Fiyonklu Bere Modeli Yapımı

  • 07 Mart 2020
  • 1.910 kez görüntülendi.
Fiyonklu Bere Modeli Yapımı

Fiyonklu Bere Modeli Yapımı
2-4 yaş aralığındaki çocuklara ideal yapımı çok basit tığ işi fiyonklu bere modelinin yapımını aktaracağız. Yapılışı basit bulunduğu kadar da çok şirin ve çok güzel bir bere modelidir.
Sonradan eklenecek fiyonk ile süslenerek bilhassa kız çocuklar amacıyla daha ideal bir beredir. Fakat fiyonk eklenmeyip renginde de farklılığa gidilerek erkek çocuklara da uyarlanabilir. Bu fıstıklı model bere tek renkli olarak tasarlanmıştır. Fıstıklı sıralar iki ayrı renkle çalışılarak daha renkli bir bere modeli elde edilebilir.
Bu anlatımda ise 2 mm tığ kullanılarak kırmızı renkte Nako Astra marka iple bere yapımı anlatılmıştır.
Ne sıkı ne de gevşek olmayan 9 adet zincir çekilerek fiyonklu bere yapımına alt lastik alanından başlanmıştır. Lastik amacıyla sık iğneli bir lastik modeli baş etrafı genişliği kadar örülmüştür. Örüldükten sonra da uçları birleştirilmiştir.
Lastik bittikten sonra da lastik çıkıntılarına denk istikbal şekilde 3 dolumlu fıstıklar yapılarak berenin modelinin çalışılmasına başlanmıştır. Yapılırken de iki fıstık arasına 1 zincir çekilmiştir. Bu şekilde 12 sıra örülmüş ve 13. sıradan itibaren eksiltmelere gidilmiştir. Eksiltme 2 ayrı 1 zincir arasına oluşturulan 2 tekli fıstığın beraber kapatılması ile yapılmıştır.
Son fıstıklı sıra da gerçekleştirdikten sonra tepe alanı toplanarak dikilmiştir. Daha sonra biten berenin fiyonk süsü tekrar tığla örülerek berenin üstüne eklenmiştir. Fiyonk tekrar berenin lastiğinde bulunduğu gibi sık iğneli sıralardan oluşmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ