Dilimli Şal Yapılışı

  • 02 Ekim 2017
  • 4.837 kez görüntülendi.
Dilimli Şal Yapılışı

Dilimli Şal Yapılışı
Dilim dilim duran bu şal modelinin adı dilimli şal modeli. Yapılışını çok açık basit bir dille resimlerle anlatıyoruz.yazımızın tamamını okuduğunuzda yapabileceksiniz.
Yazılarımızın faydalı olması ve okuyanların yapmasını amaçlıyoruz. Takıldığınız anlamadığınız bir yer olursa problem lütfen.
6 numara şiş ile , bu şişe uyumlu yünü aldığınız yer bilir üzerinde de yazar şiş noları yünlerin etiketinde. orta kalın deniyor kalın bir ip ile örüyoruz. Düz tek renk de yapabilirsiniz. ya da resimlerdeki gibi desenli yünleri de kullanırsınız. Daha farklı oluyor bu modele kendinden desenli yünler yakışıyor.
mor olanı da şık durmuş.. mor sevenlere gelsin,
Örmeye başlarken bilmeliyiz ki; evvelce her bir tüyün evvelce yarısını örüyoruz sonra alçakta kesme prosedürünü yapıyoruz ve dönüyoruz başka yarısını örüyoruz. Bu bu tür bir model şal yapılışı anlatımı.
evet bundan sonra başlayalım. 6 numara şiş ve 4 adet ya da 400 gr, orta kalın kendinden desenli ipimizle 16 ilmek atalım başlayalım. başlangıç noktası tüy şalın üzerinde tam burası : örgü süresince sıksık düz örgü yapıyoruz haraşo gibi gözüküyor örgü.
16 ilmek attık , 1 sıra düz örüyoruz.
İkinci sırada 12 ilmek örüyoruz, 4 ilmek şişte kalıyor ve dönüş prosedürü yapıyoruz.( burada şal yapımında yapmıştık anlatmıştık)
dönüşlerde delik olmaması amacıyla soldaki şişte 4 ilmek bıraktığımızda 1 ilmek örmeden alıyoruz sağdaki şişe , ipi arkadan öne getirip örmeden aldığımız ilmeği tekrar sol şişe alıyoruz ve ipi arkaya alıyoruz ve şişleri çevirip (sağda 4 ilmek var ) örmeye devam ediyoruz. sonda 4 ilmek ekliyoruz.
sonda 4 ilmek ekleyeceğiz.
tüy şal modeli, örgüde 4 ilmek eklenen yer tam burası üst resimde görünen yer.
4 ilmek 5 defa atacağız yani örgü esnasında aşağı doğru inerken 4 ilmek atılan kenardan çıkıntı adedi 5 olacak.
3 ilmek 5 defa atacağız. 4 ilmek arttırma prosedürünü 5 kez yaptıktan sonra 3 ilmek arttırma prosedürünü 5 kez yapacağız.
ilmek atarken şişteki ilmeğin tam arka kısmına batıyoruz resimdeki gibi sonrasında ip dolayıp ilmek çıkarıyoruz ve sol şişe alıyoruz ilmeği. sonra yeni ilmeğin tam arkasından yani 1 ve 2. ilmeklerin ortasına şişi sokup ilmek çıkarıyoruz. tam 4 adet. bu prosedürü yaptıktan sonra düz haraşo örmeye devam ediyoruz. haraşoyu tersten örmüyoruz düzden örüyoruz. bütün örgü süresince.
bütün dönüşlerimiz 12 ilmek ördükten sonra. oluyor. ikinci kere dönerken sayabiliriz 8 ilmek kalıyor şişte.
4 arttırıyoruz 5 defa
3 arttırıyoruz 5 defa
2 arttırıyoruz 5 defa bunları tamamladığımızda 1 tüyün yarısını bitirmiş oluyoruz.
ama hep bunları yapar iken 12 örüyoruz dönüyoruz.
şalın en uç kısmına geldiğimizde tam 66 ilmek olacak . tüyün bir kenarını bitirdiğimizde. ve alçaktaki dönüş kısmına geçiyoruz
şimdi 5 kere 2 ilmek kesinti yapacağız tüy şalın alçaktaki sivri bölümünü meydana getirmek amacıyla;
tüyün sivri kısımı resimdeki ;
bunu yapabilmek amacıyla tam uç kısmına geldiğimizde; 12 ilmek örüyoruz, geri dönüş prosedürü yapıyoruz, son kalan 2 ilmeği beraber alıp kesiyoruz, tekrar 12 ilmek örüyoruz , dönüyoruz son kalan 2 ilmeği beraber alıp yani kesip dönüyoruz,12 ilmek örüyoruz geri dönüyoruz…
bunu 5 kez 2 ilmek kesene kadar yapıyoruz.
her tüy bitiminde bu yaprak formunu vermek amacıyla aynı kesme prosedürünü 5 kez yapıyoruz.
geri dönerken de arttırma prosedürü yapar iken, evvelce 2 ilmek 5 kez arttırıyoruz sonra 3 ilmek 5 kez arttırıyoruz sonra 4 ilmek 5 kez arttırıyoruz . bu arttırmaları yapar iken sıra sonuna kadar örüyoruz 2 ilmek bırakıp geri dönüyoruz.
1 tüy yaptık bitirdik yeni tüye başlarken 6 ilmek kesiyoruz. Kesintiyi şu şekilde yapıyoruz; 1 ör 1 dola 1 ör , üzerinden atlat 2 adet tek ilmek kalsın sağdaki şişte. 1 ör 1 dola 1 ör, yapınca sağda 3 ilmek oluyor ortadaki ilmeği öndeki ilmeğpin üzerinden atlat bırak şilerin ortasına sonra en arkadaki ilmeği al atlattek ilmek kalsın şişte) sonra tekrar dola, 1 ör , tekrar şişte 3 ilmek oluyor sağda. evvelce ortadakini atlat bırak şişlerin ortasına sonra en sondakini al atlat başkainin üzerinden bırak. bu prosedürü 6 kere yap.
geri dönüşte aynı şekilde 12 örüp geri dönüyoruz 2 ilmek kalınca geri dönüp 12 ilmek örüyoruz sonra tekrar geri dönüp 2 ilmek bırakıp geri dönüyoruz. bunu 5 kez yapıyoruz.
resimde 1 tüyün bitmiş durumunu görüyoruz. baştan 6 ilmek kesip örmeye devam ediyoruz,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ