Örgü Modelleri

Fırfırlı Şirine Yelek Yapımı

Fırfırlı Şirine Yelek Yapımı
Sevgili hanımlar çok tatlı fırfırlı şirine kız çocuk yeleği tanımını veriyorum. 1 yaş kız çocuklara ideal bir büyüklükte hazırlanmıştır. Yakadan başlanarak aşağıya doğru genişleyen bir yapıya sahip.
Ortalama 1 yaş büyüklüğünde kız çocukları amacıyla fırfırlı şirine bebek yeleği örneği yapılışını inceleyeceğiz. Öncelik ile yakadan başlamalı bir yelek modeli olduğunu belirtelim. Genel olarak düz bir örgü desenine sahip yelekte ajurlu çalışmalar ayrı bir renk katmış. Kol uçlarında ve etek kısımlarındaki fırfırlı manzara de yeleği göze hoş gelen bir şekle büründürmüş.
Fırfırlı şirine yeleği numune amacıyla toplamda 1,5 yumak Kartopu Baby One yumak harcanmış. El sıkılığına ve ip kalınlığına göre 3,5 ya da 4 numara şişle örülmesi tavsiye edilmiş.
Bu modelin haricinde tekrar yakadan başlamalı olan yandan düğmeli bebek yeleği yapımı da ilginizi çekecektir. Yapılışına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Şişle Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Nasıl Örülür?
Yakadan başlamalı bir bebek yeleği modeli olduğunu söylemiştik. Yeleğin yapımına 69 ilmek örerek başlanmış ve 4 diş süresince haroşa örülmüştür. Sonra ilk ve son 7 ilmek haroşa örülerek ilik ve düğme kısımları oluşturulmuştur. İlikler, 13 diş haroşa arayla açılmış ve toplamda 4 ilik açılmıştır.
Arada kalan ilmeklerle de yeleğin örneğinin kurulumu gerçekleştirilmiştir. Kurulum gerçekleştirilirken roba, 2 kez 1 düz-1 dola ve 1 kez de 1 düz-1 ters şeklinde dilimlere ayrılmıştır. Daha sonra başta ve sonda artırmalar yapılarak dilimlerin genişlemesi sağlanmıştır.
Bu şekilde 5 adet ajur olacak şekilde örüldükten sonra kol ayrımlarına geçilmiştir. Ayrımlar dilimler üzerinden yapılmıştır. Öndeki iki dilim ön gövde, ardından gelen üç dilim ise kol amacıyla ayrılmıştır. Aynı işlemler başka kol amacıyla de gerçekleştirilmiş ve kol ayrımlarından sonra gövde kısmının geri kalanına geçilmiştir.
Kollardaki fırfırlar etek amacıyla de gerçekleştirilerek fırfırlı şirine bebek yeleği modeli sonuçlandırılmıştır.
Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Videolu Anlatımı

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu