Örgü Modelleri

Erkek Çocuklara Cepkenli Efe Yeleği

Erkek Çocuklara Cepkenli Efe Yeleği
Kanalımı açtığım ilk günden bu yana kadar sıksık olarak cepkenli efe yeleği anlatmam istenildi. Kısmet bugüne imiş. Biraz orta kalınlıkta ip ve 3,5 numara şiş kullandım. 6 ay 1 yaş arası amacıyla idealdur.
Daha ince ip ve 3 numara şiş ile 0-6 ay arasına ideal olacaktır. Ön parçalar 35 ilmekle başlanacak. Arka parça ise 60 ilmekle başlanacak. Ön parçalar örülürken ilmekler düz örülerek meydana kadar geleceğiz. On sekizinci ilmeğe gelince geri dönün. 2 ilmek örüp geri dönün.
Her dönüşte kenarlardan birer ilmek örerek geri dönün. Böylece artırarak ilmekleri öreceğiz. Kenar kısımlarda 9 ilmek kalınca örgüyü tüm olarak örmeye başlıyoruz. Böylece sivri bir manzara elde ediyoruz.
Kenarlar lastik şeklinde iki sıra düz iki sıra ters olarak öreceğiz. Lastiğin yanlarında birer adet selanik öreceğiz. Ters sıraları 23 adet olunca koltuk kesimi yapacağız. Kenarlardaki 9 ilmeğin 6 adedini kesip kalan 3 ilmeği haroşa olarak öreceğiz.
Selanik ilmeğin yanısıra birer adet ilmek keserek 3 adetye tamamlayacağız. Aynı anda yaka kesimini de yapıyoruz. Yaka kesimi içersinde aynı şekilde lastik bölümünden 3 ilmek kalıncaya kadar ilmek kesip selanik ilmeğin yanısıra birer birer ilmek keseceğiz.
Sonrasında ilmek kesmeyi bırakıp aynen öreceğiz. Arka parçayı ise 60 ilmek başlayıp ön parçalarda bulunduğu gibi kenarlarda yuvarlama yapacağız. Kenarlarda lastik şeklinde 9 ilmeği iki sıra ters iki sıra düz olarak öreceğiz.
Koltuk kesimini aynı ön parçalarda bulunduğu gibi yapın. Ön parçaların yaka kısmına yakın yerine ilmek takıp cep örün. Sonra düğmelerini dikip yeleği bitirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu