerle örerek değişik ve güzel neticeler elde edebilirsiniz. Yazlık örgüleriniz haricinde çeyiz içersinde bu örgü numune olaraki kullanabilirsiniz
Zevkle öreceğiniz ve kolay olarak gelişen gelin topuzu örgü modeli 4 aşamadan ilerlemektedir. Tiftik yünü ve 3,5 numara şiş kullanılmıştır. Videodaki numune ise tüysüz bir yün ile örülmüştür. Sonuç olarak iki ayrı yün modeli ile örneği nasıl durduğunu görebileceksiniz.
Gelin Topuzu Örgü Modeli Nasıl Örülür?
Gelin topuzu örneği başlangıcı 5 ve katları +4 kıyı ilmek olacak şekilde 2 ters 3 düz, 2 ters 3 düz örerek kurulmuştur. Önceden söylediğim gibi gelin topuzu örneği 4 sıradan oluşmaktadır. Bu 4 sıra dilediğiniz büyüklüğe gelene kadar yine edilmelidir.
Örneği kurduktan sonra sıraların yapımına geçebilirsiniz.
Sıra 1: Kenarına 4 adet haroşa ördükten sonra iki ters örüyoruz. İpi arkaya kendimizden yana alıp 3 ilmeğe şişi geçirip dolayıp geri çekiyoruz. Sonra 1 dolayıp yine 3 ilmeğin içersinden dolayıp çekiyoruz. Bu şekilde 3 ilmekten 5 ilmeği ters örme tarafında çıkartıyoruz. Çektiğimiz 5 ilmeğin sondan ikinci ipini öne alıp şişe taktıktan sonra 2 ters örerek işleme devam ediyoruz.
Sıra 2: Örgümüzün ters yüzüne geçiyoruz. Burada 2 düz ördükten sonra ilk sırada ördüğümüz 5 ilmekle karşılaşıyoruz. İlk ilmeği ters örüyoruz. Sonraki 4 ilmeği ikişer ikişer alıp bir örüyoruz. Ardından 2 ters örerek sıramızı örmeye devam ediyoruz.
Sıra 3: Mesela düz yüzüne geçiyoruz. Kenar ilmeklerini ördükten sonra başka ilmekleri 2 ters 3 düz örerek sıramızı bitiriyoruz. Burada numune koyduğumuz yerleri düz ördüğümüzü belirtmek isterim. Sıra sonundaki kıyı ilmeklerini de unutmayın.
Sıra 4: Gelin topuzu örgüsünün son sırasındayız. Bu sefer numune olarak ters yüzündeyiz. Düz yüzünde yaptığımızın tersini yapıyoruz. 3 ters 2 düz şeklinde ilmekleri örmeye başlıyoruz. Yani ilmekleri geldiği yönde örüyoruz. Kenar haroşamızı da örerek son sıramızı da bitiriyoruz.
Sıraların da anlatımı da bu kadar. Aşağıdaki yapılış videosunu da izleyerek meydana harika örgü şal ve örgü hırkalar çıkartabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir